Hepatik Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Hepatik Nedir?

Hepatik, karaciğerle ilgili manasında kullanılmaktadır.Tıpta sık olarak kullanılan terimlerden biridir.   
doktordanhaberler

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Hepatik Nedir?” üzerine 3 yorum

 1. Karaciğer KK uzunluğu 172 mm boyutundadır.Parankimi homojendir.Karaciğer sağ lobda hepatik ven kompuluklarında büyüğü 1cm olan 2 ader kistik görünüm izlenmiştir.portal ve hepatik venöz sistem doğaldır.
  Safra kesesi kompluğunda hipoekoik alan izlenmiştir(yağdankorunmub alan

  Cevapla
  • Merhabalar Fahrettin Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Karaciğerinizin bir parçasında karaciğerin ana damarlarına yakın bir yerde kist tespit edilmiştir. Ancak bu kist damarları etkilememiş görünüyor. Mutlaka klinik korelasyon öneriyorum. Klinik korelasyon nedir adlı yazımı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 2. Karaciğer kisti
  Merhaba Hocam annemin üst batın ultrason çekiminde aşağıdaki sonuç çıkmıştır ve ilaçlı mr istendi sonuçtan korkuyorum acaba kötü bir durum mu var? Karaciğer boyutları normal konturları düzgün marginal açıları keskindir parankim ekojenitesi homojendir sağ lob posterior da 16 mm boyutunda küçük septasyonları olan kist mevcuttur. Portal ve hepatik venöz sistem doğaldır intrahepatik safra yollarında dilatasyon izlenmedi.

  Cevapla

Yorum yapın