Göğüs Cerrahisi Hangi Hastalıklara Bakar?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Göğüs Cerrahisi Hangi Hastalıklara Bakar? Neye Bakar?

Göğüs cerrahisi hangi hastalıklara bakar konusuna geçmeden önce bazı bilgiler verelim. Göğüs cerrahisi, göğüs bölgesinde bulunan organların hastalıklarına cerrahi çözümler sunan bir tıp bilimidir. Bu noktada bilinmesi gereken önemli bir husus kalbi inceleyen özel bir branş olduğu için göğüs cerrahisi bölümünün kalp ile ilgilenmediğidir. İnsanlar internet ortamında bu konu ile ilgili olarak şu şekilde aramalar yapmaktadırlar:

 1. Göğüs cerrahisini ilgilendiren hastalıklar
 2. Göğüs cerrahi hastalıkları bölümünün baktığı hastalıklar
 3. Göğüs cerrahi hastalıkları bölümü doktorları neye bakar?

Şimdi tüm bu sorulara cevap olacak şekilde göğüs cerrahisi hastalıkları hakkında bilgiler verelim.

gogus cerrahisi hangi hastaliklara bakar
Göğüs Cerrahisi hangi hastalıklara bakar ve göğüs cerrahisi bölümü neye bakar ile ilişkili görsel.

Göğüs Cerrahisi Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?

Aşağıda liste halinde verilen hastalıklar göğüs cerrahisi branşının ilgi alanına girmektedir.

 1. Nefes borusunda ortaya çıka tümörler
 2. Akciğer kanser varlığı
 3. Mezotelyoma adı verilen akciğer zarında tümör oluşumu
 4. Pnömotoraks
 5. Göğüste sıvı birikimi
 6. Timüs bezinde ortaya çıkan tümörler
 7. Ampiyem
 8. Torasik Outlet Sendromu
 9. Göğüs bölgesine uygulanan travmalar
 10. Organ fıtıklaşmaları

şeklinde çoğaltabiliriz.

Göğüs hastalıkları bölümü ile göğüs cerrahisi bölümü birbiriyle çok yakın ilişkide olsa bile farklı branşlardır. Hemen Göğüs Hastalıkları Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar? başlıklı yazımıza geçerek iki bölüm arasındaki farkı kavrayabilirsiniz.

Hangi Şikayetler ile Göğüs Cerrahisi Bölümüne Gidilir?

Aşağıda liste halinde verilen şikayetlerin varlığında herhangi bir hastanenin göğüs cerrahisi bölümüne giderek uzman bir hekime muayene olabilirsiniz. Gerekli durumlarda hekiminiz sizi farklı branşların hekimlerine yönlendirecektir.

 1. Göğüs bölgesinde ağrıların olması
 2. Çeşitli solunum zorluları
 3. Göğsün darbe aldığı kaza durumlarında
 4. Kanlı balgam gibi tehlikeli belirtilerin varlığı

ve daha birçok şikayet ile göğüs cerrahisi bölümüne başvurabilirsiniz.


Göğüs cerrahisi hangi hastalıklara bakar konusunun sonuna gelmiş bulunuyoruz. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Göğüs Cerrahisi Hangi Hastalıklara Bakar?” üzerine 4 yorum

 1. Merhaba hocam, göğsümün sol tarafında üstten 2.sıradaki kemiğin orta kemiğe bağlandığı yakın noktada kıkırdak bölümünde bir şişme meydana geldi. Herhangi bir ağrı ya da benzeri bir şey hissetmedim, olmadı. Fakat bu şişliği tesadüfen elimle fark ettim. Ertesi gün hemen bunun için bir göğüs cerrahisi doktoruna gittim bana bunun yan yatma gibi durumlarla ortaya çıkabildiğini belirtti. Bunun bir risk taşımadığını söyledi. Fakat ben bu şişlikten şekil değişikliği açısından oldukça rahatsızlık duyuyorum. Dışarıdan belli olacak kadar fazla şişlik yok ancak bunun tekrar eski haline gelmesi için ne yapabilirim? Yardımcı olur musunuz ? Bu sorun için bir ortopediye görünmem daha mı uygun olur ? Onun da görüşünü almak ve buna somut bir çözüm üretmek açısından ?

  Cevapla
 2. kciğer tomografi sonucumu yazıyorum.Her iki akciğer üst lob apikoposterior düzlemlerde minimal sekel değişiklikler izlenmiştir.Sol akciğer üst lob anterior segmenti ile süperior lingüler segmentte alveolit ile uyumlu olarak değerlendirilen buzlu cam görünümünde dansite artımları gözlenmiştir. Solda üst lob anterior segmentte parakardial düzlem ve perihiler seviyede lokalizasyon gösteren içerisinde hava bronkogramı lehine değerlendirilen görünümünde yer aldığı kalın bant şeklinde yumuşak doku dansitesinde görünüm saptanmıştır.Bu görünümün hastanın (14.12.2016 tarihli) BT görüntüleri ile karşılaştırıldığında sebat etmiş olması nedeni ile bu düzlemde bronşeal belirginleşme veya bronşektazi? olabileceğininde göz önünde bulundurulması önerilir.Bir önceki tetkik ile karşılaştırıldığında alveolit alanlarında da belirgin interval değişiklik düşünülmemiştir.akciğerdeaktif infilittrasyon izlenmedi.aerosyonların hafif olarak arttığıgözlemlenmiştir. 65yaş sigarayı 20 yıl önce bıraktım 22 yıl içtim erkek

  Cevapla
 3. BUGUN UZUN ZAMANDIR GEÇMEYEN ÖKSÜRÜK İÇİN HASTANEYE GİTTİM SAĞ TARAFIMDA GÖGÜS ALTINDA VE AYNI HİZADA SIRTIMDA SÜREKLİ DOLANAN BİE AYRI VAR ÖKSÜRÜKTEN OLDUĞUNU SANDIM AMA GEÇMEDİ .KAS GEVŞETİCİSİ SÜRÜNCE HAFİFLİYOR AĞRIM DAAH ÖNCELERİ DAYANILMAZDI AMA SİMDİ SADECE ÖKSÜRÜRKEN AĞRIYOR NE YAPMALIYIM

  Cevapla
  • Merhabalar Selda Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Hangi bölüme gittiğinizi, hekiminizin size hangi işlemleri yaptığını biraz detaylıca anlatırsanız fikrimi belirtebilir ve gerekli yönlendirmeleri yapabilirim.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın