Ambigus Genitale

1
3412

Ambigus Genitale Nedir?

Ambigus Genitale, bebeklerin cinsel organlarına bakıldığında cinsiyetinin tam olarak anlaşılamadığı nadir görülen patolojilerden bir tanesidir. Genital bir hastalık olarak nitelendirmek doğru olmasa da ileride bir takım cinsel bozukluklara neden olabileceği bilinmektedir. Sıklıkla doğumdan kısa bir süre sonra görüldüğü için aileler tarafından üzücü olabilir. Bu hastalığın bilinen diğer adları şöyledir:

 • Cinsiyet belirsizliği hastalığı
 • Kuşkulu Genitalya
 • Ambigus Genitalya
 • Ambiguous Genitalia
ambigus genitale nedir
Ambigus genitalyum, halk arasında çift cinsyet hastalığı olarak ta bilinmektedir.

Ambigus Genitale Belirtileri

Bebek doğduktan kısa bir süre sonra hekiminiz tarafından hemen farkedilecektir. Bazı durumlarda bu cinsiyet belirsizliği doğumdan önce belirlenebilmektedir.

 • Küçük penise benzer büyümüş klitoris görüntüsü
 • Kıvrımları olan ancak skrotuma benzeyen labyumlar
 • Üretral açıklıkta hipospadias tarzında bir takım sorunlar
 • Boş skrotum

Bu belirtiler bebeğin hangi cinsiyette olduğuna göre değişiklik gösterir.

Ambigus Genitale Nedenleri

Genellikle hamilelik sırasında gelişim basamaklarının bir tanesinde işlerin yolunda gitmemesi neticesinde oluşur. En sık akla gelen ambiguous genitalia nedenleri nin başında gelişim sürecindeki hormonal bozukluklar bulunmaktadır. Bunun dışında bazı genlerde meydana gelen mutasyonlar cinsiyet gelişim sürecini bozabilir. Diğer nedenler ise:

 • Konjenital adrenal hiperplazi
 • Doğum öncesi hormona maruz kalma
 • Nadirde olsa bazı tümörler
 • Androjen insensitivite sendromu
 • 5 alfa redüktaz eksikliği gibi hastalıklardır.

Ambigus Genitale için Risk Faktörleri

Ailede konjenital adrenal hipoplazi, erken bebeklik döneminde meydana gelen ölüm, genital anormallik, ergenlik döneminde anormal fiziksel gelişim öyküsü varsa bu ailede yeni doğan bireyler risk altındadır.

Ambigus Genitalya Komplikasyonları

Tedavi edilmeyen ambigus genitalya vakaları bazı komplikasyonların gelişmesine sebebiyet verecektir. En sık görülen komplikasyonlar:

 1. Kısırlık
 2. Kanser gelişimi

Ambigus Genitalya Teşhisi

Ambigus Genitale tanısı genellikle doğumdan hemen sonra sağlık profesyonellerinin şüphelenmesi ile konulmaktadır.

ambigus genitale nedenleri
Kliteromegali görüntüsü. Ambigus genitalyum ile ilişkili görsel.

Tanıya giden yolda kan hormon değerleri, kromozom analizleri,ultrason inmemiş testis kontrolleri  ve bir takım röntgen tetkikleri yapılacaktır. Tüm bu tahlil ve tetkikler neticesinde hekiminiz tarafından bebeğinize uygun cinsiyet belirlenebilir. Cinsiyet belirlenmesi çok detaylı ve ince elenip sık dokunması gereken konulardan biridir.

Ambigus Genitale Tedavisi

Ambigus genitalya tedavisi öncelikle doğru cinsiyetin hekim ve aile işbirliği ile seçilmesi sonrasında başlayacaktır. Tedavi uzun vadeli, doğurganlık ve cinsel hayat devamlılığı sağlayacak şekilde olmalıdır. Bu tedavi planının hekim tarafında mutlaka bir endokrinolog, yeni doğan uzmanı, pediatrik üroloji uzmanı, genetik uzmanı ve psikolog bulunmalıdır.

Hormon destek tedavileri ana silahlarımızdan bir tanesidir. Kişini cinsiyetine karar verildikten sonra ona göre hormon replasman tedavileri uygulanır. Daha doğal görünümlü cinsel organ ve doğurganlığın devam edebilmesi için bir takım cerrahi prosedürler uygulanabilir.

Yararlanılan Kaynaklar:

 1. https://www.myfertilityguide.biz/metabolic-disorders/images/1713_75_373-images-pseudohermaphrodites.jpg
 2. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/ambiguous-genitalia/basics/treatment/con-20026345
 3. http://www.fetalultrasound.com/online/text/9-075_files/image004.jpg

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Bu Yazıya Toplamda 1 Yorum Yapılmıştır.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here