Yanan Ağız Sendromu

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Yanan Ağız Sendromu Nedir?

Yanan Ağız Sendromu, dilde, dudaklarda, ağızda ve damakta yanma hissiyle karakterize genellikle ileri yaşta kadınlarda görülen bir hastalıktır.

Yanan Ağız Sendromu ile ilişkili görsel.

Yanan Ağız Sendromu Risk Faktörleri Nelerdir?

Bu hastalığın olası risk faktörleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Bir takım hormonal değişiklikler
 • Bazı hastalıklar için (örn : diyabet) kullanılan ilaçların ağız kuruluğu gibi semptomlar yapması
 • Oral kandidiyazis gibi mantar enfeksiyonlarının görülmesi
 • Mideden geriye doğru akış olması
 • Sinirlilik ve bozuk ruh hali durumu

Yanan Ağız Hastalığının Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalarda belirtiler gün başlangıcında başlar gün sonuna doğru maksimum seviyeye ulaşır ve gece azalır.

 • Ağızda metalik ve benzer tatlar görülmesi
 • Ağız kuruluğu olması
 • Ağızda yaralar ortaya çıkması

Yanan Ağız Sendromu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi planımız hastadan hastaya değişmektedir. Plan hastanın ihtiyaçlarına göre şekillenir. Beslenme bozuklukları, tiroid ve diyabet gibi hastalıklar mevcutsa bunların yönetimi çok önemlidir. Yukarıda bahsettiğimiz risk faktörlerine yönelik önlemler alınmalıdır. Bu hastalar suyu düzenli bir şekilde içmelidirler. Buz cipsi adını verdiğimiz maddeyle ağız terapisi yapılabilir. Ağzın tahriş olmasına neden olacak baharatlı gıdalar, alkol , meyve suları gibi içecek ve yiyeceklerden kesinlikle uzak durulmalıdır.

Diş ve protez bakımı da bu sendromda yine önemli konulardan bir tanesidir. Ağız yarası hakkında hazırlamış olduğum yazıya https://doktordanhaberler.com/agiz-ici-yaralara-hangi-bolum-bakar/ linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yararlanılan Kaynaklar:


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yroum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Yanan Ağız Sendromu” üzerine 2 yorum

 1. Merhaba. Ablamda tam 12 senedir. Bu yanan ağız sendromu var. Ve çok çaresiz. Lütfen bi tedavi yöntemi varsa söylermisiniz.

  Cevapla
  • Merhaba Fatih Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Bu konuda bir üniversite hastanesinin yolunu tutmanızı öneririm. Hasta detaylıca muayene edilmeli ve daha sonra tedavi planına karar verilmelidir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın