Hipoksi Tedavisi

3
1065

Hipoksi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hipoksi Tedavisi şu şekildedir: Eğer hekim hipoksiden şüphelenmeye başladıysa derhal oksijen tedavisi başlanmalıdır. Hastanın hava yolu açıklığı kontrol edilmelidir. Spontan solunumun yeterli olup olmadığı özenle kontrol edilmelidir. FiO2 olamsı gerekn değerlere ayarlanmalıdır. Arter kan gazları kontrol edilmeli,aksi bir durumda ona göre hareket edilmelidir. Prensip olarak parsiyel oksijen basıncı 60 ile 80 mm Hg arasına ayarlanır. Oksijeni ise ısıt nemlendir ve devamlı ver ilkesine göre vermeliyiz.

Bu tedavideki temel amaçlarımız:

  • Akut hipoksiyi düzeltmek
  • Kronik hipoksi semptomlarını azaltmak veya ortadan kaldırmak
  • Hipoksiye bağlı artan kardiyopulmoner yükü azaltmak ya da ortadan kaldırmak

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

3 Yorum

  1. Hocam öncelikle merhabalar .
    Suan satrasyon degerim 75 civarlarinda . Nefes darligi cekmiyorum doktora basvurdugumda kan degerlerimi kontrol ettiler ve normal oldugunu soylediler talesemi tasiyicisi oldugumu bana ilettiler . Doktorum reyno denilen bi hastaliktan suphe edip fizik tedavi ye yönlerdirme yapti oraya da gittigimde ise reyno olmadigim anlasildi . Suanda astsubaylık lik için hastaneye baavurucam sizce heyette bu bana sıkınti yasatirmi . Bu satrasyon düşüklüğünün bir tedavisi varmi annem de abimde bende teyzemin cocuklarinda durum ayni genetik bir durum . Görüşünüzü bana iletirseniz cok memnun olurum. Saygilarimla.

  2. Hocam merhaba kardeşimkalp ameliyatından sonra uyanamadı global iskemi teşhisi konuldu şu an bilinç açık konuşuyor sağ ve sol tarafta felç var belli oranda oynatabiliyor genede ama 1 aydır kramplarla baş ediyoruz oda bizde tükendik kBukampları doktorlar durduramıyor bize yardımcı olabilirmisiniz

  3. Merhabalar hocam,
    Babam üç haftadır yoğun bakımda ve makinadan ayrı duramıyor. burnunda olan 10 dakika ika yarım saat olmadan kandaki oksijen değeri 30lara kadar düşüyor. makina takıldığında 96 olurken neden biz maskeyi bırakamıyoruz. maske ve oksijen baş ağrısı yapıyor ve hiç uyuyamıyor. doktorlar çıkartailir diyor psikilojik diyor ama bu kadar psikolojik bir durum olur mu? maske çıktığında 30 a kadar düşer mi? şimdi antibiyotiği kesip sakinlkeştirici verecekler sonra düzelecek tedavisi yapılıyor denildi.bu psikolojik olmasının yanında başka ne gibi bir problem olabilir.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here