Glossit Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Glossit Nedir?

Glossit, dil iltihabı manasında kullanılmaktadır.Tıpta sık olarak kullanılan terimlerden biridir. Glossitis terimi dilin inflamasyonunu ifade etmekle birlikte, bu terim bazen, belirli besinsel yetmezliklerde görülen et kırmızısı dil görünümü için de kullanılmaktadır.

Glossitis ile ilişkili görsel.

Bu görüntü dil papillalarının atrofisi ve mukozanın incelmesi sonucunda alttaki damarsal yapıların ortaya çıkmasına bağlıdır.

Glossitis  Ne Zaman Görülür?

Bazı durumlarda, atrofik değişiklikler gerçekten inflamasyona ve hatta yüzeyel ülserasyonlara yol açar. Bu tür değişiklikler; vitamin B12 (pernisiyöz anemi), riboflavin, niasin ya da piridoksin yetmezliklerinde görülebilir. Benzer değişikliklere, olasılıkla vitamin B eksikliklerinden biriyle komplike olmalarına bağlı olarak, sprue ve demir eksikliği anemilerinde de rastlanabilir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağız.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın