Hiperreninemi Nedir? Tıpta Ne Demektir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Hiperreninemi Nedir?

Hiperreninemi, temel olarak vücutta renin adlı bir enzimin yüksek seviyelerde bulunması durumunu ifade eden tıbbi bir terimdir. Reninizm anlamına gelmekle beraber tıpta sıkça kullanılan bir terim olduğu bilinmektedir.   

tıpta hiperreninemi nedir
Renin miktarındaki artmayla kendini gösterir.

Renin normalde böbreklerde üretilen bir enzimdir. Temel görevi kan basıncını ve elektrolit dengesini düzenlemektir. Bu durum ortaya çıkışı iki şekilde olabilir. Bunlar böbrek kaynaklı primer veya başka bir sağlık sorunu nedeniyle ortaya çıkan sekonder hiperreninemi olarak adlandırılır.

Primer Hiperreninemi: Böbreklerin çeşitli patolojik sebeplerden kaynaklı doğrudan etkilendiği durumdur. Primer hiperreninemi renin düzenleyici mekanizmanın aşırı aktif olduğu bir durumu ifade eder.

Sekonder Hiperreninemi: Böbreklerin doğrudan etkilenmediği ancak başka bir sağlık sorunu nedeniyle sistemin etkilenmesi sonucu ortaya çıkar. Örneğin sıvı kaybı, kalp yetmezliği veya karaciğer sirozu gibi durumlar renin salınımını artırabilir ve böylece sekonder hiperreninemiye neden olabilir.

Hiperreninemi sıklıkla başka bir sağlık sorununun belirtisi olarak ortaya çıkar ve tedavisi için altta yatan nedene yönelik terapiler uygulanır. Bu terimi kavradığınızı düşünüyorum. Merak ettiklerinizi alttaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

Yorum yapın