Saf Ses Odyometrisi Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Saf Ses Odyometrisi Nedir?

Saf Ses Odyometrisi, tüm odyometrik testlerin temelidir. Yapılacak diğer testlere karar verilirken , hastanın tedavisi ve reahbilitasyon çalışmaları yapılırken saf ses odyometrisi önemli rol oynar. Bu testte hastanın hava yolu ve kemik yolu işitme eşikleri saptanır. Odyometrelerde hava yolu ve kemik yolu işitme eşikleri birbiriyle çakışacak şekilde kalibrasyon yapılmıştır. Test yapılırken hastanın çevredeki seslerden etkilenmemesi için ses geçirmez bir odada bulunması gerekir. Test başlamdan önce hastaya yapılacak işlem hakkında bilgi verilir. Hastadan her ses duyduğunda düğmeye basması istenir. Test sırasında önce hava yolu işitme eşikleri ölçülür. Test edilecek frekanslar sırasıyla 1000, 2000, 4000, 8000, 1000, 500, 250 dir.Her frekansta ölçüme hastayı rahatsız etmeyecek mümkün olan en yüksek seviyeden başlanır. Stimulus şiddeti 10 db lik azaltmalarla hastanın duymadığı seviyeye kadar indirilir. Hastanın tekrar duyamaya başladığı seviyedeki ses şiddeti işitme eşiği olarak kaydedilir.Bu tekniğe Hughson Westlake metodu denmektedir. Ses stimuluslarının verilme süresi maksimum 1 sn olmalıdır. Test sonucunda elde edilen işitme eşikleri odyogramda işaretlenir. Bu işaretleme sırasında standardizasyon amacı ile her iki kulağın hava ve ekmeik yolları farklı şekilde sembolize edilmektedir. Merak ettikleriniz ve eklemek istedikleriniz için konu altındaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.   
doktordanhaberler

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Saf Ses Odyometrisi Nedir?” üzerine 4 yorum

  1. Saf ses odyometrisinde karsilasabilecegimiz sorunlar test yaptigimiz kisiye veya cihazlara bagli ne gibi sorunlarla karsilasiriz ?

    Cevapla
  2. saf ses odyometrisi ile püre tone odyometri aynı şey midir neden hekimlerce farklı şeymiş gibi kullanılıyor

    Cevapla

Yorum yapın