Eroziv Gastrit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Eroziv Gastrit Nedir?

Mide sorunlarından bir olan gastrit farklı çeşitlere sahiptir. Bu çeşitlerden biri ise eroziv gastrittir. Basit bir anlatım ile eroziv gastrit, mide duvarlarında çeşitli nedenlerden dolayı oluşan aşınma nedeni ile ortaya çıkan hastalıktır. Aşınma mide duvarının bir bölümünde oluşabileceği gibi birçok bölümünde de görülebilir. Hastalık zaman içerisinde ilerleyerek büyük sorunlara yol açabilmektedir. İlk belirtileri ağrı olarak kendisini gösterse de ileri seviyelerde ağrı mide ekşimesi, bulantısı, kusma, yanma gibi ciddi belirtilere dönüşmektedir.

eroziv gastrit nedir
Eroziv gastrit nedir ile ilişkili görsel.

Normal Gastrit İle Eroziv Gastrir Arasındaki Fark Nedir?

Normal olarak görülen gastritte genel olarak H.Pylori bakterisi görülür. Bu bakteri zaman içerisinde midede iltihaplanmaya yol açarak gastrit sorununun ortaya çıkmasına neden oluyor. Ancak eroziz gastrit hastalığında ise mide çeperinde aşınma görülmekte ve bu nedenle hastalık ortaya çıkmaktadır.

Eroziv Gastrit Neden Olur?

Bazı tıbbi durumlar eroziv gastrit hastalığının görülmesine neden olmaktadır. Crohn hastalığı, kolik, E.coli bakterisi nedeni ile ortaya çıkan enfeksiyon, gıda alerjileri, gastrointestinal reflü bu tıbbi durumlardan bazılarıdır. Bu hastalıklar zaman içerisinde mide duvarına hasar vererek erozivin oluşmasına neden olmaktadır.

Yukarıda saydığımız tıbbi nedenlerin yanı sıra daha sık görülen neden ise kullanılan bazı ilaçlardır. Çeşitli tedaviler için kullanılan ilaçlar zaman içerisinde mide duvarına zarar vermektedir. Steroidler, anti-inflamatuvar ilaçlar, NSAID, non-steroidler gibi çeşitli ilaçların sürekli olarak uzun süre kullanılması eroziv gastrite davetiye çıkarmaktadır.

Nedenler arasında genetik yapının yanı sıra viral hastalıklar ve bakterilerin neden olduğu çeşitli hastalıklarda mide duvarına zarar vermektedir. Yetersiz beslenme ve özellikle stres hastalığı tetikleyen önemli nedenlerden biridir. Yukarıdaki nedenlerin yanı sıra yetersiz beslenme ile stresli yaşan eklenirse hastalığın ilerleme hızı da artabilir.

Eroziv Gastrit Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın belirtileri oldukça belirgin olduğu için tespit etmesi kolaydır. Genel olarak şişkinlik, hazımsızlık, dışkıda değişiklik, belde ağrının artması görülür. Hastalığın belirtileri oldukça acı vericidir. Hasta su içerken dahi acı çekebilir. İştah kaybı yaşandığı için bu durum kilo kaybına ve yeterli beslenememeye neden olmaktadır. Strese bağlı olarak yaşanılacak akut eroziv gastrit belirtileri arasında mide bulantısı ve kusma bulunmaktadır.

Nadir olarak görülse de ileri seviyedeki hastalıklarda kanamalar görülebilir. Kanamalar kusma ile fark edilebilir. Yaşanılan bu tarz durumlarda ise kesinlikle doktor tedavisine başlanması gerekir.

Eroziv Gastrit İçin Hangi Doktora Gidilir?

Hastanın bu belirtileri görmesi üzerine kısa süre içerisinde doktora başvurması önemlidir. Çünkü gerekli müdahale gerçekleşmezse hastalık ciddi sonuçlara neden olabilmektedir. Eğer bu tarz belirtiler görüyorsanız ve hastalıktan şüpheleniyorsanız Dahiliye yani iç hastalıkları uzmanına tedavi için başvurabilirsiniz.

Bunun dışında gastroenteroloji bölümü de dorudan bu hastalıklar ile ilgilenmektedir. Bu noktada mideye hangi bölümün baktığını anlattığım yazıma https://doktordanhaberler.com/mideye-hangi-doktor-bakar/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Eroziv Gastrit Tedavisi

Hastalık teşhis edildikten sonra tedavi için ilaç ve diyet uygulanmaktadır. Uzman doktorlar tarafından hastanın durumu incelendikten sonra gerekli diyet listeleri verilerek kişinin bu hastalığa karşı nasıl beslenmesi gerektiği belirtilir.

Ne yazık ki hastalığın direk bir tedavisi bulunmamaktadır. Bu nedenle kişi yaşam şeklini değiştirerek dikkat edilmesi gereken hususlara azami önem göstererek hastalığı kontrol altına alması gerekir.

Eroziv Gastrit Hastalığı ve Beslenme

Beslenmenizde dikkat edeceğiniz bazı hususlar ile hastalığı kontrol altına alabilirsiniz. Bu konuda doktorunuzun sizlere verdiği diyete ve önerilere harfiyen uymanız çok önemlidir. Genel olarak vitamin ve mineral değerleri yüksek besinleri gün boyunda küçük porsiyonlar şeklinde tüketmelisiniz. Tükettiğiniz besinlerin ise sindiriminin kolay olması çok önemlidir. Özellikle baharatlı, yağlı, ve lifli yiyeceklerden uzak durmanız gerekecektir. Tahıllar, narenciye olmayan meyveler, süt ürünleri, yeşil sebzeler, portakal, ananas, domates gibi besinler hastalığın ilerlemesine neden olmaktadır. Bu noktada mide ekşimesi hakkında bilgi almak için https://doktordanhaberler.com/mide-eksimesi/ linkine tıklayınız.

Alkol, kafein ve sigara bu hastalığın ilerlemesinde önemli etkisi olan nedenler arasındadır. Bu nedenle hastalığı kontrol altına almak ve yaşam kalitenizi yükselmek için uzak durulmalıdır. Hastanın sigara içilen ortamlarda bulunmaması gerekir.

İşlenmiş gıdalar, tatlandırıcı, şeker, salam, sosis gibi besinlerin tüketilmesi durdurulmalıdır. Özellikle gazlı içecekler tamamen kesilmelidir. Gazı içecekler mide duvarını tahriş edeceği gibi hastalığı kontrol altına almanıza en gel olabileceği gibi hastalığın daha da ileri seviyelere çıkmasına neden olur.

Beslenmenizin yanı sıra stres yönetme tekniklerini de öğrenmenizde büyük bir fayda vardır. Bu konuda psikiyatri bölümünden destek alarak stresli yaşamınızın değişmesi için çabalamalı ve daha sakin bir yaşam sürmeniz hastalığı kontrol altına almanız için oldukça önemlidir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

“Eroziv Gastrit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi” üzerine 2 yorum

  1. Genel olarak vitamin ve mineral değerleri yüksek besinler den kastınız nedir acaba birde yeşil yapraklı sebzeler mesela örnek verirseniz neler benim kızım 13 yaşında ve Eroziv Gastrit çıktı onda beslenmesine nasıl yardımcı olabiliriz.

    Cevapla

Yorum yapın