Nazogastrik Sonda Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Nazogastrik Sonda Nedir?

Nazogastrik sonda, tıp bölümünün farklı branşlarında sıkça kullanılmakla beraber burun-mide borusu manasına gelmektedir. Tıp dilinde çokça kullanılan kelimelerdendir. Temel olarak nazo-gastrik ifadesi burun-mide manası gelir. Nazogastrik sonda ya da nazogastrik tüp ise bir ucu burundan girerek mideye giderken diğer ucu burunda kalan tüplere verilen isimdir. Bu tüpler mide yıkaması, ilaç verilmesi, mide drenajı gibi ilaçler için kullanılır ve yoğun bakımlarda bolca bulunurlar.

Nazogastrik Sonda
Nozgastrik sonda anlatılıyor.

Bir diğer tüp ise orogastrik sonda olarak bilinir. Oro-gastrik ise bir ucu ağızda diğer ucu midede olan tüplerdir. Bu terimi aşağı yukarı kavradığınızı düşünüyorum. Merak ettiklerinizi alttaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın