Gelle Testi Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Gelle Testi Nedir?

Gelle Testi, timpanik membran ve kemik zincirinin hareketliliğini göstermek için yapılan bir testtirç Otoskleroz tanısında yardımcı bir yöntemdir. Siapozon titreştirilerek mastoid çıkıntı üzerine konur. Bu sırada pnömotik otoskopla dış kulak yoluna pozitif basınç veriliir ve tekrar normal basınca getirilir. Timpanik membran ve kemik zinciri hareketli olan bir kişide pozitif basınç verildiğinde diapozon sesi azalır. Ancak basınç normale döndüğünde ses artar. Eğer kemik zincir fiksasyonu varsa diapozon sesindeki bu azalış ve artışlar olmayacaktır. TIP’ta sıkça kullanılan testlerden bir tanesidir. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümünden yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.   
doktordanhaberler

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Gelle Testi Nedir?” üzerine 3 yorum

  1. sensörinöral işitme kayıplarında kullanılan testler nelerdir hocam ? vize ödevim için lazım acil dönüş yaparsanız sevinir kulak burun boğaz tıp öğrencisiyim.

    Cevapla
      • Merhaba hocam diyapozon testleri ile ilgili bir kaç soru hazırlamam lazım ama soruları tam olusturamiyorum yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum. (Schwabach gelle Bing testi için olabilir)

        Cevapla

Yorum yapın