Weber Testi Nedir?

1
1487

Weber Testi Nedir?

Weber Testi, diapozon titreştirildikten sonra sapı orta hatta verteks, alın veya dişler üstüne konulur. Hastaya sesi duyduğu yer sorulur. Ses kulakların herhangi biri veya orta hatta duyulabilir. Normal kulaklara sahip biri sesi orta hatta duymalıdır. Sensörinöral işitme kayıplarında eğer tek tarafta işitme kaybı varsa ses sağlam tarafa duyulur. Bilateral simetrik işitme kayıplarında ses yine ortta hattan duyulur. Bilateral asimetrik sensörinöral işitme kayıplarında ise ses daha az kayıp olan tarafta duyulur. İletim tipi işitme kayıplarında ise ses hasta kulakta duyulur. Bunu nedeni tam olarak açıklanamışsa da en çok kabul edilen görüş dışortamdan gelen gürültünün hasta tarafta işitilmemesi sağlam tarafta ise maskeleyici rol oynamasıdır. Bilateral iletim titiişitme kaybı varsa Weber testi yine ortadadır. Ancak asimetrik iletim tipi işitme kaybı varsa iletim komponenti daha fazla olan tarafta ya da kemik yolu daha iyi olan tarafta ses işitilir. Test sonuçları weber sağa lateralize sola lateralize ya da orta hatta şeklinde ifade edilmektedir. TIP’ta sıkça kullanılan testlerden bir tanesidir.

doktordanhaberler

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Bu Yazıya Toplamda 1 Yorum Yapılmıştır.

  1. Merhabalar ben ABR testine girdm of dogal om doğal ra septum solda kret waper sola laterlize yazıyor ben bisey anlamadm askerlik icin istediler benden bu testi sa kulağmda duymamazlık var tetkik dede şöyle yazıyor abr.sağ 80 db sol 30 db de 5 dalga izlenmiştir diyor bu nedemk yuzde 80 duymuyomu duyuyormu bu sekilde askere gidebilirmiyim alırlarmı almazlarmı yardmcı olurmusunuz

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here