Tonus Tıp Dilinde Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Tonus Nedir?

Tonus tıpta gergi, dirilik, güç anlamına gelmektedir. Tıp biliminde sıkça kullanılan kelimelerden biridir. Genellikle kaslar ile ilişkilidir. Bir kasın tonusu esnemeye karşı aktif direnç halinin olmasıdır.

Vücudumuzda bulunan onlarca kasın her biri dinlenme durumunda bir tonusa sahiptir. Bu tonusa sahip olması sonucunda dışarıdan gelen stimülanlara karşı hemen cevap verebilmesini sağlar. Alttaki resimde dinlenme halinde bir kasın ve uyarılmış kasın tonusları arasındaki farkı görebilirsiniz.

Kas tonusları arasındaki fark.

Tonus terimi hakkında merak ettiğiniz bir husus varsa mutlaka alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazınız. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın