Viabilite Ne Demek?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Viabilite Nedir?

Viabilite, tıp biliminde fetüs dokusunun rahimden ayrıldıktan sonraki yaşama kabiliyetine verilen isimdir. Tam Türkçe karşılığı “yaşayabilirlik” ifadesidir. Fetüsün uterusun dışına çıktığında anneden bağımsız olarak yaşama durumu o bebeğin viabilitesini gösterir. Bebek uterus dışına çıktığı zaman öncelikle kendi vücut ısısını koruyabiliyor olmalıdır. Enfeksiyonlara karşı immün sisteminin direç gösteriyor olmalı ve solunum, dolaşım sistemlerinin sorunsuz bir biçimde çalışması gerekiyor.

Bir ülkenin viabilite değeri o ülkenin sağlık sisteminin gelişmişliği ile ilişkilidir. Türkiye’de genellikle 30. haftaya kadar fetüs anne karnı dışında yaşayabilir hale gelmektedir. Bu bebekler bu haftalarda anne karnından çıkış yaparlarsa premature bebek adını alırlar. Viabilite sınırı şu an için ülkemizde 24. hafta olarak kabul edilir. Bunun temel nedeni bebeğin belirli doğum ağırlığına bu aylarda ulaşıyor olması ve bazı gelişimlerin bu haftalar içerisinde tamamlanıyor oluşudur.

viabilite
Viabilite üretildiği yerin dışına çıktığında hayatta kalma olasılığı olarak tanımlanabilir.

Viabilite kavramı sadece bebeklerde değildir. Örneğin spermlerde de viabilite durumu önemlidir. Bulunduğu keseden rahime doğru salınan spermlerin viabilitesi ne kadar yüksekse yumurtayı dölleme olasılığı da o kadar yüksektir. Sperm bulunduğu bölgeden salındıktan sonra dışarıda kendi kendini belirli bir süre idare edebilir. Bu onun viabilitesini gösterir.

Bu konuyu burada bitiyorum. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın