İmmatürasyon Tıp Dilinde Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️

İmmatürasyon Nedir?

İmmatürasyon, gelişmenin tamamlanamaması anlamına gelmektedir. Tıpta sık olarak kullanılan terimlerden biridir. Zamanında olgunlaşma durumlarında matür terimi kullanılır. olgunlaşma sürecine ise matürasyon adı verilir. Matürasyon süreci başarılı bir şekilde geçmemişse immatür terimi kullanılır.

3
Resimde kırmızı kan hücrelerinin matürasyonu görülmektedir.

Özetle immatürasyon yeterince olgunlaşamama durumudur. Bu husus hakkında aklınıza takılan soruları yorum bölümüne yazınız. Cevaplayacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020'yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın