Fragmentasyon Tıp Dilinde Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Fragmentasyon Nedir?

Fragmentasyon, ufak parçalara bölünme, parçalanma anlamına gelmekle beraber tıpta sıkça kullanılan bir terim olduğu bilinmektedir. Bazı canlıların üremesinde fragmentasyon yöntemi sıkça kullanılır. Yani bu canlılar bölünerek ürerler. Başka bir örnek vererek konuyu açıklığa kavuşturalım.

Tıp biliminde böbrek taşları bir bütün olarak genelde atılamaz. Nefroloji uzman hekimleri bu tip taşların olduğu hastalara dışarıda dalgalar vererek taşların fragmente olmasını sağlarlar. Tüm bu işlemlerin bütününe yani parçalanma eylemine fragmentasyon adı verilir.

fragmentasyon ne demek tıp
Görselde fragmante olan bir planaria görmektesiniz.
fragmentasyon nedir
BU görselde ise yine fragmantasyon işlemini görmektesiniz.

Parçalanma işlemi sonrasında kristalize olabilen fragmanlar ise fc olarak isimlendilir. FC hakkında bilgi almak için hemen https://doktordanhaberler.com/fc/ linkine tıklayınız. Aklınıza takılanları veya merak ettiğiniz hususları alt tarafta yer alan yorum kısmına yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın