Dekompansasyon Ne Demek?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Dekompansasyon Nedir?

Dekompansasyon , dengelenememe, telafi edilememe, yetmezlik anlamında kullanılmaktadır. Tıp dilinde çokça kullanılan kelimelerdendir. Temel olarak vücudumuzda yer alan bir organın yerine getirmesi gereken görevleri getirememesi durumuna verilen isimdir. Ortaya çıkan bir açığın tekrar kapatılamaması durumunda dekompansasyon terimi devreye girer. Aynı bunun gibi siroz hastalığında da hepatik dekompansasyon durumu söz konusu olabilmektedir. 

Psikiyatride Dekompansasyon Nedir?

Psikiyatride hastaların psikiyatrik durumları kompanse edemediği zamanlarda ortaya çıkar. Bu hastalar dekompanse durumdadırlar. Kompanse edemediği durumlar ortaya çıktığı zaman psikiyatri bölümü doktorları tarafından ilaç tedavisi başlanır ve kompansasyon ilaçlar yoluyla sağlanmaya çalışılır. 

Temel olarak kompansasyonun anlamını kavradığınızı düşünüyorum. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi alt taraftaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

(Bu yazı ilk defa 22 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 12 Aralık 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın