Kırmızı Reçete

13
34745

Kırmızı Reçete Nedir?

Kırmızı reçete, uyuşturucu ilaçlar için kullanılan reçete çeşidi manasında kullanılmaktadır.Tıp dilinde çokça kullanılan kelimelerdendir.

Hangi ilaçların kırmızı reçete kullanılarak alınacağını Sağlık Bakanlığı belirlemektedir. Sağlık Bakanlığı kırmızı reçeteyi, kötü niyetli kişilerin eline geçen bağımlılık yapıcı ilaçların kullanımı engellemek amacıyla oluşturmuştur. Diğer reçete çeşitleri aşağıda listelenmiştir:

Kırmızı Reçete Kimlere Verilir?

Kırmızı reçete çok ağır düzeylerde psikiyatrik hastalıkları olanlarda, ileri düzey kanser hastalarında ve bazı sık görülen hastalıkların ağırlaşmış formlarında, yarar sağlanılacağı düşünülürse verilmektedir.

Kırmızı Reçetenin Verildiği Hastalıklar Nasıl Belirleniyor?

Bazı ilaçların kırmızı reçete ile verilmesinin sebebi genel olarak çok ağır hastalıklarda kullanılması değil yan etkilerinin çok ağır olması ya da bağımlılık yapıcı bir maddeler içermesindendir. Kırmızı reçetenin hangi hekimler tarafından, hangi hastanelerde, hangi şartlar altında yazılacağı ve hangi ilaçların kırmızı reçete ile verildiğini anlatan yazılarıma alttaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı Reçete Örneği

Aşağıdaki görselde bir kaynaktan alınmış kırmızı reçete örneğini göreceksiniz. Görselde bazı bilgiler güvenlik nedeniyle gizlenmiş durumdadır.

kirmizi recete ornegi
Üstteki görselde bir kırmızı reçete örneği görmektesiniz.

Kırmızı Reçete İlaçları Kimler Yazabilir?

En çok sorulan sorulardan bir tanesi aile hekimleri bu ilacı yazabilir mi şeklinde oluyor.

Eğer kırmızı reçeteye tabi olan bir ilaç almak istiyorsanız uzman bir hekime muayene olmalı tanı almalısınız. Pratisyen hekimler normal şartlar altında kırmızı reçete yazmamaktadırlar. Uzman hekimler tarafından gerektiğinde reçete edilebilmektedir.

Kırmızı reçete ile verilen ilaçlar, Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge ile verilebilecek maksimum kutu sayısı ve doz miktarı sınırlandırılmış ilaçlardır. Olağanüstü durumlarda pratisyen hekimler tarafından reçete edilse bile bu durum sınırlandırılmıştır.

Uygunsuz kullanım ve kutu,doz aşımı tespit edildiğinde reçete eden hekim kabahatler kanunu kapsamında cezalandırılır.

Kırmızı Reçete İle Verilen İlaçlar Nelerdir?

Aşağıdaki hazırladığımız tabloda uzman hekimler tarafından reçete edilebilecek kırmızı reçeteye tabi ilaçların listesini göreceksiniz.

İlaç AdıDozlarıFormuÜretici Firma
Abstral100,200,400,800 mikrogramDil AltıEr Kim İlaç
Actiq200,400,800 mikrogramPastilGenesis İlaç
Aldolan50,100 miligramAmpülLiba İlaç
Concerta18,27,36,54 miligramTabletJonhson İlaç
Durosegic12,25,50,75,100 mikrogramFlasterJohnson İlaç
Fentanyl0.05 miligram/mililitreAmpülJohnson İlaç
Fentanyl Citrat0.1mg/2ml , 0.5mg/10mlIV EnjeksiyonFiliz Ecza
Jurnista4,8,16,32 miligramTabletJohnson
Medikinet5,10,20 miligramTabletAssos
M-Eslon10,30,60,100 miligramKapsülNobel İlaç
Morfia10,30,60,100 miligramTabletİlka İlaç
Morphine HCL0.01,0.02 gramAmpülGalen İlaç
Oxopane5,10,20 miligramKapsülAktavis
Pethidine100 miligramAmpülFiliz Ecza
Rapifen0.5 miligramAmpülJohnson
Ritaline10 miligramTabletNovartis Sağlık
Rentanil2,5 miligramTozVem İlaç
Suboxan2,8 miligramDil AltıLiba İlaç
Sufenta5 mikrogramAmpülJohnson İlaç
Ultiva2,5 miligramFlakonGlaxo Smith İlaç

Kırmızı Reçete Geçerlilik Süresi 

Reçetelerin geçerlilik süresi ile ilgili genel kaide şu şekildedir: Hekimin reçetenin üzerine yazdığı tarihten itibaren 4 iş günü geçerlilik süresi vardır. 4 iş günü içerisinde SGK ile anlaşmalı eczanelerden bu reçete ile verilmiş ilaçlar temin edilebilir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken husus cumartesi, pazar ve resmi tatil günlerinin iş günlerinden sayılmıyor oluşudur. Yani çarşamba günü reçete edilen bir ilacı pazartesi gününe kadar alabilirsiniz.

Eğer 4 iş gününü geçirdiyseniz hekiminize giderek durumu anlatabilir ve tekrar reçete edilmesini sağlayabilir ya da ücreti karşılığında ilaçları temin edebilirsiniz.

Kırmızı reçete ile ilgili aklınıza takılan tüm soruları alt taraftaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

13 Yorum

  • Merhaba İlkin Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Kırmızı reçeteli ilaçları kendi isteğiniz doğrultusunda alamazsınız. Öncelikle hastalığınız için uzman bir hekime muayene olmalısınız. Uzman hekim gerek görürse kırmızı reçeteli ilacı size reçete edecektir. Ancak Azerbaycan için bu ilaçların alınma prosedürlerini bilmemekteyim.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 1. EFENDİM PROSTAT KANSERİ AMELİYATI OLDUM.BELİMDEKİ AĞRI İÇİN ONKOLOJİ DOKTORU BANA OXOPANE VE CONTRAMAL AĞRI KESİCİ VERDİLER.
  BEN 73 YAŞINDAYIM.ONKOLOJİ BİRİMLERİ İSE EVİME ÇOK UZAK MUTLAK SURETTE TAKSİ İLE GİTMEK ZORUNDAYIM VE BANA EN AZ 20 TL.YE MAL OLUYOR.AYRICA 15 TL EN YAKIN ÖZEL HASTANE ALIYOR.DEVLET İN KESTİĞİ HARİÇ.
  ÖĞRENMEK İSTEDİĞİM ÖNEMLİ KONU : BANA AİLE HEKİMİ ELİMDE UZMAN DOKTORUN VERDİĞİ REÇETELERİM VAR. AİLE HEKİMİMİZ BU İLAÇLARIMI YAZMAK ZORUNDAMIDIR.SAYGIMARIMLA

 2. Doktor bey bende küçüklükten beri dikkat dağınıklığı ve aşırı yorgunluk var ve hayatımı ciddi derecede zorlaştırıyor, ne zaman psikiyatriste gitsem antidepresan yazıyorlar ve hiç bir etkisi olmuyor. Bazı doktorlara antidepressanların ters etki yaptığını söylesem bile dikkat dağınıklığına etkisi olan ilaçları yazmıyıp sedatif ve anksiyete ilaçları yazıyorlar, ne yapmamı tavsiye edersiniz?

 3. Kronik hipoglisemi hastası olduğumu öğrendim. Şekerim 50 mg altına düşüyor ve bu beni çok yoruyor. Ne calisabiliyorum ne de başka bir şey yapabiliyorum, ot gibiyim resmen. Buna rağmen doktor sadece diyet ve spor verdi. Diyetime çok dikkat ediyorum ( etmeyince bayılıyorum, sıkıysa etme 😁 ) , sporda yapıyorum ama bi düzelme yok. Ne yapabilirim?

  • Merhabalar Tolga Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Vücutta genelde sistemler uzun bir süreç neticesinde bozulur ve onarımı da yine bir süreçtir. Hemen düzelmesini beklemeyiniz. Kararlılıkla ve azimle diyeti sürdürüp sporunuza devam ediniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 4. selam hocam benim 7 yaşında bir oglum var hiper aktif doktor Concetra kırmızı reçete yazdı 18 likti yükselti bunun zararı varmı hocam beni aydınlatırsanız sevinirim

  • Merhabalar İsa Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Bahsettiğiniz ilacın tabi ki birçok yan etkisi bulunmaktadır ancak hekiminiz bu ilacı reçete ederken kar zarar dengesini gözetmektedir. İlacın hastamıza sağladığı yararların zararlarından fazla olduğu bu gibi durumlarda kırmızı reçeteli ilaçları kullanmak zorunda kalabiliyoruz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 5. Erhan bey
  9 yaşındaki kızım disleksi ve dehb tanısıyla 2 yıldır medikinet kullanıyor
  Tesadüfen rastladığım ve dehb tedavisinde kullanılan strafera adlı ilacın içeriğinde ( narkotik içermeyen tek ilaç) ifadesini gördüm bu ilaç kırmızı reçete değil mi anlamına geliyor ve bağımlılık söz konusu değilse Neden yeşil reçeteli ilaçlar kullanılıyor
  Yoksa bu bir ilaç pazarlama yöntemi mi firma için yardımcı olursanız çok sevinirim sayğılar

 6. Merhaba Dr bey Erhan ben 31 yasindayim haftada 2 kere Extacy kullaniyorum ve lanet olsun birakmayi cok istiyorum.Ayrica asiri derecede dikkat eksikligi var. Bunun icin bana hangi ilaclar iyi gelir onlari yazdirmak istiyorum. Concerto ve Lyricave paxil sanirim bu yönde baya etkiliymis

 7. Merhaba Dr Erhan Bey, beni ciddiye almayacaginizi bilsem de sahsen ritalin gibi bir ilaca ihtiyacim oldugunu dusunuyorum. Bir lise ogrencisiyim ve hedeflerim cok yuksek ve gun icersinde, dersler olsun evde olsun, derslerime tamamen odaklanamiyorum ve baska seylerle ilgilenmeye basliyorum. Dikkatimi toparlayabilsem cok basarili olacagimi dusunuyorum. Su an dersimi calismak yerine size bunu yazarak kanitlamis da oluyorum. Kesinlikle guclu bir dikkat ilaci ile cok daha iyi durumda olacagimi biliyorum fakat Concerto veya Ritalin gibi ilaclarin da biraz fazla agir oldugunu da biliyorum bir lise ogrencisi icin. Oneriniz nedir?

 8. Hello Dr. Yavuz My name is Galia I am from Florida and from few months am visiting here. I am taking suboxone from 4/5 years the problem is that I am almost out I have the last two. My Doctor back in Florida told me that she can send me special prescription in order I to be able to buy my medicine in Turkey but later I understood that here things work differently. Here is my question: How can I buy my medicine in Turkey?

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here