Ağız Kuruluğu için Hangi Bölüme Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Ağız kuruluğu için hangi doktora gidilir başlıklı yazıya geçmeden önce kısaca bazı bilgiler verelim. Gıdaların sağlıklı bir şekilde tüketilmesinde rol oynayan tükürük bezlerinde meydana gelen fonksiyon kayıpları ağız kuruluğu gibi komplikasyonlara sebep olmaktadır. Kronik yatkınlığın yanı sıra dış etkenlere bağlı olarak da ortaya çıkan ağız kuruluğu, toplumda sanılanın aksine birçok hastalığa davetiye çıkaran cinsten tehlikeli bir rahatsızlıktır. Zira tükürük bezlerinden kaynaklı meydana gelen ağız kuruluğu, beraberinde ağız içi enfeksiyonlar, yutma güçlüğü, diş çürümesi ve çok daha ciddi komplikasyonlara zemin hazırlamaktadır. Bu noktada ağız yaraları hakkında hazırlamış olduğum yazıma https://doktordanhaberler.com/agiz-ici-yaralara-hangi-bolum-bakar/ linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

agiz kurulugu icin hangi doktora gidilir
Ağız kuruluğu için hangi doktora gidilir ile ilişkili görsel.

Tansiyondan şeker hastalığına, sağlıksız sıvı tüketiminden kronik faktörlere kadar birçok farklı nedene bağlı olarak meydana gelen ağız kuruluğu, beraberinde birçok hastalığa da zemin hazırlaması nedeniyle ihmal edilmemesi gereken bir rahatsızlıktır.

Özellikle ağız ve diş sağlığı konusunda ihmalkârlık nedeniyle sıkça ortaya çıkan ağız kuruluğu, beraberinde diş çürümeleri, çene yapı bozuklukları, diş eti problemleri ve ağız içi iltihaplanmalarının oluşmasında önemli bir rol oynamaktadır. Fakat bu noktada bilinen asıl yanlış; diş bakımının söz konusu rahatsızlığı tamamen yok edeceğidir. Ağız kuruluğunun en belirgin nedenlerini sıralamak gerekirse:

 1. Ağız ve diş bakımının ihmal edilmesi
 2. Ağız ve diş bakımında yalnızca diş macunu kullanılması (Yapılan araştırmalar diş ipi ve kimyasal bileşenlerden ziyade bitkisel özlü ağız gargaralarının kullanımının oldukça pratik bir çözüm olduğunu ve aksatılmaması gereken bir alışkanlık hâline getirilmesini öneriyor.)
 3. Herhangi bir hastalık nedeniyle kullanılan ilaçlar (Yüksek doz, sürekli tüketim, yan etkiler vb.)
 4. Yoğun iş temposu ya da stresli bir yaşam tarzı
 5. Yeter seviyede sıvı tüketilmemesi
 6. Sigara ve alkolün aşırı tüketilmesi
 7. Sinir sistemine bağlı hastalıklar (Diyabet gibi hastalıklar ağız kuruluğuna neden olan en bilindik hastalıklar arasında yer alır.)
 8. Nefes alış-verişini ağızdan yapmak

Bu konuyla ilgili olarak insanlar internet ortamında şu aramaları yapmaktadırlar :

 1. Ağız kuruluğu için hangi doktora gitmek gerekir?
 2. Ağız kuruluğuna hangi bölüm bakar?
 3. Ağız kuruluğu için hangi bölümden randevu almalıyım?
 4. Ağız kuruluğu için hangi bölüme gidilir?
 5. Ağız kuruluğu için hangi doktora başvurmalıyım?

Şimdi tüm bu sorulara cevap olacak şekilde ağız kuruluğu için hangi doktora gidilir konusuna açıklık getirelim.

Ağız Kuruluğu için Hangi Bölüme Gidilir? Hangi Branş Bakar?

Herhangi bir nedene bağlı olarak belli aralıklarla nükseden bir ağız kuruluğu şikâyetiniz varsa, öncelikli olarak bir Diş Hekimi ile görüşmelisiniz. Fakat düzenli ilaç kullanımı gerektirecek önemli bir hastalığınız varsa –şeker ya da tansiyon hastalığı gibi- Dâhiliye bölümüne başvurmalısınız. Bu noktada Dahiliye hangi hastalıklara bakar başlıklı yazımızı okumanız faydalı olacaktır. Diş Hekimi ya da Dâhiliye uzmanı ile görüşmeniz sırasında varsa kullandığınız ilaçları ve sıvı tüketim alışkanlıklarınızı paylaşmanızı öneririz. Bu noktada yanan ağız sendromu ile ilgili bilgi almak için https://doktordanhaberler.com/yanan-agiz-sendromu/ linkine tıklayınız.


Ağız kuruluğu için hangi doktora gidilir başlıklı yazımızı bitirmiş bulunuyoruz. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

Yorum yapın