Postmatür Tıp Dilinde Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Postmatür Nedir?

Postmatür, geç doğan anlamına gelmekle beraber tıpta sıkça kullanılan bir terim olduğu bilinmektedir. Zamanında olgunlaşma işlemini tamamlayan durumlar ya da şeyler matür adını alır. Zamanında olgunlaşmasını tamamlayamamışsa ya da geç dönemde olgunlaşacaksa bu ise postmatür adını alır. Postmaturite durumu genelde doğum ile ilişkilidir. Aşağıdaki görseli inceleyiniz.

Postmatür terimi geç olgunlaşma manasındadır.

Postmatür terimi immatürasyona uğramamış ve geç te olsa matürasyonunu tamamlamış durumlar için geçerlidir. Bu terim ile ilgili aklınıza takılanları veya sormak istediklerini alt taraftaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın