Chilaiditi Sendromu

1
488

Chilaiditi Sendromu Nedir?

Chilaiditi Sendromu, kolon anormalliği ile seyreden nadir hastalıklardan bir tanesidir. Karın ağrısı, mide bulantısı, kusma gibi belirtileri olan bu hastalığın şiddeti kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Genellikle tesadüfi olarak tanı alır.

Anatomik olarak göğüs boşluğunu karın boşluğundan ayıran yapının adı diyaframdır. Sağ kolonun transpozisyonu görüntüsü Chilaiditi işareti ya da Chilaiditi bulgusu olarak bilinmektedir.

Erkekler ve kadınları benzer oranlarda etkileme eğilimi gösterir. Sıklıkla yaşlı erişkinlerde görülür. İlk defa 1910 yılında Yunan Radyolog Dimitrius Chilaiditi tarafından tanımlanmıştır.

Chilaiditi sendromu belirtileri tedavisi
Görsel 1 : Chilaiditi sendromu tıbbi literatüre ilk defa 1910 yılında girmiştir. Oldukça nadir görülen hastalıklardan bir tanesidir.

Chilaiditi Sendromu Belirtileri

Chilaiditi sendromu belirtileri kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. En sık görülen belirtilerin başında karın ağrısı gelmektedir. Bunun dışında görülen belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Abdominal distansiyon
 2. Anoreksiya
 3. Volvulus
 4. Mide bulantısı
 5. Kusma
 6. Kabızlık
 7. Nefes darlığı

Aşağıdaki etkenlerin varlığında ise Chilaiditi sendromu gelişme olasılığı artmaktadır:

 1. Kolonda bulunması gereken bazı ligamentlerin yokluğu
 2. Aerofaji
 3. Sağ diyaframda paralizi varlığı
 4. Kronik asit ve siroz hastalığı 

Chilaiditi Sendromu Nedenleri

Henüz Chilaiditi sendromunun nedenleri tam olarak ortaya çıkarılabilmiş değildir. Genel olarak transvers kolonun asılmasını sağlayan ligamentlerin yokluğu üzerinde durulmaktadır. Kronik asit, akciğer hastalıkları ve siroz gibi karaciğer hastalıkları bu hastalığın ortaya çıkmasına zemin hazırlayabilir.

Chilaiditi Sendromu Tanısı

Daha önce bahsetmiş olduğum semptomların varlığı Chilaiditi sendromu teşhisinin temelini oluşturur. Hekiminiz tıbbi geçmişinizi sorgulayacak ve sonrasında fizik muayene yapacaktır. Daha sonra röntgen filmleri ve BT, MR gibi ileri görüntüleme yöntemlerinden faydalanmak isteyebilir. Tanı için bu görüntüleme yöntemleri altın değerindedir ancak bu şekilde tespit oranı % 0.2 nin altındadır.

Chilaiditi Sendromu Tedavisi

Chilaiditi sendromu tedavisi için ilk etapta düzeltici bir takım ameliyatlar yapılmaktadır. Bağırsak kısmi rezeksiyonu, detorsiyon ve kolopeksi gibi cerrahi prosedürler uygulanabilir ancak hiçbir hekim % 100 iyileşmeyi garanti edemez. Hastalar 1, 3 hafta hastanede yatış süresini takiben taburcu olabilirler.

Bunların dışında etkilenen bireylerde ortaya çıkan semptomlara yönelikte tedaviler uygulanmaktadır.

Yararlanılan Kaynaklar:

 1. Rare Diseases: Chilaiditi Syndrome
 2. Radiopedia : Görsel 1

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Bu Yazıya Toplamda 1 Yorum Yapılmıştır.

 1. selam Erhan bey…benim yillardir süren ve son iki yilda artis gösteren karin agrim var tesadüfen bu anlattiginiz sendromin varligindan haberim oldu..yurt disinda yasiorum lakin gitmedigom dr yapilmayan test kalmadi mümkün bir tevasi varmidir size gelsem..?.tsl ederim simdiden

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here