Diyette Dondurma Yenir mi? (Püf Noktalar)

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Dondurmaya bayılıyorum ama aynı zamanda diyet yapıyorum dondurma yemeyi bırakmalı mıyım dediğinizi duyar gibiyim. Merak etmeyin yalnız değilsiniz. Dondurma çok sevilen bir yiyecek ancak içerdiği maddeler nedeniyle ölçüsüz tüketmek çoğu durumda zararlı olabilir. Şimdi dondurma ve diyet ilişkisini nedenleriyle birlikte ele alalım. Diyette dondurma yenir mi veya dondurma diyeti bozar mı? İşte cevapları.

Dondurma Diyetin Bir Parçası Olabilir mi?

Kilo vermek, sıkılaşmak isteyen herkesin az çok bileceği üzere zayıflamak için diyet yaparken temel mantık kalori açlığı oluşturmaktır ancak kalori açlığını oluştururken dengeli ve düzenli davranmak çok önemlidir.

Diyette Dondurma Yenir mi
Diyetlerde dondurma ölçülü bir şekilde tüketilebilir.

Dondurma yemek bir ölçüde her diyete olmasa bile bazı diyet programlarında kendine yer bulabilir. Bu noktada en önemli husus dondurmanın ölçülü yenmesi ve abartılmamasıdır. Aynı zamanda her dondurma aynı değildir. Bazıları işlenmiş ve sağlıksız katkı maddeleri içerebilir. Dondurma seçimi yaparken buna mutlaka dikkat etmelisiniz.

Diyette Hangi Dondurma Yenir?

Diyet yaparken dondurma seçimi hususunda oldukça dikkatli olunmalıdır. Dondurmanın üzerine dökülebilecek ekstra kalorili besinlerden uzak kalınabilir. Yenilecek dondurmanın seçilmesi özellikle markalara göre ciddi değişiklikler gösterir.

diyette hangi dondurma yenir
Diyette yenecek dondurma seçimi çok önemlidir.

Piyasada düşük kalorili ve şekersiz olarak satılan dondurmalar sağlıklı şeklinde pazarlanıyor olsa bile hala çok yoğun bir şekilde kalori içeriyor olabilir. Kaloriye ek olarak çeşitli tatlandırıcılar içermesi çok sağlıklı olmayabilir.

Diyette Dondurma Yemek Zararlı mı?

Günlük hayatta tükettiğimiz birçok işlenmiş tatlıda olduğu gibi dondurmanın da esasında bazı zararları ya da dezavantajları vardır. Bunların başında dondurma yapılırken yüksek miktarda şeker ilave edilmesi gelmektedir.

Örneğin 65 gramlık bir dondurma porsiyonunda ortalama olarak 20 gr civarı şeker bulunmaktadır. Ne kadar yüksek miktarda şeker içerdiğini görüyorsunuz. [1]FoodData Central (usda.gov)

Uluslararası otoriter kaynaklarda önerilen diyet yönergeleri incelendiğinde sağlıklı bir bireyin 2000 kalorilik bir diyeti için maksimum 50 gr şeker tüketimi ile sınırlandırıldığı görülmektedir. [2]2015-2020 Dietary Guidelines | health.gov

Özetle dondurma ölçülü ve minimum miktarlarda diyette olmalıdır. Dondurma seçimine dikkat edilmelidir. Aksi durumda zararlı olabilir.

Diyette Dondurma Ne Kadar Yenmeli?

Diyet içerisinde bulunması gereken dondurma miktarı tamamen kişinin planladığı diyete, sağlık durumuna, diyetin amacına bağlı olarak değişiklikler gösterir. Genelde dondurma eklenecekse vanilyalı dondurma tercih edilir.

Diyet yaparken dondurma yemek kabul edilebilir bir durumdur ancak bu noktada benim önerim önceden ayarladığınız küçük kaselerde minik porsiyonlar şeklinde tüketim yapmanızdır. Her gün değil ancak diyete bağlı olarak ara sıra dondurma yemek daha doğrudur.

Yiyeceğiniz dondurmanın ambalajında yer alan bilgileri mutlaka okuyunuz. Yağ miktarı düşük görünebilir ancak bunu sağlayabilmek için çeşitli yapay bileşenler kullanılmış olabileceğini göz ardı etmeyin. Bu ambalajlar Türk Gıda Kodeksi Dondurma Tebliği’ne göre düzenlenmekte ve içerdiği maddeler ambalaj üzerine işlenmektedir.[3]Tebliğ (resmigazete.gov.tr)

Sonuç olarak dondurma miktarı abartılmadan küçük kaseleri dolduracak kadar ve ara sıra tüketilmelidir.

En Az Kalorili Dondurma Markası Önemli mi?

Bir sağlık profesyoneli olarak şunu net olarak belirteyim: Sağlıklı bir diyet için yapılması gereken doğru arama “en az kalorili dondurma markası” değildir. Sadece içerdiği kalori miktarına bakılarak diyete ekleme yapmak doğru bir yaklaşım olmayacaktır.

en-az-kalorili-dondurma-markasi
En düşük kalorili dondurma en doğru seçim olmayabilir.

Daha önceki başlıklarda da belirttiğim gibi içerdiği yağ ve karbonhidrat miktarı düşse bile içerdiği yapay bileşenler sağlığınızı tehdit edebilir. Mümkün olduğunca az sayıda bileşen içeren ve bilindik bileşenleri olan dondurmaları tercih etmeye çalışın.

Ağır işlenmiş dondurmalar bazen çok az kalorili olabilir ancak sağlığı tehdit eder.[4]Overview of Food Ingredients, Additives & Colors | FDA

Bu tip dondurmalardan uzak durmaya çalışın. Tüm bu hazır dondurmalara ek olarak evde doğal bir şekilde, katkı maddesi kullanmadan ve şekerini kendiniz ayarlayarak dondurma yapmayı deneyebilirsiniz.

Dondurma Kilo Aldırır mı?

Genelde bana sorulan sık sorulardan birkaçı maraş dondurma kilo aldırır mı ya da kilo vermek için diyet yaparken magnum yenir mi şeklinde olmaktadır.

Doğal yollarla Türk Gıda Kodeksine uygun olsa dahi yapay bileşenlerin fazlalığı nedeniyle sağlıklı olamayabilir. Bu nedenle kalitesinden emin olduğunuz bir yerden alacağınız maraş dondurması porsiyonlarını abartmamak koşuluyla diyet aralarına eklenebilir. Tadında ve ölçülü yendiği sürece diyetinizin genel işleyişini bozmayacaktır.

Diğer ticari isimli çikolata kaplı dondurmalar ise daha fazla kalorili olmasından ötürü ben kendi hastalarıma diyetlerinde pek önermiyorum.

Bu yazıyı burada noktalamış bulunuyorum. Kendi durumunuzla ilgili olarak aklınıza takılanları alttaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın