Akut Respiratuar Distres Sendrom Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Akut Respiratuar Distres Sendrom Nedir?

Akut Respiratuar Distres Sendrom ya da kısaltılmış şekliyle ARDS, akciğerde bulunan hava keseciklerinin hava yerine sıvıyla dolduğu ciddi rahatsızlıklardan bir tanesidir. Akciğer içerisinde bulunan fonksiyonel bölgeye sıvı girince yeterli hava akımı değişimi sağlanamaz ve vücudu ihtiyacı olan oksijen yeteri kadar alınamaz.

Akut Respiratuar Distres Sendrom nedir
Akut Respiratuar Distres Sendrom nedir ile ilişkili görsel.

Vakit ilerledikçe vücutta biriken karbondioksit miktarı giderek artar. Organların çalışması oksijen yetersizliğine bağlı olarak sekteye uğrar ve organ yetmezliklerine kadar götürebilir. Bu noktada Vücutta Karbondioksit Miktarı Artarsa Ne Olur? başlıklı yazımızı okumanızı öneriyorum.

Akut Respiratuar Distres Sendrom Belirtileri Nelerdir?

Genellikle yaralanmalara ya da travmalara bağlı olarak birkaç gün içerisinde belirtileri kendini göstermeye başlar. Sık olarak gördüğümüz ARDS semptomları şunlardır:

 1. Hızlı hızlı soluk alıp verme
 2. Genel halsizlik durumu
 3. Kaslarda aşırı yorgunluk hissi
 4. Kan basıncında düşüklük
 5. Cilt ve tırnakta renk değişiklikleri
 6. Kuru öksürük
 7. Baş ağrısı
 8. Ateş yüksekliği
 9. Nabızda yükselme
 10. Zihinsel bulanıklık durumu

Akut Respiratuar Distres Sendrom Nedenleri Nelerdir?

ARDS esas olarak akciğerlerde bulunan hava keselerine sıvı girmesi sonucu ortaya çıkar. Bu hava keseleri oksijenin alınıp karbondioksitin verildiği yerlerdir. Sıvı miktarı artınca oksijen-karbondioksit alışverişi için bu keselerde yeterli seviyede hacim kalmaz. Bu tip bir akciğer hasarına yol açabilecek olası nedenler şunlardır:

 1. Tuzlu su, sigara ve benzeri zehirli kimyasal dumanları solumak
 2. Ağır şiddette enfeksiyon geçirmek
 3. Pnömoni gibi ciddi bir enfeksiyon geçirmek
 4. Trafik kazası gibi travmalar yaşamak
 5. Antidepresan bazı ilaçları aşırı doz kullanmak
Akut respiratuar distres sendromu nedenleri ile ilişkili görsel. Görselin tam haline gitmek için üzerine tıklayınız.

Şimdi ARDS’ye neden olabilecek risk faktörlerini ele alalım.

ARDS Risk Faktörleri

ARDS sıklıkla farklı bir duruma bağlı olarak gelişen bir komplikasyon olarak bilinir. 65 yaş üstü bireyler, kronik akciğer hastalığı olan bireyler, alkol kullanımı ve sigara tüketimi olan bireylerin Akut Respiratuar Distres Sendroma yakalanma olasılıkları çok daha fazladır.  Zehirlenme durumu, karaciğer yetmezliği ve diğer bazı hastalıkların varlığında ise durum daha tehlikeli bir hal alabilir. Bu noktada kronik hastalık kavramıyla ilgili bilgi almak ve sık bilinen kronik hastalıkların bir listesine ulaşmak için Kronik Hastalık Nedir? Kronik Hastalıklar Hangileridir? başlıklı yazımıza göz atmanızı öneriyorum.

Akut Respiratuar Distres Sendrom Tanısı Nasıl Konulur?

ARDS şüphesi olan bireyler derhal hastaneye sevk edilmeli ve tedavilerine başlanmalıdır. Tıbbi bir acil durum olarak kabul edilir. ARDS tanısını koyabilmek için standardize edilmiş bir metot yoktur.

ards nedir
ARDS nedir ve akut respiratuvar disstres sendrom tanısı ile ilişkili görsel.

Hekim hastanın tıbbi durumuna göre çeşitli şekillerde tanı koyabilir. Duruma göre kan tahlilleri, röntgen filmleri, CT taramaları, elektrokardiyogram, ekokardiyogram ve hava yolu muayenesi yapılabilir.

Akut Respiratuar Distres Sendrom Tedavisi Nasıl Yapılır?

Akut Respiratuar Distres Sendrom tedavisinde temel amacımız ortaya çıkabilecek organ yetmezliklerini önleyerek vücudunun oksijen ihtiyacının karşılanmasını sağlamaktır.İlk etapta maske yoluyla oksijen uygulanması önemlidir. Ayrıca mekanik ventilasyon makineleri yoluyla baskı uygulanarak sıvının azaltılması denenebilir. 

Sıvı alımının yönetilmesi ARDS tedavisi için altın değerindedir. Vücuda giren sıvı miktarı kontrol altında tutulur. ve bu sayede sıvı dengesinin korunması amaçlanır.

Akut Respiratuar Distres Sendrom tanisi nasil konulur
Akut Respiratuar Distres Sendrom tedavisi ile ilişkili görsel.

Ortaya çıkabilecek yan etkilerin önüne geçmek amacıyla bazı ilaç tedavileri uygulanabilir. Ağrı kontorlünün sağlanması için ağrı kesiciler, enfeksiyonların tedavisi için antibiyotikler, pıhtı oluşumunun önüne geçmek için kan sulandırıcı ilaçlar ve bazı diğer ilaçlar kullanılmaktadır.

ARDS’yi atlatan bireylerde azalmış akciğer fonksiyonlarının tekrar kazanılması ve akciğerin güçlendirilmesi için pulmoner rehabilitasyon programları gerekli olabilir.

[su_accordion][su_spoiler title=”Yararlanılan Kaynaklar” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”” class=””]

 1. https://www.healthline.com/health/acute-respiratory-distress-syndrome

[/su_spoiler][/su_accordion]


ARDS ile ilgili merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın