Glossit: Dil Dokusunun İltihaplanması

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Glossit Nedir?

Glossit, tıp dünyasında temel olarak dil iltihabı ya da dilin enefeksiyonu manasında kullanılmaktadır. Tıpta sık olarak kullanılan terimlerden biridir. Glossitis terimi dilin inflamasyonunu ifade etmekle birlikte, bu terim bazen, belirli besinsel yetmezliklerde görülen et kırmızısı dil görünümü için de kullanılmaktadır.

glossit nedir
Glossit, dilin iltihaplanmasıdır. Temelde dilin herhangi bir bölgesinde görülebilir ve çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir.

Bu görüntü dil papillalarının atrofisi ve mukozanın incelmesi sonucunda alttaki damarsal yapıların ortaya çıkmasına bağlıdır.

Glossit Belirtileri Nelerdir?

BelirtiAçıklama
Dilde kızarıklık, şişme ve ağrıDilin herhangi bir bölgesinde görülebilme eğilimindedir.
Dilde yaralar veya çatlaklarDilin yüzeyinde beyaz, sarı veya kırmızı renkli yaralar veya çatlaklar oluşabilir. Bunlar ciddiye alınmalıdır.
Dilde yanma hissiDilde yanma veya karıncalanma hissi olabilir. Ciddi olabilir.
Tat alma duyusunda azalma ya da artmaTat alma duyusunda değişiklik olabilir.
Dil hareketlerinde zorlukDili hareket ettirirken sorunlar yaşanabilir. Ağrı duyulabilir.

Glossitis Ne Zaman Görülür?

Bazı durumlarda, atrofik değişiklikler gerçekten inflamasyona ve hatta yüzeyel ülserasyonlara yol açar. Bu tür değişiklikler; vitamin B12 (pernisiyöz anemi), riboflavin, niasin ya da piridoksin yetmezliklerinde görülebilir. Benzer değişikliklere, olasılıkla vitamin B eksikliklerinden biriyle komplike olmalarına bağlı olarak, sprue ve demir eksikliği anemilerinde de rastlanabilir.

NedenAçıklama
Ağız hijyeninin yetersizliğiDiş fırçalama ve diş ipi kullanmanın ihmal edilmesi sonuçta plak ve tartar oluşumuna neden olarak dilin iltihaplanmasına yol açabilir.
Ağız kuruluğuAğız kuruluğu uzun süreler devam ederse dilin yüzeyindeki bakterilerin büyümesini destekleyebilir ve bu da iltihaplanmaya yol açabilir.
Diş gıcırdatma veya tırnak yeme gibi alışkanlıklarDiş gıcırdatma veya tırnak yeme alışkanlığı dilin aşınmasına ve iltihaplanmasına neden olabilir.
Ağız yaralarıAğız yaraları tedavi edilmezse dilin iltihaplanmasına neden olabilir.
Mantar enfeksiyonlarıCandida albicans başta olmak üzere bazı mantarlar dilin iltihaplanmasına neden olabilir.
Alerjik reaksiyonlarBazı yiyecekler, ilaçlar veya diğer maddelere karşı alerjik reaksiyonlar dilin iltihaplanmasına sebebiyet verebilir.
Vitamin veya mineral eksiklikleriB12 vitamini, folik asit ve demir eksiklikleri sürekli hale gelirse dilin iltihaplanmasına neden olabilir.
Bazı ilaçların yan etkileriBazı ilaçlar, dilin iltihaplanmasına neden olabilecek yan etkilere neden olabilir.

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağız. Yorumlarınızı bekliyoruz.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

Yorum yapın