( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

Supinasyon Nedir?

Supinasyon tıp biliminde ve en çok anatomi içerisinde kullanılan temelde “dışa dönme” manasına gelen bir terimdir. Bu terim sıklıkla ayak ve elin anatomik hareketleri için kullanılır. Resim ve hareketli görseller ile birazdan detaylı olarak göstereceğim ancak öncesinde yazılı olarak tarif etmek istiyorum. Vücudun farklı bölgeleri için farklı şekillerde tarif edilir. Ben kol için tarifleyeceğim.

Tıp fakültesi sıralarında eğitim alırken arkadaşlar avuç içinden su içme pozisyonuna getirmek olarak ezberlerdi. (Supinasyon – Su İçme) Tabi işin espirisi 🙂

Kol anatomik pozisyondayken yani kişi ayakta, kolları yan tarafta normal pozisyonunda duracak şekilde hayal edin. Ön kola dirsekten itibaren eksternal rotasyon hareketi yaptırılır. Yani dışa doğru döndürülür. Aşağıda sizler için çekmiş olduğum videoyu dikkatlice inceleyiniz.

Supinasyon hareketini gösteren videodur.

Pronasyon ise supinasyon hareketinin tam olarak tersidir. İçe döndürme olarak bilinir ancak çeşitli farkları vardır. Bu farkları incelemek için hemen pronasyon hakkında bilgiler verdiğim yazıma ulaşmak için buraya tıklayınız. Aklınıza takılanları veya merak ettiğiniz noktaları yorum bölümüne yazarsanız cevaplamaktan mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

(Bu yazı ilk defa 29 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 26 Haziran 2021 tarihinde güncellenmiştir.)

Yorum yapın