Endodonti Hangi Hastalıklara Bakar?

1
717

Endodonti bölümü, halk arasında ismi sıkça duyulan ancak hangi hastalıklara baktığı veya tam olarak ne ile ilgilendiği bilinmeyen bölümlerden bir tanesi olma özelliği taşımaktadır. Bu açıdan endodonti hangi hastalıklara bakar, endodonti neye bakar, endodontinin baktığı hastalıklar ve endodonti hangi hastalıklarla ilgilenir sorularının cevaplama gereksinimi duyduk. Haydı yazımıza geçelim.

Endodonti Hangi Hastalıklara Bakar?

Endodonti diş hekimliği dalı dişlerin sinir ve kökünü saran dokularda oluşan hastalıkların tedavisini inceler. Endodonti bölümünün ilgilendiği diş sorunları arasında diş ağrıları, renklenmiş dişler, hassas dişler, darbe sonucu zarar gören dişler vardır. Ayrıca dişlerin çürümesi ile yapılması gereken kanal tedavisi de Endodonti bölümünde gerçekleşmektedir. Peki, Endodonti hangi hastalıklara bakar?

endodonti bolumu neye bakar
Endodonti bölümü hangi hastalıklara bakar ile ilişkili görsel.

Diş Ağrıları

Dişlerde ağrının birçok nedeni vardır. Bu ağrıların en sık görülen nedeni ise diş çürükleridir. Uygun yapılmamış protez ve dolgularda ağrının nedenleri arasındadır. Dişetinin sağlıksız olması veya dişetinde oluşan hastalıklarda dişlerde ağrı görülmesine neden olmaktadır. Bu tür ağrılarda Endodonti bölümü uzmanları inceleme yaparak hastalığı teşhis ve tedavi etmelidir.

Kanal Tedavisi

Bölümün en sık baktığı hastalıklar arasında kanal tedavisi gelmektedir. Kanal tedavisi diş içerisinde bulunan damarların ve sinirlerin karşılaştığı hastalıklar sonucunda görülen sorunların giderilmesi için uygulanan bir yöntemdir. Oldukça sık uygulanır ve gelişmiş teknolojiler ile kanal tedavileri uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanılabilecek şekilde uygulanabilmektedir. Kanal tedavisi işleminde dişte çürümeler, ağrı ve apse gibi tepkimelere neden olan ölü sinirleri bulundukları yerden temizlenir. Temizlik sonrasında oluşan boşluk ise insanların sağlığına zarar vermeyen bir madde ile doldurularak işlem bitirilir.

Dişlerimizin zarar görmesi sonucunda oluşan yıpranmalar tekrardan vücut tarafından onarılamaz. Ancak bu sorunların tedavi edilmemesi ile daha geniş alanlara yayılarak dişin tamamen kaybedilmesine neden olabilir. Kanal tedavisi ise bu durumda tercih edilen endodonistlerin uyguladığı bir tedavidir. Dişlerde alınan darbe sonucunda oluşan kırıklarda, derin çürüklerde, dişeti hastalıklarında, yanlış uygulanan ortodonti tedavilerinde kanal tedavisi tercih edilebilir.

Kanal Tedavisinde Ağrı Hissedilir mi?

Kanal tedavileri diş hastalarının en çok korktuğu tedavilerdendir. Genel olarak ağrılı bir sürecin olduğu tahmin edilse de günümüz tıp teknolojisi sayesinde ağrı oldukça az görülebilmektedir. Ancak burada önemli olan işlemi yapan doktordur. Eğer doğru yöntemleri uygularsa minimum ağrı ile dolgu tedavisi tamamlanır. Tedavinin doğru yapılmaması durumlarında ise dişlerde ağrının oluşabileceği gibi diş daha da kötü bir hal alabilir.

Kanal Tedavisi Ne Zaman İyileşir?

Kanal tedavisi uygulandıktan sonra bir süre tedavinin yapıldığı diş üzerine baskı yapılmamalıdır. Tedavilerde anestezi uygulandığı için ağrı hissedilmez ancak anestezi etkisi geçtikten sonra ağrı duyulabilir. Bu durumda ise diş ağrılarına etkili ağrı kesicilerin bir süre kullanılması ağrılı dönemin en iyi şekilde atlatılması için önemlidir. Doktor tarafından belirtilen süreler geçmesine rağmen ağrı duyuluyorsa tekrar muayene olunmalıdır.

Kanal Tedavisi Olunmazsa Ne Olur?

Dişin kendi dokularını yenileme özelliği olmadığı için oluşan doku çürümelerine karşı kanal tedavisi yapılması şarttır. Eğer kanal tedavisi uygulanmazsa diş zaman içerisinde daha kötü bir hal alabileceği gibi kişide apse, ağrı ve diğer enfeksiyonlar görülebilir. Bu durum ise daha ciddi sorunların baş göstermesine neden olabilir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Dr. E Yavuz
Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Bu Yazıya Toplamda 1 Yorum Yapılmıştır.

  1. diş eti çekilmelerinde veya kanamalarında kanamadan öte çekilmeleri ve daha ufak sorunlarda ilk başta nasıl tedavi yapılmalıdır.ilk başta diş eti tedavisimi yapılmalıdır. genelde dişleri temizleyip gönderiyorlar diye biliyorum yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler sayın hocam.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here