Tüm Bilinmeyenleriyle “NRBC” Rehberi

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

NRBC, kırmızı kan hücrelerinin çekirdekli hallerine verilen isimdir. Kanda var olması ya da belirli miktarların üzerinde olması kemik iliği ile ilgili ciddi hastalıkların varlığına işaret edebilir. Detaylı bilgi edinmek ve nrbc nedir, nrbc ne demek, nrbc yüksekliği ve nrbc düşüklüğü gibi birçok bilinmeyen hakkında fikir sahibi olmak için lütfen okumaya devam ediniz.

NRBC ne demek? NRBC testi nedir? – NRBC, genellikle hipoksik stres veya hematolojik malignitenin sonuçlarından biri olarak oluşan eritropoetik aktivitede olağan dışı bir artışın gözlemlenmesidir. Lösemi ya da miyelodisplastik sendrom aktivitedeki doğal akışkanlığın sıra dışı bir hâl almasına örnek gösterilebilir.

NRBC Nedir?

Alyuvar ya da eritrosit olarak isimlendirdiğimiz kan hücreleri, çekirdeksiz yapıdadır ve insanlarda akciğer yoluyla edinilen oksijenin taşınarak tüm vücuda ulaştırılmasından sorumludur. İşte bu kırmızı kan hücreleri, çekirdekli olduğu zaman NRBC yani “Çekirdekli Kırmızı Kan Hücresi” olarak isimlendirilir. NRBC isimli hücreler normalde sağlıklı her yetişkin bireyin kemik iliğinde belirli miktarlarda bulunmaktadır. Olgun olanlarının aksine olgunlaşmamış olanlar normal şartlar altında kemik iliğinden çıkarak kan dolaşımına katılamazlar. [1]Nucleated red blood cells in the fetus and newborn | ADC Fetal & Neonatal Edition (bmj.com)

NRBC açılımı : Çekirdekli Kırmızı Kan Hücresi

nrbc yüksekliği neden olur
Nrbc çekirdeği olmayan kırmızın kan hücrelerine verilen isimdir.

Kemik iliğinde zaman içerisinde olgunlaşma süreçlerini tamamlarlar ve çekirdeklerini kaybederler. Bir nevi RBC yani kırmızı kan hücrelerinin öncü hücreleridir. Eritropoez adı verilen kırmızı kan hücreleri üretim aşamaları sırasında NRBC sıkça karşımıza çıkar. Bu nedenle RBC üretim yeri olan kemik iliğinde bulunurlar. Yeni doğan bebeklerde kanda da belirli miktarlarda bulunabilmektedirler. [2]SIGNIFICANCE OF NUCLEATED RED BLOOD CELLS IN PERIPHERAL BLOOD: ANALYSIS OF 1,496 CASES | JAMA | JAMA Network

NRBC Yükseliği Neden Olur?

Büyük çocuklarda ve yetişkinlerde kanda NRBC değerinin yüksek çıkması ciddi bir hastalığın oluştuğunu gösteriyor olabilir. Hemen hemen birçok şiddetli anemi tablosunda NRBC değeri yükselir. Lösemi ve diğer kan hastalıklarında da NRBC yüksekliği görülmekle birlikte diğer kan değerlerinde de çeşitli değişimler yaşanır. NRBC yüksekliği nedenlerini şimdi madde madde sıralayalım.

NRBC bakılmak için kan ile çalışılan bazı laboratuvarlarda sonuçlar otomatik sayaçlar kullanıldığından hatalı çıkabilir. Bu gibi durumlarda manuel sayım yapılması gerekebilir.[3]Nucleated Red Blood Cells: A Potential Pitfall of the Automated Hematology Analyzer | American Journal of Clinical Pathology | Oxford Academic (oup.com)

Düşük Oksijen ile Sonuçlanan Hastalıklar:

Dokulara ulaşan oksijen miktarı azaldığında vücut daha fazla oksijen taşıyabilmek isteyecektir. Bu nedenle oksijen taşıyan kırmızı kan hücreleri henüz tam olgunlaşamadan kana salıverilecektir. NRBC’nin de olgunlaşmamış kırmızı kan hücresi olduğu düşünülürse ciddi derecede kan kayıpları, megaloblastik anemi, demir eksikliği anemisi, hemolitik anemi, konjestif kalp yetersizlikleri, akciğerin şiddetli hastalıkları ve talasemi major gibi hastalıklarda miktarları artacaktır. [4]Nucleated RBCs—Significance in the Peripheral Blood Film | Laboratory Medicine | Oxford Academic (oup.com)

Kan Üreten Dalağın Hastalıları:

Sağlıklı bireylerde bazı durumlarda kemik iliklerinden periferik kana NRBC hücreleri kaçabilir. Bu kaçan hücreler dalak tarafından yakalanarak imha edilir. Dolayısıyla dalağın normal çalışmasını etkileyen orak hücreli anemi, hemolitik anemi, sıtma, esansiyel trombositoz ve splenektomi operasyonu gibi koşulların varlığında periferik kana kaçan NRBC’ler dalak tarafından imha edilemez ve kandaki seviyeleri yükselir.

NRBC’lerin Bulunduğu Kemik İliğinin Hastalıkları:

Normalde NRBC’ler kemik iliğinde bulunurlar ve burada bulunan bariyerler sayesinde periferik kana karışması engellenir. Bahsi geçen bariyeri etkileyen lösemi, lenfoma, meiyelofibroz, miyelodisplazi, gaucher hastalığı, nöroblastom, kollajen damar hastalığı, sarkoidoz gibi hastalıklarda bariyer bozulur ve NRBC hücreleri doğal olarak periferik kana karışırlar. [5]The occurrence of nucleated red cells in the peripheral blood – PubMed (nih.gov)

Tüm bunların dışında kronik hemolitik anemi, polisitemia vera, üremi, sepsis, yanık, kemoterapi alınması, kurşun zehirlenmesi, ketoasidoz gibi durumlarda da NRBC yüksekliği görülmesi olağandır.

