Avuç İçi Terlemesi ve Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Avuç İçi Terlemesi ve Ağrısı için Hangi Bölüme Gidilir?

Avuç içinde terleme zaman zaman görülebilir. Sıcaktan veya psikolojik etkilerden dolayı terleme görülmesi normaldir. Ancak bu terleme sıklığı çoksa ve insanı rahatsız edecek derecelere geliyorsa araştırılması gerekebilir. Aynı şekilde de avuç içinde oluşan ağrılar kısa süreli olmasının yanı sıra devamlılık gösteriyorsa uzman bir doktora gidilmelidir. Bu konuda sorun yaşayanlar avuç için terlemesi ve ağrısı için hangi doktora gidilir merak ederler.

avuc icinde terlemeye hangi doktor bakar
Avuç içinde terleme için hangi doktora gidilir ile ilişkili görsel.

Avuç İçi Terleme Belirtileri

Avuç içinizde göreceğiniz bazı belirtiler terlemenin araştırılması gerektiğini gösterebilir. Bu konuda en önemli bulgulardan biri avuç içinin sıcaklığı vücudun sıcaklığından yüksek olması ve bu durumun süreklilik göstermesidir. Avuç için terlemesi görülmesinin yanı sıra deride soyulmalar görülürse de bu durumda doktora başvurulması önemlidir. Bir diğer yandan bazı durumlarda aşırı terleme sonrasında aşırı kuruluk görülebilir. Ter, herhangi bir neden olmadan bir peçeteyi ıslatacak seviyede olması da avuç içi terlemesinin önemli olabileceği anlamına gelir.

Avuç İçi Terlemesinin Nedenleri

İlk nedenlerden biri kişide kalıtımsal bir bulgu olmasıdır. Genetik yapı gereği geçmiş nesillerden gelen bir durum olduğu çok sık görülür. Terleme utanma, kaygı, stres, sinir gibi anlarda daha çok belirir. Bu kişilerde ayaklarda, yüzde, koltuk altında da aşırı terleme görülmesi normaldir. Diğer yandan sakin durumdayken terlemenin olmaması beklenir.

Genetik neden dışında enfeksiyon, iltihap, tırnak mantarı, tüberküloz gibi hastalıklar terlemeye neden olabilir. Periferik Otonom Nöropati yani vücudu kontrol eden sinirlerde görülen fonksiyon bozukluğu nedeni ile irade dışı hareketlerin oluşması. Soğuk yakması durumu da terlemenin nedenleri arasındadır. Kemik irileşmesi, bölgesel ağrı, metabolik bozukluklar da terleme nedenleri arasında görülür.

Avuç İçi Terlemesi için Hangi Doktora Gidilir?

Gördüğünüz belirtiler sonrasında tedavi için doktora başvurmak isteyebilirsiniz. Avuç içi terlemesi için hangi doktora gidilir konusunda ilk başvurmanız gereken bölüm Dermatolojidir. Bu bölümde bir uzman gerekli teşhisi koymak için tetkikleri yapacaktır. Dermatoloji ameliyatsız müdahale edebilmektedir. Eğer ameliyat gerektiren bir durum oluşursa Göğüs Cerrahi bölümü bu konuda gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

Avuç İçi Terlemesi Tedavisi

Avuç içi terleme tedavisi için terlemenin nedenine göre ilaç tedavisi, iyontoferez tedavisi, sempatektomi cerrahi müdahale yapılabilmektedir. Bu tedavilerin aynı sıra doktora tarafından koruyucu önlemler de uygulanabilir.

Avuç İçi Ağrısı Belirtileri

Avuç içi arılarında bazı belirtileri görmeniz doktora başvurmanızı gerektirebilir. Avuç içerisinde oluşan ağrının yanı sıra morarma, yanma, hareket etmekte kısıtlılık, kızarıklık, sıcaklık, şişlik görülmesi önemlidir. Bu belirtilerin yanı sıra ağrının yanı sıra kabarcıkların oluşması durumunda da doktora başvurulmalıdır.

Avuç içinde oluşan ağrının yanı sıra karıncalanma ve bu karıncalanmanın vücudun diğer bölgelerinde de görülmesi önemli bir durumdur. Bilinci kaybetme, felç, görme kaybı, el ve kollarda uyuşma ise ileri seviyelerde acil durumlarda görülen belirtilerdir.

Avuç İçi Ağrısı Nedenleri

En sık görülen ağrılardan biri bir darbe sonucu oluşan ağrılardır. Ancak diğer nedenlerden oluşan ağrılar araştırılması ve tedavi edilmesi gereken hastalıklar nedeni ile oluşabilir. Avuç içerisinde iltihap oluşması, avuç içerisindeki kan akışındaki bozukluklar, diyabet hastalığı, sinirlerde oluşan sorunlar ve diğer bazı hastalıklar avuç içerisinde ağrılara neden olabilmektedir.

Fiziksel olarak burkulma, kırılma, çatlama, sinir sıkışması, apse, eklem iltihapları ve bu tarz nedenlerden dolayı ağrılar oluşabilir.

Avuç İçi Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?

Yukarıdaki belirtileri görüyorsanız ve bu durum süreklilik arz ediyorsa doktora gitmenizde büyük fayda vardır. Avuç içi ağrısı için hangi doktora gidilir konusunda öncelikle bir Ortopedi uzmanına gidebilirsiniz. Eğer farklı tedaviler uygulanacaksa Fizik Tedavi bölümü de eklem ağrıları konusunda sizlere gerekli tedavileri uygulayabilir. Eğer ağrı başka hastalıklardan dolayı meydana geliyorsa bu tür durumlarda hastalığın çeşidine göre gerekli bölümlere sevk edilerek gerçek hastalığın tedavisine yönelik çalışmalar yapılır.

Avuç İçi Ağrısı Tedavisi

Avuç içinde oluşan tedavi tamamen ağrının nedenine göre uygulanır. Çatlak, kırık, sinir sıkışması gibi durumlarda gerekli tedaviler alınarak kemik ve eklemlerin eski halini alması yönünde tedavi uygulanır. İltihap, enfeksiyon gibi durumlarda ise bu durumun ortadan kalkması için ilaç tedavisi uygulanabilir. Diğer yandan eğer ağrının neden olduğu başka bir hastalık varsa o hastalığa yönelik tedaviler uygulanarak hastanın avuç içerisinde oluşan ağrı tedavi edilmeye çalışılır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

Yorum yapın