Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Hangi Hastalıklara Bakar?

0
1011

Ağız diş ve çene cerrahisi doktorların ya da cerrahların baktığı hastalıkları listelediğimiz bu yazımızda aklınıza takılan bir çok soruya açıklık getirmeye çalışacağız. Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi neye bakar, Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi hangi hastalıklarla ilgilenir ve Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi hangi hastalıklara bakar sorularının cevaplarına geçelim.

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Hangi Hastalıklara Bakar?

Ağız içerisinde bulunan damak, yanak, kaslar, dil ve dudak gibi dokuların tedavisi, diş, çene gibi sert yapıda olan dokuların tedavisi Ağız Diş Çene Cerrahisi tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu bölgelerde oluşan tümör ve kistlerin tedavisinin yanı sıra diş sorunları, kırıklar, protez işlemleri gibi tedaviler bu bölüm tarafından yapılmaktadır. Bir ana bilim dalıdır. Ağır, diş ve çene cerrahisi hangi hastalıklara bakar konusunda oldukça geniş bir liste vardır.

agiz dis ve cene cerrahisi neye bakar
Ağız diş ve çene cerrahisi hangi hastalıklara bakar ile ilişkili görsel.

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Baktığı Hastalar

Aynı alanda bulunan üç bölgede oluşan hastalıklar bakan bölüm oldukça geniş bir alana tedavi sunmaktadır. Gömülü dişlerin yanı sıra diş çekimleri bu bölümde gerçekleşir. Çeşitli nedenlerden dolayı ağır, diş ve çene bölgelerinde enfeksiyonlar oluşabilmektedir. Bu enfeksiyonların türlerinin teşhisi ve ilaç ile cerrahi tedavilerine bakılır.

Çene bölgesinde çeşitli nedenlerden dolayı kistler ve tümörler oluşabilir. Kistler ve tümörler konusunda teşhis ve gerektiğinde cerrahi müdahalede bulunulur. Ağız bölgesinde yumuşak doku olarak bulunan yakan, dil ve damaklarda çeşitli hastalıklar oluşabilmektedir. Bu alanda oluşan enfeksiyonlar, yaralar gibi durumların söz konusu olduğunda tedaviler gerçekleştirilir.

Bazı hastalıklar ise belirti olarak ağız, diş ve çene bölgesinde çeşitli sorunlara yol açabilmektedir. Özellikle sinir sistemi ile alakalı hastalıklarda bu tarz bölgelerde belirtiler görülebilmektedir. Bölüm, bu konuda gerekli teşhis işlemlerini gerçekleştirerek sorunların neden kaynaklandığı hakkında bilgi edinir ve ilgili bölüme yönlendirerek hastanın tamamen iyileşmesi için sevk işlemlerini gerçekleştirir.

Kırıklarda Ağız, Diş ve Çene Cerrahisini ilgilendiren durumlardan biridir. Kırıklar dişlerde oluşabileceği gibi çenede de oluşabilmektedir. Özellikle çeneye gelen darbeler neticesinde kırıklar ve çenenin yerinen oynaması gibi durumlar oldukça ciddi olduğu için cerrahi tedavi sonrasında bir süre doktor kontrolü gerekebilmektedir.

Diş protezleri ile ilgilide gerekli tedaviler yapılmaktadır. Çekilen dişlerin yerlerinin doldurulması için farklı yöntemler ile diş takılabilmektedir. Bu konuda yapılacak işlemler bu bölüm ile gerçekleştirilir.

Eklem hastalıkları arasında çene eklemleri de girmektedir. Bu bölgede oluşan hastalıkların tedavisi uygulanır.

Tükürük bezlerimiz hayatımızda önemli olan organlarımızdır. Çeşitli nedenlerden dolayı tükürük bezlerindeki çalışma dengesizliği çeşitli sorunlara yol açabilmektedir. Bölüm bu konuda da gerekli teşhis ve tedavi yöntemlerini uygular.

Doğuştan veya sonradan oluşan çene, yüz ve ağız bölgesinde estetik sorunları oluşabilmektedir. Bu sorunların kişinin yaşantısını etkilemesi, bezlenme gibi aktivitelerini doğru bir şekilde yapamaması sonucunda cerrahi operasyon ile bu sorunların düzeltilmesi de mümkündür.

Kanser tedavilerinde vücutta bazı bölgeler zarar görebilmektedir. Bu konuda çenede bulunan dokuların zarar görmesi durumunda da bölüm bu konuda gerekli tedavi yöntemlerini uygular.

Yapılan tedaviler genel olarak cerrahidir. Cerrahi operasyonlarda genel olarak lokal anestezi uygulansa da gerektiğinde diğer anestezi yöntemleri de tercih edilerek gerekli ameliyatlar gerçekleştirilebilmektedir. Özellikle diş çekimi gibi konularda korkuları olan kişilerin bu korkularını yenmeleri için anestezi oldukça önemlidir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Dr. E Yavuz
Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here