Yaşa Özel Ölüm Hızı Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Yaşa Özel Ölüm Hızı Nedir?

Yaşa Özel Ölüm Hızı, genellikle ölümlerin en fazla hangi yaş aralığında ortaya çıktığının saptanmasına yarayan bir ölçüttür. Payda kısmında tüm yaş grupları yerine belli bir yaş grubu olması nedeniyle duyarlı bir ölçüttür. Kabaca bir formülü vardır ve ona göre hesaplanır. 0 – 4 , 5 -14 , 45 ve üzeri yaş grupları sıkça kullanılır.

yasa gore olum hizi

Yaşa Özel Ölüm Hızı Hesaplama

Türkiye’de en sık ölümler 5 – 15 ve 15 – 44 yaş grupları arasında gerçekleşmektedir.

Yaşa Özel Ölüm Hızı[ Bir toplumda 1 yılda x yaşında ölen sayısı / Aynı toplumun x yaşı yıl ortası nüfüsu ] x 1000

https://doktordanhaberler.com/yasa-ozel-orantili-olum-hizi/

https://doktordanhaberler.com/cinsiyete-ozel-olum-hizi/

https://doktordanhaberler.com/kaba-dogum-hizi/

https://doktordanhaberler.com/yasa-ozel-olum-hizi/


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın