Kırmızı Reçete Rehberi ve İpuçları: Hangi Doktor Yazabilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Kırmızı reçete, halk arasında reçete çeşitlerinden en tehlikelisi, ulaşılması en zor olanı olarak bilinir ve ilgili bölümlerin hekimlerine muayene olmaksızın eczaneye gidilerek doğrudan temin edilememektedir. Bu yazımda kırmızı reçeteyi kimler alabilir ve hangi doktorlar kırmızı reçete verebilir gibi kırmızı reçete hakkında sıkça sorulan sorulara değineceğim. Aklınıza takılan bir husus olursa yorum bölümüne yazmanız haline cevap vereceğim. Haydi yazımıza geçelim.

Kırmızı Reçete Nedir?

Kırmızı reçete, kötüye kullanıldığı sıkça bilinen uyuşturucu madde özelliği taşıyabilen ilaçların, ilgili bölümlerin hekimlerine muayene olunduktan sonra tedaviniz için uygun görülürse verilen reçete çeşididir. Hangi ilacın kırmızı reçete hangi ilacın yeşil ya da diğer reçeteler ile verileceği Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği kurallar neticesinde netleşiyor. Bu noktada bağımlılık yapma potansiyeli yüksek uyuşturucu madde içeren ilaçlar kırmızı reçete ile verilir.

kırmızı reçete örneği
Kırmızı reçete örneği içeren görseldir.

Şimdi bana kırmızı reçete ile ilgili mail yoluyla gelen sık sorulardan birkaçına değinelim. Kırmızı reçeteli ilaçların doğrudan eczaneye gidilerek temin edilmeye çalışılması yasaktır ve suç teşkil etmektedir. Yine bu reçete ile alınabilecek ilaçların özellikle kırsal bölgelerde hekimlere yazdırılmaya çalışılması yasaktır ve suç unsurudur. Kırsal bölgeleri şu sebepten belirtiyorum : Genellikle kırsal bölgelerde çalışan hekimlerin başına sıkça gelen bir olaydır bu tür ilaçların yazdırılmaya çalışılması. Bunun en temel sebeplerinden biri kırsal bölgelerde sıklıkla sosyoekonomik ve sosyokültürel düzeyin düşük olmasıdır. Son olarak diğer reçete çeşitleri şunlardır:

 • Kırmızı Reçete
 • Beyaz Reçete
 • Mor Reçete
 • Turuncu Reçete
 • Yeşil Reçete

Kırmızı Reçete Kimlere Verilir?

Kırmızı reçete çok ağır düzeylerde psikiyatrik hastalıkları olanlarda, ileri düzey kanser hastalarında ve bazı sık görülen hastalıkların ağırlaşmış formlarında, yarar sağlanılacağı düşünülürse verilmektedir. Ayrıca hekiminizin uygun görmesi halinde bunların dışında onlarca farklı hastalıkta da kullanılabilir.

kırmızı reçete nedir
Kırmızı reçete kimlere verilir sorusuna genellikle uzman hekimler tarafından uygun görülen hastalara verilir.

Özellikle aile hekimi olarak görev yaptığım kurumlarda hastalar sık olarak kırmızı reçete ile verilen ilaçları temin etmek istiyorlardı. Bu taleple gelen tüm hastalarıma anlattığım gibi kırmızı reçeteli ilaçları almak için uzman bir hekime muayene olunmalı ve sonrasında gerekli görülürse kullanılmaya başlanmalıdır.

Kırmızı Reçetenin Verildiği Hastalıklar Nasıl Belirleniyor?

Bazı ilaçların kırmızı reçete ile verilmesinin sebebi genel olarak çok ağır hastalıklarda kullanılması değil yan etkilerinin çok ağır olması ya da bağımlılık yapıcı maddeler içermesindendir. Liste halinde hangi hastalıklarda kırmızı reçeteli ilaçlar yazılabilir ona değinelim. İşte kırmızı reçeteli ilaçların yazıldığı hastalıklar;

 1. Birçok farklı sebebe bağlı şiddetli düzeyde ağrılarda
 2. Kalp krizi gibi hastalıkların varlığında
 3. Akciğer ödemi gibi rahatsızlıklarda
 4. Ameliyat öncesinde ağrıların dindirilmesi durumlarında
 5. Doğum esnasında ağrının kontrol edilmesi gibi durumlarda
 6. Anestezi gerektiren bazı durumların varlığında
 7. Bazı kanser hastalıklarında
 8. Bazı psikiyatrik hastalıklarda verilebilir.

Kırmızı reçete hangi hastalara önerilir sorusunun cevabı niteliğindeki bu listeyi daha onlarca madde ile uzatabiliriz. Çünkü kırmızı reçeteli ilaçların kullanım alanları oldukça geniştir. Kırmızı reçeteli ilaçlar kimlere verilir sorusunun temel cevabı hekimin muayenesi sonucunda verilecektir.

Kırmızı Reçete Nasıl Alınır?

Kırmızı reçete ile verilen ilaçlar sadece uygun hastalıkların varlığında uzman hekimler tarafında reçete edilebilirler. Eğer uygun bir hastalığınız yok ise kırmızı reçete alamazsınız. Bu noktada kırmızı reçeteli ilaç alabilmek için ısrarcı olmamanız gerekmektedir.

kırmızı reçete nasıl alınır
Kırmızı reçete nasıl alınır sorusunun cevabıdır.

Kırmızı reçeteli ilaçlar sağlık bakanlığının belirttiği gibi uzman hekimler tarafından ve uygun görülmesi halinde verilebilir. Kırmızı reçete nasıl alınır sorusunun cevabı uzman hekimlere muayene olunduktan sonra alınabilir şeklindedir. Bu hususta merak ettiğiniz birşey olursa yorum bölümüne çekinmeden yazabilirsiniz.

Kırmızı Reçete İlaçları Kimler Yazabilir?

Kırmıı reçeteli ilaçların temin edilmesi ve bu ilaçları yazdırma hususunda en çok sorulan sorulardan bir tanesi “aile hekimleri kırmızı reçeteli ilaçları yazabilir mi şeklinde oluyor. Eğer kırmızı reçeteye tabi olan bir ilaç almak istiyorsanız uzman bir hekime muayene olmalısınız. Uzman hekim sizi muayene edecek, gerekirse çeşitli tahlil ve tetkikler isteyecektir. Nihayetinde size hastalığınız var ise tanı koyacaktır.

Aile Hekimi Kırmızı Reçete Yazabilir mi?

Tanı aldıysanız ve hekiminiz tedavi planınızın içine kırmızı reçeteli ilaçları eklediyse artık bu ilaçları gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Çoğu zaman bu ilaçlar için uzman hekimler ilaç raporu çıkarmaktadır. Bu ilaç raporları ile tedavi süresi içerisinde ilaçlarınızı aile hekimlerinize yazdırabilirsiniz.

Kırmızı reçete ile verilen ilaçlar, Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge ile verilebilecek maksimum kutu sayısı ve doz miktarı sınırlandırılmış ilaçlardır. Olağanüstü durumlarda pratisyen hekimler tarafından reçete edilse bile bu durum sınırlandırılmıştır. Uygunsuz kullanım ve kutu,doz aşımı tespit edildiğinde reçete eden hekim kabahatler kanunu kapsamında cezalandırılır.

Söz konusu maddelerin tıbbi erişimlerine imkan sağlanırken bu maddelerin suistimal edilmelerinin önlenmesi hususunun daha etkin hale getirilmesi amacıyla kurumumuzca renkli reçete sistemi yazılım çalışmalar tamamlanmış olup renkli reçete web servislerinin kullanım kılavuzu hazırlanarak https://renklirecete.saglik.gov.tr adresinde yayımlanmıştır. 17.13.2017 tarihinden itibaren söz konusu sistem kullanıma açılmış olup renkli reçete sistemi üzerinden uyuşturucu madde ve müstahzarları ile psikotrop madde ve müstahzarları için elektronik reçete düzenlenmesi gerekmektedir.[1]Titck – Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu

Kırmızı Reçete İle Verilen İlaçlar Nelerdir?

Aşağıdaki hazırladığımız tabloda uzman hekimler tarafından reçete edilebilecek kırmızı reçeteye tabi ilaçların listesini göreceksiniz. Kırmızı reçete ile satılan ilaçlar aşağıdadır.