Yenidoğan bebeklerde bile kanda NRBC değerinin yüksek çıkması anemi, maternal diyabet, akut stres durumu ve diğer birçok hastalığı işaret edebilir. Bebek doğumundan 1 hafta sonra eğer sağlıklı bir bebek ise NRBC seviyeleri periferik kanda azalır ve sıfır noktasına gelir. Zamanla NRBC’nin düşük çıkması normal sürecin bir parçası olarak işlemektedir.

NRBC yükseliği ne anlama gelir? – Özetle nrbc değerinin yüksek çıkması vücutta anormal bir durumu ya da patolojiyi işaret eder. Bu durumda yapılması gereken tahlili isteyen doktora durumu bildirmeniz ve altta yatan patolojinin araştırılmasını beklemektir. Duruma göre tedavi planınız çizilecektir.

Nrbc 0 Çıkması Ne Demek?

Hastalardan alınan rutin kanlarla cihazlarda otomatik olarak çalışıldığında NRBC’ler yanlış sayılabilir . Bu nedenle çoğu zaman manuel olarak sayılması gerekebilmektedir. Normal ve sağlıklı bir bireyde NRBC normal değeri 0 NRBC / 100 WBC şeklinde olacaktır.

NRBC düşükse ne olur? – Nrbc testi sonucu düşük değil 0 çıkmalıdır. Sağlıklı bireylerde bu şekilde olmalıdır.

NRBC referans aralığı : 0 NRBC / 100 WBC

Yoğun bakımda bulunan 600 hasta ile yapılan çalışmalarda yükselmiş NRBC değerleri ölüm oranlarında artış ile ilişkilendirilmektedir. (Çalışmanın kaynağı: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2206423/)

NRBC Nasıl Düşürülür?

Kanda bulunan çekirdekli RBC yani NRBC hücrelerini azaltmanın ya da düşürmenin temel yolu öncelikle altta yatan patolojik koşulları ele almaktan geçmektedir. Ummadık sonuçlara sebebiyet verebileceğinden ötürü diyet ve egzersiz gibi yaşam tarzı değişikliklerini doktorunuzun bilgisi dışında asla yapmayınız. [6]Red blood cells in sports: effects of exercise and training on oxygen supply by red blood cells – PMC (nih.gov)

Kansızlığınız varsa düzenli egzersizler yapın ve yeterli miktarda vitamin ve demir gibi bileşenleri almaya özen gösterin. Tüm bunları doktorunuzun kontrolünde yapın.

NRBC Düşüklüğü Neden Olur?

NRBC serum seviyeleri 0 olmalıdır. Sağlıklı bir bireyde kanda nrbc bulunmaz ve bunun yerine rbc bulunabilir. Bu nedenle kanda nrbc düşüklüğü durumu ve buna sebebiyet veren hastalıklar gibi bir durum söz konusu değildir.

Nrbc 0.00 çıkması ne demek? : Bu değer yetişkinler ve çocuklar için normal olarak kabul edilir. Yani kanda hali hazırda aktif çekirdekli kırmızı kan hücresi olmadığına işaret eder.

Bu konuyla ilgili olarak bana ulaşmak istiyorsanız alt tarafta yer alan yorum bölümüne sorunuzu tüm detaylarıyla birlikte yazınız . Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

(Bu yazı ilk defa 30 Mart 2018 tarihinde yazılmıştır. Ardından 3 Kasım 2020, 13 Temmuz 2021, 25 Ekim 2022 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Tüm Bilinmeyenleriyle “NRBC” Rehberi” üzerine 57 yorum

 1. Merhaba doktor bey,
  benim tahililimi de yorumlarsanız sevınırım.
  %NRBC 0.1 yüksek
  NRBC# 0.01
  CRP 9 yüksek
  sedim 15
  diğer tam kan sayımı dgerlerı normal.1 aydır suren eklem agrısı sikayetyle doktora gttim.3 yıl önce de olmustu ayak parmaklarımda tahlillerim temız cıkmasına ragmen ailede sedef hastalıgı oldugu ıcın romatalojı doktoru bu da bir romatizmal hastalık demıştı.bu tahlili vermeden once de bırer kutu prednol,etol,voltren kullandım.yas 32.en son subatta nbrc dgerıme bakılmış 0 mış.

  Cevapla
 2. Merhaba benim plt 103 çıktı
  Nrbc 0
  Ferittin 7.6
  Hidroksi vitamın d 14.42
  Beyaz kan düşüklüğü problemim var sizce sıkıntı olur mu
  23 yaşımdayım 🙂

  Cevapla
 3. İyi günler hocam benim kızım 17 aylık, zayıf olduğunu düşündümuz için kan tahlili yaptırdık. Bir kaç tane referans dışı sonuçları var. Endişelendim, sizce bunlar ne anlama geliyor?
  Hemogram nrbc#:0.00 10*3/qL
  Hemogram mcv: 80.5 fL
  Hemogram hct:34.7%
  AST:41.4 U/L

  Cevapla
 4. Merhaba iyi günler eşimin tahlil sonucu NBRC 0.01 ×10^3/ùL 0.00-0.00 cıktı sonuc hakkında bilgi verirmisiniz?Teşekürler

  Cevapla

Yorum yapın