Mide Ameliyatından Sonra Beslenme

0
195

Obezite derecesi ilerlemiş (Beden Kitle İndeksi >40), şişmanlığa bağlı olarak komplike hastalıklar meydana çıkmış (tansiyon, diyabet, kalp rahatsızlığı, mide ve bağırsak hastalıkları) bireylerde çeşitli operasyonlarla mide küçültme işlemi gerçekleştirilir. Bu sayede hem midenin hacmi azalıyor hem de açlık duygusunu arttıran ghrelin hormonu salgısının önü kesilmiş oluyor.

Mide küçültme ile ilişkili görsel.
Mide küçültme ile ilişkili görsel.

Ameliyat geçirmiş hastalar daha az yemek yiyerek doygunluk hissi yaşıyor ve hormonların doğru çalışmasına bağlı olarak kilo verme süreci hızlanıyor.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra  Nasıl Beslenmeliyim?

Öncelikli olarak bir diyetisyenden yardım alınmalı ve beslenmenin nasıl olacağını ayrıntılı şekilde öğrenmelisiniz. Son zamanlarda artan ameliyatlarda kötü beslenmeye bağlı olarak büyük kas kayıpları yaşanmakta ve sağlıksız bir zayıflama işlemi gerçekleşmekte, bu durum hastanın ölümüne sebep olabilecek komplikasyonlar doğurmaktadır.

Diyet listesi tamamen kişiye özel uygulanır. Yaşı, boyu, cinsiyeti, toplamda kaç kilo vermesi gerektiği hesaplanarak sağlıklı bir diyet listesi hazırlanır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

  • İlk 2 ay aşamalı bir şekilde sıvı gıdadan katı gıdaya geçiş düzenlenir.
  • Vitamin ve mineral takviyesine başlanır.
  • Tüketilen sıvı gıdaların yağsız ve kalorisi düşük olmasına dikkat edilir.
  • İlk hafta tamamen sıvı yiyecekler tüketilir.
  • İkinci haftadan itibaren püre kıvamlı yiyeceklere geçiş yapılır.
  • Kişinin mide hacmi ve hormon dengesi değiştiği için çok az yese bile açlık hissi yaşamaz.
  • Zaman geçtikçe daha katı gıdalara geçilir ve kişinin sağlıklı beslenme programını öğrenmesi ve tüm hayat boyu uygulaması istenir.
  • Diyetisyen tarafından hazırlanan listelerle önce kilo veren hasta, ardından kilo koruma programına yönlendirilir.
  • Hazırlanan diyet listelerinde hastaların sevdiği yiyeceklerin bulundurulmasına özen gösterilerek, midesi ve kendi vücut sağlığı için en uygun olan yiyecekler diyet listesine eklenir.
  • Gün içerisinde tükettiği sebze ve meyveler yeterli gelmeyen hastalar için Vitamin-mineral destek kullanımına devam edilir.

Ameliyat sonrasında 3. Aydan itibaren spora başlayabilirsiniz, böylece hem kas kaybından kurtulmuş hem de daha fit ve sıkı bir görünüme kavuşursunuz.

Kendinizi ameliyat olan diğer hastalarla kıyaslamamalısınız. Herkesin metabolizma hızı, uyguladığı diyet listesi ve vücut yaşı aynı değildir. Bu nedenle, diyet listenize birebir uyarak yavaş ilerlese bile kilo vereceğinizi bilmesiniz. Unutmayın hiçbir zaman başladığınız noktada olmayacaksınız.

Obezite ameliyatı sonrası en önemli kural, Diyetisyen ve Doktor tavsiyesine birebir uymaktır. Bu alanda gerek akademik gerek pratik çalışmalarını sürdüren Ankara Diyetisyen Sinem Akgün ile iletişime geçebilir, ücretsiz ön görüşme randevusu alıp sorularınızı kendisine iletebilirsiniz.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here