Etken MaddePiyasa Adı
AbstralAbstral 2,4 mg Sublingual Tablet
ActiqActiq 200 mcg/saat Oral Çiğnenebilir Dilaltı Tablet
AldolanAldolan Retard 200 mg Kapsül
ConcertaConcerta 18 mg Kontrollü Salımlı Tablet
DurogesicDurogesic 25 mcg/saat Transdermal Flaster
Fentanil Fentanyl 100 mcg/saat Transdermal Flaster
Fentanil SitratFentanyl Citrat 100 mcg/saat Transdermal Flaster
JurnistaJurnista 2 mg Sublingual Tablet
MedikinetMedikinet 10 mg Tablet
M-EslonM-Eslon 100 mg/ml Ampül
MorfiaMorfia 10 mg Tablet
Morfin HCLMorphine HCL 100 mg/ml Ampül
OxopaneOxopane 10 mg Tablet
PethidinePethidine 50 mg Ampul
RapifenRapifen 100 mcg/saat Transdermal Flaster
RitalinRitaline 10 mg Tablet
RentanilRentanil 100 mcg/saat Transdermal Flaster
SuboxanSuboxan 8 mg Tablet
SufentaSufenta 5 mcg/ml Ampül
UltivaUltiva 50 mcg/ml Ampul

Kırmızı reçete ile verilen ilaçlar ile ilgili bir alıntı yapıp daha net bilgiler vermek istiyorum:

Yukarıda sadece uzman hekimlerin yazabileceği belirtilen ilaçları, Üniversite Hastaneleri ile Eğitim ve Araştırma Hastaneleri’nde ilgili branşlarda ihtisas yapan asistanlar ile üst ihtisas yapmakta olan uzman hekimler de reçete edebilir.[2]titck.gov.tr/storage/Archive/2019/contentFile/Kırmızı Reçeteye Tabi İlaçlar 05072019_ebcc7e92-6661-4983-870a-fe8983a9c2b7.pdf (yeni sekmede açılır)

Kırmızı Reçete Geçerlilik Süresi 

Reçetelerin geçerlilik süresi ile ilgili genel kaide şu şekildedir: Hekimin reçetenin üzerine yazdığı tarihten itibaren 4 iş günü geçerlilik süresi vardır. 4 iş günü içerisinde SGK ile anlaşmalı eczanelerden bu reçete ile verilmiş ilaçlar temin edilebilir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken husus cumartesi, pazar ve resmi tatil günlerinin iş günlerinden sayılmıyor oluşudur. Yani çarşamba günü reçete edilen bir ilacı pazartesi gününe kadar alabilirsiniz.

Eğer 4 iş gününü geçirdiyseniz hekiminize giderek durumu anlatabilir ve tekrar reçete edilmesini sağlayabilir ya da ücreti karşılığında ilaçları temin edebilirsiniz.

Kırmızı Reçeteli İlaçlar Memurluğu Etkiler mi?

Yine mail ve telefon yoluyla sıkça arandığım hususlardan bir tanesi de “kırmızı reçeteli ilaçlar sicile işler mi” sorusudur. İnternet ortamında kırmızı reçeteli ilaçlar için uyuşturucu ilaç ya da bağımlılık yapıcı ilaç şeklinde ibareler olduğu için hastalara bu ilaçlar reçete edilmiş olsa bile “acaba memurluğum etkilenir mi?” ya da “memur olabilir miyim?” gibi endişelere kapılmaktadırlar. Sağlık sektörüyle ilişkisi olmayan insanlar için bu endişeler doğal kabul edilebilir.

Kırmızı reçeteli ilaçlar bir hastalığın tedavi edilmesi için kullanılırlar. Bu noktada kırmızı reçeteli ilaç kullanmak memurluğu etkilemez. Şöyle örnek vereyim : Bir kişinin uzun süreli geçmeyen şiddetli ağrıları için kırmızı reçete ile verilen ağrı kesicilerden kullanması neden memurluğa bir engel teşkil etsin.

Bu hususta önemli olan kullanılan ilaç değil bu ilacın neden kullanıldığıdır. Eğer memurluğa engel olabilecek bir hastalığınız varsa veya memurluğa engel olabilecek hastalık tanısını yeni aldıysanız o zaman endişe etmeniz gerekir. Bu hastalıkların neler olduğunu merak ettiğinizi duyar gibiyim. Bu noktada da net konuşmak doğru değildir. Özel bir durumunuz varsa bazı durumlarda bunun için heyet toplanmakta ve çalışabilir ya da çalışamaz şeklinde heyet raporu verebilmektedir. Bu hususla ilgili merak ettiklerinizi yorum bölümüne yazabilir veya heyet raporu ile ilgili yazmış olduğum konuyu okuyabilirsiniz.

Kırmızı Reçete Sık Sorulan Sorular

Soru: Lyrica kırmızı reçete mi?

Cevap: Hayır pregabalin etken maddeli Lyrica kırmızı reçeteli ilaç değildir.

Kırmızı reçete ile ilgili aklınıza takılan tüm soruları alt taraftaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

(Bu yazı ilk defa 21 Eylül 2018 tarihinde yazılmıştır. Ardından 28 Eylül 2019 ve 3 Ocak 2021, 31 Ekim 2023 tarihinde güncellenmiştir.)

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

“Kırmızı Reçete Rehberi ve İpuçları: Hangi Doktor Yazabilir?” üzerine 30 yorum

 1. hocam merhaba ders çalışırken dikkatimi toplamakta zorluk çekiyorum diye psikoloğa gittim beni psikiyatriye yönlendirdi. doktor concerta yazmış eczacı kırmızı reçete olduğunu söyleyince ben de almadım. ama e nabızda gözüküyor. sağlık raporu aldığımda veya bir memurluğa polisliğe falan başvurduğumda sıkıntı çıkarır mı bana? lütfen cevaplar mısınız çok panik yaptım

  Cevapla
 2. İyi günler,
  Renkli reçete kaydı olan bir hasta var. Kendisi depremzede ve yardımcı olmaya çalışıyorum.
  Kırmızı reçeteli MEDİKİNET 30 mg
  kullanıyormuş.
  İlacı ACİL HEKİMİ reçete edebilir ki? Hafta sonu hastane açık olmayacağı için ACİL’e gidebilir
  Yanıtlamanız ümidi ile

  Cevapla
 3. Doktor bey size bir anne olarak yazıyorum ve yardimci olacağınızı ümit ediyorum . Benim kızım 23 yaşında uzun zamandır birçok hastalıkla mücadele etti ağrıları için doktor petholan iğne yazdı kızım iğne yapmayı bildiği için bunu kendisi yaptı. Bir yılı aşkın bu iğneyi kullandı. Şimdi uyku sorunu yaşıyor ve iğneyi yapmaya devam ediyor . Yapmadığım zaman uyuyamıyorum ve psikolojik olarak ağrım oluyo diyor. İğneyi yapma sıklığı hafta yada iki haftada bir . Bu bağımlı olduğuna işaret mi ? Ne yapabilirim . Allah rızası için yardım edin . Şimdiden Allah razı olsun .

  Cevapla
 4. Hocam en önemli ilaçları listeye koymamışsınız örnek lyrica bu ilaç neden illegal yoldan millete gençlere satılıyor en çok bağımlılık yapan bumu da bu ilacı seçmiş bu kötü şahıslar

  Cevapla
 5. Hocam yaklaşık 10 yıldır eroin kullanmaktayım çevremi ve arkadaş çevresini değiştirmek için şehir degistirdim ve yanıma amateme gidipte kırmızı reçeteli ilaç yazdıran arkadaşımdan 12 adet sekiz mg subozon aldım eroin krizine girdiğimde kullanıyordum bu durum iki hafta dewam etti eroin hastalığı bitti şimdide ilaç hastalığı başladı bulunduğum şehirde bir psikiyatri ile görüştüm durumumu anlattım ve daha önce herhangibi bir hastane yada amateme gidip adıma yazdır madigim ilaç dedim.ve doktor bana şunu dedi muayene ücreti olarak 400 lira ödemem gerekir dedi ve bana 10.10.2022 tarihine saat 14..00 randewu olusturdu acaba ilaci yazma yetkisi varmı onu öğrenmek istiyorum yardımcı olursanız sevinirim iyi günler

  Cevapla
  • Merhaba hocam 8 yaşındaki kızıma dikkat eksikliği için tanı konuldu concerto ilaç verildi bu ilacı kullandi diye ilerde memur alımlarında sıkıntı yaşar mı

