Cadasil Sendromu

2
8

Cadasil Sendromu Nedir?

Cadasil Sendromu, geçici iskemik ataklar ve felçlerin görüldüğü otozomoal dominant kalıtılan lökodistrofik bir hastalıktır. 19. kromozomda bulunan Notch 3 geninde meydana gelen değişimlerin neden olduğu düşünülmektedir.

Cadasil Sendromu
Cadasil Sendromu, oldukça nadir görülen bir hastalık tablosudur.

Cerebral Autosomal Dominant Arteriopathy With Subcortical Infarcts and Leukoencephalopathy” ifadesinin baş harflerinin birleşmesi ile isimlendirilmiştir. Hastalığın oldukça nadir görülmesi nedeniyle prevalansı ile ilgili net bilgiler bulunmamaktadır.

Cadasil Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Cadasil Hastalığı Belirtileri, genellikle subkortikal iskemik ataklarla ya da auralı migren ataklarıyla başlangıç göstermektedir. Cadasil belirtileri arasından en sık görüleni geçici iskemik ataklar ve inme gelişmesi durumudur.

Cadasil Sendromu
Cadasil Sendromundan görüntüler.

Belirtiler ve bulgular genellikle 30 ile 70 yaş aralığında görülmektedir. Cadasil Sendromu nedenleri nin en önemlisi ve altta yatan temel patoloji kan damarlarının fonksiyon görmesini sağlayan düz kas hücrelerinde progresif dejenerasyon ortaya çıkmasıdır. Bu hastalığa yakalanmış bireyler genelde birden fazla kere inme geçirmektedirler. Demans ve ileri nörolojik bozukluklar hastalığın başlangıcından yılar sonra ortaya çıkmaktadır.

Cadasil Sendromu Nasıl Teşhis Edilir?

Cadasil sendromunun tanısı, manyetik rezonans görüntüleme yöntemleriyle konmaktadır. T1 ağırlıklı görüntülemede hipointens alanlar, T2 ağırlıklı görüntülemelerde hiperintens lezyonlar görülmektedir. Bu MR bulguları Binswanger Hastalığında ki bulgulara benzemektedir.

Cadasil Sendromu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Cadasil sendromunun tedavisi için henüz standardize edilmiş bir yöntem bulunmamaktadır. Temel amacımız hastalığın semptomlarının azaltılması ve ilerleyişinin yavaşlatılmasıdır. Tedavi yönetimi hastanın diğer hastalıklarına ve ortaya çıkardığı semptomlara göre tamamen değişmektedir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

2 Yorum

  1. Merhaba
    2014 yılında çapa tip fakültesinde yapılan genetik test sonucu cadasil teşhisi konuldu. Ve bu tarihten beri düzenli olarak Cerrahpasa fakultesine kontrole geliyorum. Fakat bir gelisme olmadi.

  2. Bende 2 senedir cadasil hastaligi ile ugrasiyorum, devamli kan sulandirici icmem soylendi fakat bu aralar cift gormem sıklaştı ne yapmam gerekli cift gormemin gecmesi icin cok stress oluyorum her an felc gelicek korkusu yasiyorum….saygılar, tesekkurler

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here