Mallory Weiss Sendromu Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Mallory Weiss Sendromu Nedir?

Mallory Weiss Sendromu, özafagus adını verdiğimiz yemek borusunda yırtılma ve sonrasında ortaya çıkan kanama tablosuna verdiğimiz isimdir. 1929 yılında Kenneth Mallory ve Soma Weiss tarafından tanımlanmıştır.

mallory weiss sendromu nedir

Mallory Weiss Sendromu Belirtileri

Mallory Weiss sendromunun belirtileri şu şekildedir:

 • Şiddetli kusmalar
 • Kan kusma
 • Karın ağrıları
 • Öksürme ve hıçkırıklar
 • Koyu renkli, kanlı dışkı
 • Göğüste sıkışma hissi

Kusma sırasında genellikle kanlı bir şekilde atılır. Çoğu zaman pıhtılı karakterdedir.Bazı durumlarda hiçbir belirti görülmeyebilir ancak bu belirtilerden herhangi birini görürseniz derhal hastaneye başvurunuz.

Mallory Weiss Sendromu ile İlişkili Hastalıklar Nelerdir?

Mallory Weis hastalığı ile ilişkili diğer hastalıkları şu şekilde sıralayabiliriz:

Ayrıca karında şişkinlik yapan nedenleri incelemek için bu yazıma geçiş yapabilirsiniz.

Mallory Weiss Sendromu Nedenleri

Mallory Weis sendromunun nedenleri arasında en sık görüleni şiddetli derecede kusmadır.  Abdominal basıncın aniden artması özafagusa yansıyıp yırtılmalara sebebiyet verebilmektedir. Diğer nedenler ise şöyledir:

 • Karın ve göğüste ciddi travmaya maruz kalınması
 • Hiatal herni varlığı
 • Aşırı horlama
 • Zorlama ve ağır kaldırma
 • Özafajit ve gastrit varlığı
 • Kanser kemoterapisi alan hastalarda bu sendrom  bir komplikasyon olarak gelişebilir.

mallory weiss sendromu nedenleri

Ayrıca yapılan araştırmalarda düzenli alkol tüketen hastalarda bu sendromun görülme olasılığı artmaktadır. 40 – 60 yaşları arasında görülme eğilimindedir. Kadınlara oranla erkeklerde daha çok görülmektedir.

Mallory Weiss Sendromu Tedavisi

Mallory Weiss çoğu zaman kendini sınırlandırmaktadır ancak kanamanın durdurulması için mutlaka destek tedavisine ihtiyaç olacaktır. Tedavi çin birkaç farklı prosedür buılunmaktadır. Bunlardan bir tanesi kimyasal olarak ısıtma ya da koterizasyon işlemidir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın