Göğüs Cerrahisi Hangi Hastalıklara Bakar?

3
1695

Göğüs Cerrahisi Hangi Hastalıklara Bakar? Neye Bakar?

Göğüs cerrahisi hangi hastalıklara bakar konusuna geçmeden önce bazı bilgiler verelim. Göğüs cerrahisi, göğüs bölgesinde bulunan organların hastalıklarına cerrahi çözümler sunan bir tıp bilimidir. Bu noktada bilinmesi gereken önemli bir husus kalbi inceleyen özel bir branş olduğu için göğüs cerrahisi bölümünün kalp ile ilgilenmediğidir. İnsanlar internet ortamında bu konu ile ilgili olarak şu şekilde aramalar yapmaktadırlar:

 1. Göğüs cerrahisini ilgilendiren hastalıklar
 2. Göğüs cerrahi hastalıkları bölümünün baktığı hastalıklar
 3. Göğüs cerrahi hastalıkları bölümü doktorları neye bakar?

Şimdi tüm bu sorulara cevap olacak şekilde göğüs cerrahisi hastalıkları hakkında bilgiler verelim.

gogus cerrahisi hangi hastaliklara bakar
Göğüs Cerrahisi hangi hastalıklara bakar ve göğüs cerrahisi bölümü neye bakar ile ilişkili görsel.

Göğüs Cerrahisi Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?

Aşağıda liste halinde verilen hastalıklar göğüs cerrahisi branşının ilgi alanına girmektedir.

 1. Nefes borusunda ortaya çıka tümörler
 2. Akciğer kanser varlığı
 3. Mezotelyoma adı verilen akciğer zarında tümör oluşumu
 4. Pnömotoraks
 5. Göğüste sıvı birikimi
 6. Timüs bezinde ortaya çıkan tümörler
 7. Ampiyem
 8. Torasik Outlet Sendromu
 9. Göğüs bölgesine uygulanan travmalar
 10. Organ fıtıklaşmaları

şeklinde çoğaltabiliriz.

Göğüs hastalıkları bölümü ile göğüs cerrahisi bölümü birbiriyle çok yakın ilişkide olsa bile farklı branşlardır. Hemen Göğüs Hastalıkları Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar? başlıklı yazımıza geçerek iki bölüm arasındaki farkı kavrayabilirsiniz.

Hangi Şikayetler ile Göğüs Cerrahisi Bölümüne Gidilir?

Aşağıda liste halinde verilen şikayetlerin varlığında herhangi bir hastanenin göğüs cerrahisi bölümüne giderek uzman bir hekime muayene olabilirsiniz. Gerekli durumlarda hekiminiz sizi farklı branşların hekimlerine yönlendirecektir.

 1. Göğüs bölgesinde ağrıların olması
 2. Çeşitli solunum zorluları
 3. Göğsün darbe aldığı kaza durumlarında
 4. Kanlı balgam gibi tehlikeli belirtilerin varlığı

ve daha birçok şikayet ile göğüs cerrahisi bölümüne başvurabilirsiniz.


Göğüs cerrahisi hangi hastalıklara bakar konusunun sonuna gelmiş bulunuyoruz. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

3 Yorum

 1. kciğer tomografi sonucumu yazıyorum.Her iki akciğer üst lob apikoposterior düzlemlerde minimal sekel değişiklikler izlenmiştir.Sol akciğer üst lob anterior segmenti ile süperior lingüler segmentte alveolit ile uyumlu olarak değerlendirilen buzlu cam görünümünde dansite artımları gözlenmiştir. Solda üst lob anterior segmentte parakardial düzlem ve perihiler seviyede lokalizasyon gösteren içerisinde hava bronkogramı lehine değerlendirilen görünümünde yer aldığı kalın bant şeklinde yumuşak doku dansitesinde görünüm saptanmıştır.Bu görünümün hastanın (14.12.2016 tarihli) BT görüntüleri ile karşılaştırıldığında sebat etmiş olması nedeni ile bu düzlemde bronşeal belirginleşme veya bronşektazi? olabileceğininde göz önünde bulundurulması önerilir.Bir önceki tetkik ile karşılaştırıldığında alveolit alanlarında da belirgin interval değişiklik düşünülmemiştir.akciğerdeaktif infilittrasyon izlenmedi.aerosyonların hafif olarak arttığıgözlemlenmiştir. 65yaş sigarayı 20 yıl önce bıraktım 22 yıl içtim erkek

 2. BUGUN UZUN ZAMANDIR GEÇMEYEN ÖKSÜRÜK İÇİN HASTANEYE GİTTİM SAĞ TARAFIMDA GÖGÜS ALTINDA VE AYNI HİZADA SIRTIMDA SÜREKLİ DOLANAN BİE AYRI VAR ÖKSÜRÜKTEN OLDUĞUNU SANDIM AMA GEÇMEDİ .KAS GEVŞETİCİSİ SÜRÜNCE HAFİFLİYOR AĞRIM DAAH ÖNCELERİ DAYANILMAZDI AMA SİMDİ SADECE ÖKSÜRÜRKEN AĞRIYOR NE YAPMALIYIM

  • Merhabalar Selda Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Hangi bölüme gittiğinizi, hekiminizin size hangi işlemleri yaptığını biraz detaylıca anlatırsanız fikrimi belirtebilir ve gerekli yönlendirmeleri yapabilirim.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here