Yüz Felci ve Asimetrisi İçin Hangi Bölüme Gidilir?

0
4736

Yüz Felci ve Asimetrisi İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Yüz felci ve asimetrisi için hangi bölüme gidilir konusuna geçmeden önce kısaca bazı bilgiler verelim. Yüz bölgesinde yer alan sinirlerin beyinden aldığı nörolojik uyarılar aracılığı ile meydana gelen mimik ve hareket kabiliyetinin “normal” ve “sağlıklı” değerler dışına çıkması, bu nörolojik uyarıları doğru şekilde yerine getirememesi olarak tanımlanabilecek olan yüz felci, yüz asimetrisi sorunu yaşayan bireyler dışında ayrı bir hastalık olarak da ele alınabilir. Doğuştan meydana gelebildiği gibi psikolojik ya da nörolojik etkenler nedeniyle ilerleyen yaşla birlikte de ortaya çıkabilmektedir.

yuz felci ve asimetrisi icin hangi bolume gidilir
Yüz felci ve asimetrisi için hangi bölüme gidilir ile ilişkili görsel.

Genellikle ağır psikolojik vakaların semptomları olarak ele alınabilecek yüz felci, yüz asimetrisinde bozulmalar, mimik kabiliyetinin zayi olması gibi belirtiler vermektedir. Yapılan araştırmalar doğrultusunda sanılanın aksine yalnızca yetişkin erkeklerde değil, kadınlarda da azımsanmayacak bir oranda karşılaşılmaktadır.

Psikolojik etkenlerin yanı sıra dış etkenler de yüz felci ve asimetrisi rahatsızlığında önemli bir yer tutmaktadır. Yüz sinirlerinde meydana gelen fonksiyon kayıpları ya da ödem oluşumu başta olmak üzere, kasları yapısal bozukluğa uğratan bazı virüs ve bakteriler de yüz felci oluşumunu tetikleyen önemli etkenler arasında sayılabilir.

Dış etkenler arasında sayabileceğimiz hava koşulları da yüz felci rahatsızlığında sık rastlanan bir faktörüdür. Rüzgârlı bir mevsime sahip mevsim koşullarında yaşayan bireylerde tamamen olmasa da kısmi yüz felci olarak adlandırabileceğimiz vakalar da sıkça rastlanan bir hastalık türüdür. Özellikle sık rüzgâr alan coğrafi bölgelerde mesleki şartlar gereği sık rüzgâra maruz kalan bireyler; yaş, cinsiyet ve fizyolojik birçok kriterin de etkisiyle ilerleyen yaşla birlikte kısmi felce uğrayabilmektedir.

Yüz Felcine Neden Olan En Önemli Etkenler Nelerdir?

  • Yaş, cinsiyet ve genetik ve kronik değerler baz alındığında hastalığın ortaya çıkma durumu farklılık gösterebilir.
  • Mesleki faktörler hastalığın ortaya çıkmasında önemli bir rol oynamaktadır.
  • Yaşanan coğrafi konum, mevsimsel değişkenlere bağlı olarak yüz felcini tetiklemektedir. Özellikle bahsini ettiğimiz sık rüzgâr alan bölgeler hastalığın meydana gelmesinde önemli bir rol oynamaktadır.
  • Psikolojik faktörler rahatsızlığın ortaya çıkmasında en önemli rol oynayan etkenlerden biri olmasının yanı sıra en sık rastlanan kaynak nedenler arasında da yer almaktadır.

Yüz Felci ve Asimetrisine Hangi Bölüm ve Branş Bakar?

Psikolojik ya da herhangi bir nedene bağlı olarak şüphelendiğiniz bir yüz felci ve asimetri rahatsızlığınız varsa, başvurmanız gereken bölüm Nöroloji kliniğidir. Doktorunuz ile görüşme sırasında hastalığın ortaya çıkmasında rol oynadığını düşündüğünüz psikolojik ya da varsa medikal faktörleri paylaşmanızda fayda var. Zira psikolojik vakalar nedeniyle kullanılan bir takım ilaçlar, yüz felci rahatsızlığının ortaya çıkmasında önemli bir rol oynamaktadır.

Yararlanılan Kaynaklar:

  1. https://oliviakennawaypjd.files.wordpress.com/2013/02/screen-shot-2013-02-25-at-23-12-30.png
  2. http://www.drjoshuarosenberg.com/wp-content/fancygallery/7/34/FacialNerve_MuscleTransfer-BA-front.jpg

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Anonim Yazar, misafir kullanıcılar tarafından sitemiz için hazırlanan makalelerin yayınlandığı kullanıcı hesabıdır. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here