Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Hangi Hastalıklara Bakar?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Ağız diş ve çene cerrahisi doktorların ya da cerrahların baktığı hastalıkları listelediğimiz bu yazımızda aklınıza takılan bir çok soruya açıklık getirmeye çalışacağız. Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi neye bakar, Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi hangi hastalıklarla ilgilenir ve Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi hangi hastalıklara bakar sorularının cevaplarına geçelim.

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Hangi Hastalıklara Bakar?

Ağız içerisinde bulunan damak, yanak, kaslar, dil ve dudak gibi dokuların tedavisi, diş, çene gibi sert yapıda olan dokuların tedavisi Ağız Diş Çene Cerrahisi tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu bölgelerde oluşan tümör ve kistlerin tedavisinin yanı sıra diş sorunları, kırıklar, protez işlemleri gibi tedaviler bu bölüm tarafından yapılmaktadır. Bir ana bilim dalıdır. Ağır, diş ve çene cerrahisi hangi hastalıklara bakar konusunda oldukça geniş bir liste vardır.

agiz dis ve cene cerrahisi neye bakar
Ağız diş ve çene cerrahisi hangi hastalıklara bakar ile ilişkili görsel.

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Baktığı Hastalar

Aynı alanda bulunan üç bölgede oluşan hastalıklar bakan bölüm oldukça geniş bir alana tedavi sunmaktadır. Gömülü dişlerin yanı sıra diş çekimleri bu bölümde gerçekleşir. Çeşitli nedenlerden dolayı ağır, diş ve çene bölgelerinde enfeksiyonlar oluşabilmektedir. Bu enfeksiyonların türlerinin teşhisi ve ilaç ile cerrahi tedavilerine bakılır. Hemen ağız kokusu hakkında detaylı bilgiler verdiğim yazıma https://doktordanhaberler.com/agiz-kokusu-icin-hangi-doktora-gidilir/ linkine tıklayarak gidebilirsiniz.

Çene bölgesinde çeşitli nedenlerden dolayı kistler ve tümörler oluşabilir. Kistler ve tümörler konusunda teşhis ve gerektiğinde cerrahi müdahalede bulunulur. Ağız bölgesinde yumuşak doku olarak bulunan yakan, dil ve damaklarda çeşitli hastalıklar oluşabilmektedir. Bu alanda oluşan enfeksiyonlar, yaralar gibi durumların söz konusu olduğunda tedaviler gerçekleştirilir.

Bazı hastalıklar ise belirti olarak ağız, diş ve çene bölgesinde çeşitli sorunlara yol açabilmektedir. Özellikle sinir sistemi ile alakalı hastalıklarda bu tarz bölgelerde belirtiler görülebilmektedir. Bölüm, bu konuda gerekli teşhis işlemlerini gerçekleştirerek sorunların neden kaynaklandığı hakkında bilgi edinir ve ilgili bölüme yönlendirerek hastanın tamamen iyileşmesi için sevk işlemlerini gerçekleştirir.

Kırıklarda Ağız, Diş ve Çene Cerrahisini ilgilendiren durumlardan biridir. Kırıklar dişlerde oluşabileceği gibi çenede de oluşabilmektedir. Özellikle çeneye gelen darbeler neticesinde kırıklar ve çenenin yerinen oynaması gibi durumlar oldukça ciddi olduğu için cerrahi tedavi sonrasında bir süre doktor kontrolü gerekebilmektedir. Bu noktada kan kusma ile ilgili yazıma geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz. Detaylı bilgi için https://doktordanhaberler.com/kan-kusma-ve-agizdan-kan-gelmesi-icin-hangi-doktora-gidilir/ linkine tıklayınız.

Diş protezleri ile ilgilide gerekli tedaviler yapılmaktadır. Çekilen dişlerin yerlerinin doldurulması için farklı yöntemler ile diş takılabilmektedir. Bu konuda yapılacak işlemler bu bölüm ile gerçekleştirilir.

Eklem hastalıkları arasında çene eklemleri de girmektedir. Bu bölgede oluşan hastalıkların tedavisi uygulanır.

Tükürük bezlerimiz hayatımızda önemli olan organlarımızdır. Çeşitli nedenlerden dolayı tükürük bezlerindeki çalışma dengesizliği çeşitli sorunlara yol açabilmektedir. Bölüm bu konuda da gerekli teşhis ve tedavi yöntemlerini uygular.

Doğuştan veya sonradan oluşan çene, yüz ve ağız bölgesinde estetik sorunları oluşabilmektedir. Bu sorunların kişinin yaşantısını etkilemesi, bezlenme gibi aktivitelerini doğru bir şekilde yapamaması sonucunda cerrahi operasyon ile bu sorunların düzeltilmesi de mümkündür.

Kanser tedavilerinde vücutta bazı bölgeler zarar görebilmektedir. Bu konuda çenede bulunan dokuların zarar görmesi durumunda da bölüm bu konuda gerekli tedavi yöntemlerini uygular.

Yapılan tedaviler genel olarak cerrahidir. Cerrahi operasyonlarda genel olarak lokal anestezi uygulansa da gerektiğinde diğer anestezi yöntemleri de tercih edilerek gerekli ameliyatlar gerçekleştirilebilmektedir. Özellikle diş çekimi gibi konularda korkuları olan kişilerin bu korkularını yenmeleri için anestezi oldukça önemlidir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

“Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Hangi Hastalıklara Bakar?” üzerine 8 yorum

 1. Hocam benim azı dişime kanal tedavisi yapıldı ama eti şişti 2 yılda ve film çekildim içinde bişey varmış yüzde 50 kurtarabiliriz yeniden kanal yapılabilir dedi doktor dişin dışı bir tarafı biraz gri 19 yaşındayım çektirmek istemiyorum hiçbişey yapmasam ileride çektirsem bana zararı olur mu bu dişin o zamana kadar ve şimdi çektirsem şiş indikten sonra yeni diş koyulmazsa ne olur umarım cevap verirsiniz ve DİŞİMDE HİÇ AĞRI YOK SİZCE DİŞ ÖLÜ MÜ

  Cevapla
  • Merhabalar Pelin Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Zararı olup olmadığı hakkında yorum yapabilmem için muayene edip dişe bakmam gerekir. Dolayısıyla net birşeyler söyleyemem ancak çektrimek istemiyorsanız isterseniz farklı bir dişçiye görünebilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 2. Merhabalar,
  Benim de tad almayı ile ilgili bir kaç sorum olacaktı. Tam olarak sebebini bilemediğim koku hassasiyetim var sonradan oluşan bir şey şey yemeklerin tadını baskılayacak kadar kötüleşebiliyor ama her yemekte ve yiyecekte olmuyor. Mesela Türk kahvesi kokusunu da içmesini de severim ama şimdi kokusuna da tadına tahammül edemiyorum kusacağım geliyor. Ya da çikolata için bazı yemekler için hatta diş macunu için bile durum böyle diş macunun naneli tadı yerine iğrenç ve mide bulandırıcı bir tat alıyorum. Bunu sebebi koku ile burunla mı alakalı yoksa ağzımda tat ile bir problemim var sizce ve ne yapmalı nasıl bir yol izlemeliyim? Şimdiden teşekkürler
  Ayrıca bir sorum daha var çene cerrahisine sıra alabilmek için sevk edilmesi gerekiyormuş sanırım sevki herhangi bir diş tabibi gerçekleştirebilir mi? Çok teşekkürler iyi günler…

  Cevapla
  • Merhabalar Melike Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Bildiğiniz gibi koku ve tad duyuları iç içedir ve birbirini tamamlar. Bahsettiğiniz şikayetlerin çene cerrahisi ile ilgili yoktur. Bu tip durumlarda dahiliye bölümüne randevu alarak gitmenizi öneriyorum. Herhangi bir diş tabibi uygun görmesi halinde sevkinizi sağlayabilir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 3. Hocam annemin diş etinde onu rahatsız eden saç teli gibi bir şey olduğunu söylüyor. Çok sayıda doktor gördü fakat hiç bir tanı konulmadı. Diliyle o bölgeyle çok oynadığı için gözleri ağrıyor kafası ağrıyor sırf bu yüzden bi dönem ataklar geçirdi. Ne yapmamızı önerirsiniz yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Cevapla
  • Merhabalar Ahsen Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Diş hekiminizden randevu alarak muayene olmaya gidebilirsiniz. İlgili bölgeyi görmeden size bir şeyler söylemem sadece olasılıktan ibaret olacaktır. Bu nedenle mutlaka muayene olmaya gidiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın