Enterokolit Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Enterokolit Nedir?

Enterokolit, ince ve kalın bağırsakların iltihaplanması anlamına gelen tıbbi bir ifadeye verilen isimdir. Enterit kelimesi özellikle ince bağırsakların kolit kelimesi ise kalın bağırsakların iltihap tutması manasında kullanılır. Hem yetişkin bireylerde hemde çocuklarda görülür ancak çocukluk döneminde daha fazla görülme eğilimindedir.

enterekolit nedir

Enterokolit Nedenleri

Enterokolit neden olur sorusunun cevabı bakteriler, mantarlar, parazitler ve virüs gibi mikroorganizmalardır. Çoğunlukla besinlerle bulaşmaktadır. Sıklıkla aklımıza gelen etkenler şöyledir:

Bakteriler Virüsler Parazitler
Salmonella Rotavirüs Giardiazis
Shigella Enterovirüs Amibik dizanteri
E.Coli Adenovirüs

Chron gibi otoimmün bir takım hastalıklar nedeniyle de karşımıza çıkabilmektedir. İlaç kullanımları, radyasyon maruziyetleri ve ilaçlarda bazı durumlarda enterokolite sebebiyet verebilir.

Enterokolit Belirtileri

Enterokolitin en sık görülen belirtileri şu şekilde sıralanacaktır :

Nekrotizan enterokolit belirtileri de bunlarla aynıdır. Bunlar tüm enterokolitlerde görülen ortak belirtilerdir.

Enterokolit Tipleri Nelerdir?

Özellikle gösterdiği belirtileri ve nedenleri açısından farklılık gösteren enterokolit çeşitleri vardır. Şimdi bu enterokolit tipleri üzerinde duralım.

Nekrotizan Enterokolit

Yenidoğan ve doğum öncesi dönemlerde en sık görülen yıkıcı hastalıklardan bir tanesidir.  Genellikle düşük doğum ağırlığı olan bebeklerin yüzde 5 ile 10 unda görülmektedir. İstatistiklere göre mortalite oranı yüzde 30 ları bulabilmektedir.  Bu durum halk arasında bağırsağın zeminin haraplanması neticesinde iltihap kapması olarak nitelenir. Nekrotizan enterokolit nedenleri olarak  bağırsak immünitesi, beslenme, bir takım genetik varyasyonlar ve bağırsak mukozasında bozulma gibi faktörler gösterilir ancak kesin nedeni hakkında net bilgiler bulunmamaktadır.

Zamanında tedavi edilmezse peritonit , sepsis, bağırsak delinmesi gibi komplikasyonlar ortaya çıkarabilir. Nekrotizan enterokolit tedavisi hakkında bilgileri yazının sonunda vereceğim.

Antibiyotik İlişkili Enterokolit

Antibiyotik tedavisi günümüzde çeşitli hastalıkların önlenmesi için yaygın olarak kullanılmaktadır ancak ishal ve kolit gelişiminde büyük bir risk faktörü olabilmektedir. Bu antibiyotiğin uygunsuz biçimde kullanımı Clostridia Difficile ve Klebsiella Oxytoca gibi bakterilerin anormal seviyelerde çoğalmasına neden olabilir. Bu bakteriler salgıladıkları toksinlerle bağırsak mukozasına zarar vererek kanamalara sebebiyet vermektedir. Geçmişte Metotreksat, Deksametazon ve Prednizolon gibi antibiyotiklerin antibiyotik ile ilişkili enterokolit oluşturduğu bildirilmiştir.

Hemorajik Enterokolit

Bu tip enterokolitlerde bakteriler salgıladıkları toksinler ile bağırsak mukozasına yüksek dozlarda zarar verirler. Kanlı ishal gibi spesifik bulgular ortaya çıkarırlar.

Hirschsprung İlişkili Enterokolit

Hirschsprung hastalığının hayatı tehdit eden bir komplikasyonu olup genellikle kusma, ateş, uyuşukluk, diyare ve karın distansiyonu ile kendini gösterir. Hirschsprung hastalığı erken dönemlerde teşhis edilmezse Hirschsprung İlişkili enterokolitin gelişme olasılığı artmaktadır.

Enterokolit Nasıl Teşhis Edilir?

Teşhis için muayene esnasında hekiminiz bebeğin karnını ağrı, şişme ve diğer hassasiyetler açısından kontrol edecektir. Gerektiğinde enfeksiyon çeşidini belirlemek için dışkı kültürü, parazit testleri ve fekal smear testlerini isteyebilecektir. Enterokolit tanısı için C-reaktif protein, trombosit aktive edici faktör ve bağırsak yağ asidi bağlayıcı protein gibi çeşitli serolojik belirteçler kullanılır. Ek olarak tam kan sayımı da nötropeni varlığını kontrol etmek için kullanılır. Kan kültürü, sepsise neden olabilecek herhangi bir mantar enfeksiyonunu bulmaya yardımcıdır. Karın ultrasonu bazı komplikasyonların önceden tespit edilip müdahale etme şansı sunduğu için çok önemlidir.

nekrotizan enterokolit radyolojisi

Bağırsak duvarı kalınlaşması veya incelmesi, azalmış peristaltizm ve bağırsak duvar perfüzyonunda bozulma gibi bazı konularda bir takım bilgiler sunar. Ayrıca karın içi sıvı durumunu değerlendirmede etkilidir. Bunların dışında BT, MR gibi taramalar bizlere çok daha ileri ve net bilgiler verir.

Enterokolit Komplikasyonları

Hastalığa zamanında müdahale edilmezse ve bu hasta bebekse dehidrasyon riski çok fazladır. Bebeklerin dehidrasyon konusunda oldukça hassas oldukları bilinmektedir. Dışkıda kan, dehidrasyon ve 3-4 gündür geçmeyen ishal varlığında hekiminize başvurmanızda fayda olacaktır.

Enterokolit Tedavisi

Genellikle enterokolit hastaları geniş spektrumlu antibiyotik ve IV sıvı resüsitasyonu tedavisine ihtiyaç duymaktadırlar. Enterokolit tedavisi gereken hastalarda morbidite ve mortaliteyi azaltmak için derhal tıbbi tedavi ve antibiyotik tedavisinin uygulanması çok ama çok önemlidir. Nekrotizan enterokolit tedavisinde ise formül beslemelerinin kesilmesi, nazogastrik dekompresyon ve intravenöz sıvı resüsitasyonu yaygın olarak kullanılır. Karın basıncını düşürmek için mideye tüp takılarak gaz boşaltımı sağlanabilir. Enterekolit sonucunda ortaya çıkan dehidrasyon durumunun ortadan kaldırılmasında intravenöz sıvı tedavisi bize yardımcıdır. Şiddetli durumlarda perkütan periton dreni yerleştirilmesi gibi cerrahi tedaviye ihtiyaç duyulabilir.

Enterokolit Nasıl Önlenir?

En güzel enterokolit tedavisi hastalığı başlamadan bitirmektir. Bu sebeple şunlara dikkat etmeliyiz:

  1. Tuvaleti kullandıktan sonra mutlaka ellerimizi yıkamalıyız.
  2. Probiyotik kullanımlarında dikkatli olmalıyız.
  3. Çocuklarımıza özenle bakmalı bebeklerimizin bezlerini sık sık değiştirmeliyiz.
  4. Bol sıvı tüketmeliyiz.
  5. Derelerden ve açık kuyulardan su içmeyiniz ve kullanmayınız.
  6. Gıdaların tüketilmesi için temiz kap kullanın.

Yararlanılan Kaynaklar :

  1. http://www.medindia.net/patientinfo/enterocolitis.htm
  2. https://medlineplus.gov/ency/article/001148.htm

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu alt tarafındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

Yorum yapın