   Cevapla
 6. Hocam merhabalar. Kırmızı reçeteli ilaç kullanmaktayım. 7 Ocak 2022 tarihinde yazılan ilacımı 24 Ocak 2022 ye kadar(18 gün)kullandım. Fakat tam emin olamamakla birlikte
  sanırım ilacımı kaybettim ve bir türlü bulamıyorum. Amatem polikliniğine tekrar gitmem halinde ilacımı normal bitiş tarihi olan 04.02.2022 tarihinden önce yazdırabilir miyim? Kutu 28 tablet doz ise günlük 8mg×1. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhabalar Sefa Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   İlacınızı günü gelmeden reçete ettirseniz dahi eczaneden karşılanmayacaktır. İlacınızı kaybettiğinize dair doktorunuzla mutlaka görüşünüz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
  • Merhabalar Ekrem Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   2022 itibariyle aile hekiminizden kırmızı reçete ilaçları reçete ettirememektesiniz. Lütfen uzman bir hekime başvurun.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
   • Cevabınız için teşekkür ederim babamın arkadaşı bağırsak kanseri tek uzman hekim oxopane yazabilir mi

    Cevapla
 7. Hoc am merhaba benim dikkat dağınıklığı sorunum var çocukluğumda hiper aktif bir çocuktum yerimde durmakta zorlanırdım ilk okuldan lise sona kadar derslerim zayıftı 6 7 dersten hepsi zayıf olur öğretmenler yaz okulunda ders tekrarında notumu yüksek tutarlardı üniversitede’de böyleydi aklım hep başka konulara kayardı dersi inlemekte zorlanırdım üniversiteden sonra iş hayatımda’da sorun yaşadım bundan 12 yıl önce bana dikkat eksikliği hiper aktivite teşhisi koyuldu bir sürü test yapıldı sonuç olarak dikkat eksikliği teşhisiyle ilaç kullanmaya başladım şuan 46 yaşındayım ilaç ilk etapta Ritalin sonrasında 2x 54 mg concerta kullandım yalnız devlet ödemediği için ilacı ücretli alıyordum sonra sınırlama ile 54 mg ile sınırlandırıldı bu ilacı yetişkinler için neden ödenmediğini anlamıyorum sadece 25 yaşına kadarmı sürüyor hastalık yok hayat boyunca devam eden bir hastalık bu ne zaman devlet sınırlamayı kaldıracak merak ediyorum birde hocam psikiyatrist bu ilacı uzun süre raporlaya biliyor concerta’yı 3 yıl raporlasa uzman doktor ilacı hastaneye gitmeden Aile hekimime yazdırıp alabilir miyim Saygılarımla

  Cevapla
  • Merhabalar İlker Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Bahsettiginiz ilaçları psikiyatri bölümü hekimine raporlatmaniz halinde aile hekiminize yazdirarak kullanabilirsiniz. Hatta pandemi döneminde doğrudan eczaneden almanız dahi söz konusu olabilir. Bu konuyla ilgili olarak eczacınıza danışınız.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
   • Hocam şuan aile hekimliği vasıtası ile direkt olarak kırmızı reçete ile alınan ilacımı alabilirmiyim nereden öğreneceğiz?

    Cevapla
 8. Doktor bey agrımın adına noropetik ağrı deniyormus onu yazmaya unutmuşum ne olur yalvarıyorum size bana yardım edin hep internette araştırıyorum tıpta yeni bir tedavi cıkmışmı benim ağrıma ilgili diye ağrı bantini sırası geliyor hergün yapistiriyorum normalde iki günde bir dayanamıyorum çünkü bu sefer açık veriyorum yetişmiyor bantlar fakat o an gözüm birşey görmüyor yeterki kesilsin diye

  Cevapla
 9. Merhaba doktor Erhan bey bundan 33sene önce bir kaza geçirdim ve bedensel engelli kaldım omuriligim zedelendi sırtımdan kemiklerim kırıldı L 1L 2L 3daha fazlada heralde öğün ilk
  ameliyatimm beyin cerrahı acilde yapıldı 13gun sonra ortapedide ameliyat oldum sırtıma sis kalınlığında bir demir konuldu boydan boya ve pilatinler fakat birkaç yıl sonra sağ ayağımın altında küçük parmağımla onun yanındaki parmağımın altında çok ufak bir bölümde şiddetli ağrı başladı çok doktora gittim baştan ilaçlar fayda ediyordu fakat yıllar geçtikçe etmemeye başladı kısaca duyduğum tedavileri yaptırdım bu son çıkan tedavilerin hepsini yaptırdım pil olayı ince iğnelerle omurilikten girip ilaçlar verildi hiçbiri fayda etmedi okadar çok ilaç kullanıyorum fakat ağrım kesilmiyor uzun süredir lilika 300mg morfia
  30mg dorecesikk 75mg ağrı bandı oksopen 20mg ama kesmiyor evin içinde çıldırıyorum 10saat20saat bir gün ne yapacağımı şaşırdım artık üç ay önce yine doktora gittim İst Beşiktaş’ta profosor serdar Erden’e var ağrı üzerine o beni Ankara’da bir doktor arkadaşına yönlendirdi görüştüm SD istedi İst bir hastanede asistanı çalışıyor ona yönlendirdi doktor ona gittim SD yolladı Ankara’ya oda bizim yapacağımız birşey yok beyincerrahi doktoruna git tekrar pil olayı denensin dedi fakat asistanı sırtıma baktığında sirtinla çok oynanmış ameliyat zor pilde yüzde yüz fayda edicek diye birşey yok dedi iki profosor doktora gittim bunlara gitmeden önce beyin cerrahı onlarda ameliyat olursam felç kalirmisim öyle dediler ben Kırklareli’nde oturuyorum 56yasindayim sizden ricam bu kullandığım ilaçlar dışında bana onerebileceginiz daha başka kuvvetli ağrı kesici veya bant varmı çok çaresizim eşim oğlum da benimle beraber acı çekiyorlar ben bağırıp ağladıkça onlarda ağlıyor eşim 70yasinda şeker hastası onada üzülüyorum bir gün yüzü görmedi hep benimle uğraşmaktan oğlum çalışamıyor benimle ilgileniyor hastaneye götürüyor eşim yapamıyor ne olur sizden rica ediyorum daha kuvvetli bir ilaç veya ağrı bandı varsa bana yazarmısınız Allah’ın gücüne gitmesin ama artık intahar geçmeye başladı aklımdan dayanacak gücüm kalmadı yıllardır ne olur bana yardım edin düşünüyorum hep ileride yaşlanınca ben napicam psikiyatri ilaçta kullanıyorum yıllardır sipraleks sizden haber bekliyorum inşallah yazımı okursunuz çok çok uzun oldu kusura bakmayın ama çaresizim saygılarımla güler er

  Cevapla
 10. Hello Dr. Yavuz My name is Galia I am from Florida and from few months am visiting here. I am taking suboxone from 4/5 years the problem is that I am almost out I have the last two. My Doctor back in Florida told me that she can send me special prescription in order I to be able to buy my medicine in Turkey but later I understood that here things work differently. Here is my question: How can I buy my medicine in Turkey?

  Cevapla
 11. Merhaba Dr Erhan Bey, beni ciddiye almayacaginizi bilsem de sahsen ritalin gibi bir ilaca ihtiyacim oldugunu dusunuyorum. Bir lise ogrencisiyim ve hedeflerim cok yuksek ve gun icersinde, dersler olsun evde olsun, derslerime tamamen odaklanamiyorum ve baska seylerle ilgilenmeye basliyorum. Dikkatimi toparlayabilsem cok basarili olacagimi dusunuyorum. Su an dersimi calismak yerine size bunu yazarak kanitlamis da oluyorum. Kesinlikle guclu bir dikkat ilaci ile cok daha iyi durumda olacagimi biliyorum fakat Concerto veya Ritalin gibi ilaclarin da biraz fazla agir oldugunu da biliyorum bir lise ogrencisi icin. Oneriniz nedir?

  Cevapla
 12. Merhaba Dr bey Erhan ben 31 yasindayim haftada 2 kere Extacy kullaniyorum ve lanet olsun birakmayi cok istiyorum.Ayrica asiri derecede dikkat eksikligi var. Bunun icin bana hangi ilaclar iyi gelir onlari yazdirmak istiyorum. Concerto ve Lyricave paxil sanirim bu yönde baya etkiliymis

  Cevapla
 13. Erhan bey
  9 yaşındaki kızım disleksi ve dehb tanısıyla 2 yıldır medikinet kullanıyor
  Tesadüfen rastladığım ve dehb tedavisinde kullanılan strafera adlı ilacın içeriğinde ( narkotik içermeyen tek ilaç) ifadesini gördüm bu ilaç kırmızı reçete değil mi anlamına geliyor ve bağımlılık söz konusu değilse Neden yeşil reçeteli ilaçlar kullanılıyor
  Yoksa bu bir ilaç pazarlama yöntemi mi firma için yardımcı olursanız çok sevinirim sayğılar

  Cevapla
 14. selam hocam benim 7 yaşında bir oglum var hiper aktif doktor Concetra kırmızı reçete yazdı 18 likti yükselti bunun zararı varmı hocam beni aydınlatırsanız sevinirim

  Cevapla
  • Merhabalar İsa Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Bahsettiğiniz ilacın tabi ki birçok yan etkisi bulunmaktadır ancak hekiminiz bu ilacı reçete ederken kar zarar dengesini gözetmektedir. İlacın hastamıza sağladığı yararların zararlarından fazla olduğu bu gibi durumlarda kırmızı reçeteli ilaçları kullanmak zorunda kalabiliyoruz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 15. Kronik hipoglisemi hastası olduğumu öğrendim. Şekerim 50 mg altına düşüyor ve bu beni çok yoruyor. Ne calisabiliyorum ne de başka bir şey yapabiliyorum, ot gibiyim resmen. Buna rağmen doktor sadece diyet ve spor verdi. Diyetime çok dikkat ediyorum ( etmeyince bayılıyorum, sıkıysa etme 😁 ) , sporda yapıyorum ama bi düzelme yok. Ne yapabilirim?

  Cevapla
  • Merhabalar Tolga Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Vücutta genelde sistemler uzun bir süreç neticesinde bozulur ve onarımı da yine bir süreçtir. Hemen düzelmesini beklemeyiniz. Kararlılıkla ve azimle diyeti sürdürüp sporunuza devam ediniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 16. Doktor bey bende küçüklükten beri dikkat dağınıklığı ve aşırı yorgunluk var ve hayatımı ciddi derecede zorlaştırıyor, ne zaman psikiyatriste gitsem antidepresan yazıyorlar ve hiç bir etkisi olmuyor. Bazı doktorlara antidepressanların ters etki yaptığını söylesem bile dikkat dağınıklığına etkisi olan ilaçları yazmıyıp sedatif ve anksiyete ilaçları yazıyorlar, ne yapmamı tavsiye edersiniz?

  Cevapla
 17. EFENDİM PROSTAT KANSERİ AMELİYATI OLDUM.BELİMDEKİ AĞRI İÇİN ONKOLOJİ DOKTORU BANA OXOPANE VE CONTRAMAL AĞRI KESİCİ VERDİLER.
  BEN 73 YAŞINDAYIM.ONKOLOJİ BİRİMLERİ İSE EVİME ÇOK UZAK MUTLAK SURETTE TAKSİ İLE GİTMEK ZORUNDAYIM VE BANA EN AZ 20 TL.YE MAL OLUYOR.AYRICA 15 TL EN YAKIN ÖZEL HASTANE ALIYOR.DEVLET İN KESTİĞİ HARİÇ.
  ÖĞRENMEK İSTEDİĞİM ÖNEMLİ KONU : BANA AİLE HEKİMİ ELİMDE UZMAN DOKTORUN VERDİĞİ REÇETELERİM VAR. AİLE HEKİMİMİZ BU İLAÇLARIMI YAZMAK ZORUNDAMIDIR.SAYGIMARIMLA

  Cevapla
 18. Hocam merhaba ben üniversite sınavına hazirlaniyorum ve ders konusunda dikkat eksikliğin ve konstrasyon sorunum var Concetra adlı bir ilaç buldum ve bunu nasıl almalıyım?

  Cevapla
 19. Salam doktor ben dil alti tablet istiyorum buperphone be 2 tabletin uzerine B2 yazilir bakida yasayıram buranın doktorları bilmir o nedi ben nasil elde ede bilerem tableti lutfen yardimci olun bana

  Cevapla
  • Merhaba İlkin Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Kırmızı reçeteli ilaçları kendi isteğiniz doğrultusunda alamazsınız. Öncelikle hastalığınız için uzman bir hekime muayene olmalısınız. Uzman hekim gerek görürse kırmızı reçeteli ilacı size reçete edecektir. Ancak Azerbaycan için bu ilaçların alınma prosedürlerini bilmemekteyim.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın