Fragmantasyon Tıp Dilinde Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Fragmantasyon Nedir?

Fragmantasyon, vücudumuzda bulunan herhangi bir doku veya organın bütünlüğü kaybedecek bir şekilde parçalara ayrılması işlemine verilen addır. Genellikle vücut bu işlemi çeşitli amaçlar için kullanılır. Bazı canlılarda üremek için fragmente olma yolunu seçer. Fragmante olmak için fragmentasyon işleminden geçmesi gerekir.

fragmantasyon ne demek tıp
Görselde fragmantasyon anlatılıyor.

Sıklıkla doku veya organlardan oluşan bir bütün parçalara ayrıldığında bu işlemin adı fragmantasyon oluşan parçalar ise fragmandır. Bu hususta aklınıza takılanları veya merak ettiğiniz yerleri altta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Fragmantasyon Tıp Dilinde Nedir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın