Weber Testi Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Weber Testi Nedir?

Weber Testi, diapozon titreştirildikten sonra sapı orta hatta verteks, alın veya dişler üstüne konulur. Hastaya sesi duyduğu yer sorulur. Ses kulakların herhangi biri veya orta hatta duyulabilir. Normal kulaklara sahip biri sesi orta hatta duymalıdır. Sensörinöral işitme kayıplarında eğer tek tarafta işitme kaybı varsa ses sağlam tarafa duyulur. Bilateral simetrik işitme kayıplarında ses yine ortta hattan duyulur. Bilateral asimetrik sensörinöral işitme kayıplarında ise ses daha az kayıp olan tarafta duyulur. İletim tipi işitme kayıplarında ise ses hasta kulakta duyulur. Bunu nedeni tam olarak açıklanamışsa da en çok kabul edilen görüş dışortamdan gelen gürültünün hasta tarafta işitilmemesi sağlam tarafta ise maskeleyici rol oynamasıdır. Bilateral iletim titiişitme kaybı varsa Weber testi yine ortadadır. Ancak asimetrik iletim tipi işitme kaybı varsa iletim komponenti daha fazla olan tarafta ya da kemik yolu daha iyi olan tarafta ses işitilir. Test sonuçları weber sağa lateralize sola lateralize ya da orta hatta şeklinde ifade edilmektedir. TIP’ta sıkça kullanılan testlerden bir tanesidir.

doktordanhaberler

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

“Weber Testi Nedir?” üzerine bir yorum

  1. Merhabalar ben ABR testine girdm of dogal om doğal ra septum solda kret waper sola laterlize yazıyor ben bisey anlamadm askerlik icin istediler benden bu testi sa kulağmda duymamazlık var tetkik dede şöyle yazıyor abr.sağ 80 db sol 30 db de 5 dalga izlenmiştir diyor bu nedemk yuzde 80 duymuyomu duyuyormu bu sekilde askere gidebilirmiyim alırlarmı almazlarmı yardmcı olurmusunuz

    Yanıtla

Yorum yapın