Kaba Doğum Hızı Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Kaba Doğum Hızı Nedir?

Kaba Doğum Hızı, bir toplumda sunulan aile planlama hizmetlerinin düzeyini ve doğurganlığın boyutlarını göstermek için kullanılan ölçütlerden birisidir. Kabaca bir formül yardımıyla hesaplanır. Bu formülün payda kısmında tüm nüfus olmasından ötürü duyarlı bir ölçüt değildir.

kaba dogum hizi

Kaba Doğum Hızı Hesaplama

Elde edilmesi kolay bir veri olduğundan duyarlı olmasa bile sık kullanılır.

Kaba Doğum Hızı[ Bir toplumda 1 yılda canlı doğan bebek sayısı / Aynı toplumun yıl ortası nüfüsu ] x 1000

https://doktordanhaberler.com/yasa-ozel-orantili-olum-hizi/

https://doktordanhaberler.com/cinsiyete-ozel-olum-hizi/

https://doktordanhaberler.com/kaba-dogum-hizi/

https://doktordanhaberler.com/yasa-ozel-olum-hizi/


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümünden yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın