Tropikal Sprue Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Tropikal Sprue Nedir?

Tropikal Sprue, Tropikal bölgelerde endemik olarak görülebilen, nonspesifik ince barsak malabsorbsiyonuna neden olarak yağ, karbohidrat, folat, albumin, kalsiyum, daha ileri dönemde kobalamin eksikliğine neden olan tam nedeni bilinmeyen bir hastalıktır.

  • Endemik olması ve antibiyotik tedavisi ile düzelmesi infeksiyona bağlı olduğunu düşündürmektedir.
  • Değişik derecelerde villöz atrofi vardı. Ani başlayan aralıklı veya sürekli bir diyare, karında distansiyon ve ağrı, anoreksi, kusma ve halsizlik vardır. Dışkıda sıklıkla kan ve mukus görülür. Haftalarca veya aylarca süren bu durum folat eksikliğine bağlı megaloblastoza neden olur.
  • Tedavide geniş spektrumlu antibiyotik, demir, folat ve kobalamin verilmesi gereklidir.

doktordanhaberler

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın