Yergason Testi Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Yergason Testi, çok eski yıllardan beri biseps tendonuna ait patolojik durumların varlığını tespit etmek için kullanılan bir yöntemdir. Sadece bu yazımı okuyarak test ile ilgili bütün sorularınıza cevap bulacaksınız. Haydi yazımıza geçelim 🙂

Yergason Testi Nedir?

Yergason testi tenosinovit, tendinopati ve SLAP patolojilerinin tespiti için kullanılan bir testtir. Genellikle fizik tedavi ve ortopedi bölümlerinde sıkça kullanılır. Temel olarak uzun biseps baş bölgesinin, bulunduğu oluktaki durumunu tespit etmek için yapılır. Bu test sonrasında hastanın biseps tendonuna ait patolojileri olup olmadığı hakkında fikir sahibi olunmuş olunur. Testin sensitivitesi %74, spesifitesi %58’dir.

yergason-testi
Şahsın koluna supinasyon ve dış rotasyon hareketleri yaptırılır.

Yergason Testi Tekniği Nasıldır?

Bu testin yapılabilmesi için öncelikle hastanın anatomik pozisyonda oturtulması gerekir. Aynı zamanda ayakta olmalıdır. Humerus kemiği normal pozisyonundayken hastanın dirseği 90 derece fleksiyonda ve pronasyonda olmalıdır.

Hastanın eli ön kolun distal bölgesinden kavranır. Doktorun gücüne karşılık hastanın kolunu döndürmesi ve supinasyone getirmesi istenir.

Yergason Testi Nasıl Değerlendirilir?

Biseps kası ön kolun supinatör kaslarından bir tanesi olduğundan dolayı patolojik durumlarda kasın yakın parçası irritasyona uğrayacak ve semptom verecektir.

Eğer hastada bu test sırasında bir ağrı meydana geliyorsa bisipital tendinit gibi bazı hastalıkların varlığını gösterir. Testin yapılışını videodan izleyebilirsiniz:

Yergason Testi Nasıl Yapılır?

Alttaki videoda Hidayet Hoca detaylı bir biçimde testi anlatıyor.

YouTube video
Yergason Testinin Yapılışı

Alttaki videoyuda mutlaka izleyiniz. Konuyu daha net kavrayacaksınız.

Yergason Testi

Bu konuyla ilgili olarak aklınıza takılan birşey olursa alttaki yorum bölümüne yazınız. Cevaplamaktan mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum 🙂

(Bu yazı ilk defa 31 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 27 Aralık 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın