Viabilite Ne Demek?

Bu yazı tıbbi açıdan Doktor Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

Viabilite Nedir?

Viabilite, tıp biliminde fetüs dokusunun rahimden ayrıldıktan sonraki yaşama kabiliyetine verilen isimdir. Tam Türkçe karşılığı “yaşayabilirlik” ifadesidir. Fetüsün uterusun dışına çıktığında anneden bağımsız olarak yaşama durumu o bebeğin viabilitesini gösterir. Bebek uterus dışına çıktığı zaman öncelikle kendi vücut ısısını koruyabiliyor olmalıdır. Enfeksiyonlara karşı immün sisteminin direç gösteriyor olmalı ve solunum, dolaşım sistemlerinin sorunsuz bir biçimde çalışması gerekiyor.

Bir ülkenin viabilite değeri o ülkenin sağlık sisteminin gelişmişliği ile ilişkilidir. Türkiye’de genellikle 30. haftaya kadar fetüs anne karnı dışında yaşayabilir hale gelmektedir. Bu bebekler bu haftalarda anne karnından çıkış yaparlarsa premature bebek adını alırlar. Viabilite sınırı şu an için ülkemizde 24. hafta olarak kabul edilir. Bunun temel nedeni bebeğin belirli doğum ağırlığına bu aylarda ulaşıyor olması ve bazı gelişimlerin bu haftalar içerisinde tamamlanıyor oluşudur.

viabilite
Viabilite üretildiği yerin dışına çıktığında hayatta kalma olasılığı olarak tanımlanabilir.

Viabilite kavramı sadece bebeklerde değildir. Örneğin spermlerde de viabilite durumu önemlidir. Bulunduğu keseden rahime doğru salınan spermlerin viabilitesi ne kadar yüksekse yumurtayı dölleme olasılığı da o kadar yüksektir. Sperm bulunduğu bölgeden salındıktan sonra dışarıda kendi kendini belirli bir süre idare edebilir. Bu onun viabilitesini gösterir.

Bu konuyu burada bitiyorum. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Alttaki yorum bölümünü kullanarak doktorlara soru sormak için sorunuzu olabildiğince detaylı bir biçimde yazınız. Doktorlarımız en geç 6 saat içerisinde cevap vermektedirler. Yorum yapmaktan çekinmeyin 🙂

Yazar: Dr. Erhan Yavuz

b83d4e84ef5f9d4456f37993a8d1d5a0?s=90&d=mm&r=gBen Kimim?
2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum’un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi’ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler’in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020’yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle 🙂
Eğitimim:
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi (2010 – 2016)
Çalıştığım Kurumlar:
Narman İlçe Devlet Hastanesi
Şenkaya İlçe Devlet Hastanesi
Tekman İlçe Devlet Hastanesi
Akşar Aile Sağlığı Merkezi
Karayazı Aile Sağlığı Merkezi
Bana Nasıl Ulaşabilirsiniz?
Bana sağlık sorularınız için erhan.yavuz@saglik.gov.tr mail adresinden, teknik konular için 05530742801 telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Tıbbi sorularınızı yalnızca yorum bölümlerine yazmanız halinde cevaplıyorum
Muayenehane Bilgileri:
Türkiye’nin herhangi bir bölgesinde muayenehanem yoktur. Muayene kabul etmemekteyim. Sadece internet üzerinden herhangi bir ücret talep etmeksizin siz değerli hastalarımın sorularına cevaplar veriyorum.
Adresim:
Yeni Mahallesi, Çakmak Sokak, Karayazı Aile Sağlığı Merkezi, PK:25830 Karayazı/ERZURUM

Yorum yapın