Yaşa Özel Orantılı Ölüm Hızı Nasıl Hesaplanır?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Yaşa Özel Orantılı Ölüm Hızı Nedir?

Yaşa Özel Orantılı Ölüm Hızı, elde edilmesi oldukça kolay ve toplumda genel sağlık düzeyini en iyi gösteren ölçütlerden bir tanesidir. Bütün ölümler içerisinde 0 – 14 yaş ve 45+ ölümlerinin oranını gösterir. Eğer bir toplumda çocuk sağlığı ve bakımı iyi düzeylerde değilse bütün ölümlerin yarısını 0 – 4 yaş grubu bireyler oluşturur. Genel sağlık düzeyinin iyi olduğu gelişmiş toplumlarda ise bu oran sadece yüzde 5 civarındadır.

yasa gore orantili olum hizi

Yaşa Özel Orantılı Ölüm Hızı Hesaplama

Bu ölçütün bir formülü vardır ve ona göre hesaplanır.

Yaşa Özel Orantılı Ölüm Hızı[ Bir toplumda 1 yılda x yaşında ölen sayısı / Aynı toplumda aynı yıldaki ölüm sayısı ] x 1000

000

https://doktordanhaberler.com/yasa-ozel-orantili-olum-hizi/

https://doktordanhaberler.com/cinsiyete-ozel-olum-hizi/

https://doktordanhaberler.com/kaba-dogum-hizi/

https://doktordanhaberler.com/yasa-ozel-olum-hizi/


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın