Fragman Tıp Dilinde Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Fragman Nedir?

Fragman, tıp biliminde temel olarak fragmantasyon işleminin sonunda oluşan parçacık anlamına gelmektedir. Tıpta sık olarak kullanılan terimlerden biridir. Fragmantasyon işlemi sonrasında organ ya da doku fragmante olur. Oluşan parçacıklar ise fragman olarak anılır.

fragman ne demek tıp
Görselde fragmantasyon anlatılıyor.

Bir canlıya ait parçanın üreme veya çeşitli amaçlarla kopması sonucu fragmantesyon gerçekleşir. Temel olarak bu terimin anlamı bu şekildedir. Merak ettiğiniz hususlar olursa alttaki yorumlar bölümüne yazarak cevaplamamı sağlayabilirsiniz.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın