Endodonti Hangi Hastalıklara Bakar?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Endodonti bölümü endo (iç) ve odont (diş) terimlerinin birleşiminden oluşturulmuş bir diş hekimliği dalıdır. Endodonti alanında uzmanlığını bitiren diş hekimleri endodontist adını alır. Her 100 diş hekiminden 3 tanesi endodontisttir. Ülkemizde 2020 itibariyle endodonti branşı sıkça duyulan ve bilinen bir bölüm halini almış durumda. Konuyu çok fazla uzatmadan endodontinin baktığı hastalıklardan bahsedeyim.

Endodonti bölümü travmaya bağlı olarak oluşan diş tablolarında etkin olarak rol almaktadır. Travma sonucunda hasarlanan dişlerin ve ilgili yapıların onarılması bu branşın ilgi alanına girmektedir. Bu tip vakalara yaklaşım her zaman basit olmayabilir. Bazı durumlarda oldukça kompleks tedavi süreçleri başlayabilir. Diş ağrısı şikayeti ile giden hastanın ağrısını ortaya çıkaran nedenlerin tespit edilmesi ve buna yönelik tedavilerin başlanması da bu bölümün görevleri arasındadır.

dis hekimligi bolumleri
Diş hekimliğinin bölümleri arasında endodonti de bulunmaktadır.

Halk arasında en sık duyduğumuz tedavi çeşitlerinden biri olan kanal tedavisi de endodonti tarafından uygulanabilir. Kullanılan özel teknikler ve ileri teknoloji prosedürleri sayesinde kullanılamaz hale gelme olasılığı olan dişler bile kurtarılabilmektedir. Endodontik kanal tedavisinin uygulandığı ve başarının sağlanamadığı durumlarda yeniden doldurma yöntemi ile tekrar tedavi uygulayıp şikayetleri azaltmaya yönelik işlemler uygularlar. Bunlara ek olarak diş pulpasını da içine alan yara ve çatlakların tedavisini de üstlenirler. Özetle hastalar bu bölümde kök kanal tedavisi, yeniden doldurma tedavisi, travmatik diş yaralanmalarının tedavisi, endodontik cerrahi tedaviler ve diş implantları ile ilgili hizmet alırlar. Endodontinin ilgi alanları ile ilgili olarak merak ettiğiniz bir husus varsa alt taraftaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum 🙂

(Bu yazı ilk defa 4 Temmuz 2019 tarihinde yazılmıştır. Ardından 11 Kasım 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Endodonti Hangi Hastalıklara Bakar?” üzerine bir yorum

  1. diş eti çekilmelerinde veya kanamalarında kanamadan öte çekilmeleri ve daha ufak sorunlarda ilk başta nasıl tedavi yapılmalıdır.ilk başta diş eti tedavisimi yapılmalıdır. genelde dişleri temizleyip gönderiyorlar diye biliyorum yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler sayın hocam.

    Cevapla

Yorum yapın