Uyku Apnesi için Hangi Doktora Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Uyku Apnesi için Hangi Doktora Gidilir?

Uyku düzeninin bozulması ile uyku kalitesinin bozulması kişinin bütün hayatını etkilediği gibi sağlık durumunu da bütünüyle etkileyebilmektedir. Uzun süreli kişide uyku apnesinin görülmesi ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceği için zamanında tedavi edilmesi çok önemlidir. Hastalığın nedeni değişiklik göstermektedir. Yetişkinlerde görüldüğü gibi çocuklarda da görülmektedir. En büyük etkeni kişilerin boğazlarının dar olması ve hipertansiyon gibi nedenlerdir. Belirtilerinin görülmesi ile kesinlikle tedavi edilmesi gerekir. Uyku apnesi için hangi doktora gidilir konusunda ise hastalığın nedenine göre doktor bölümü değişebilmektedir.

uyku apnesi hangi bolum
Uyku apnesine hangi bölüm bakar ile ilişkili görsel.

Uyku Apnesi için Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Uyku apnesi için ne zaman doktora gidilmeli konusunda belirtilerin görülmesi ile doktora başvurulması önemlidir. Uyku apnesi belirtileri arasında en çok görülenler horlama, uyku sırasında yaşanılan huzursuzluk, uykuda iken sık idrara kalkma, ağızda kuruluk ve solun yollarında oluşan sorunlar söylenebilir. Bu tip belirtilerin görülmesi ile doktora başvurulması önemlidir. Çünkü hastalığa ne kadar erken müdahale edilirse gerçekleştirilen tedaviler o kadar etkili olabilmektedir. Bu nedenle geçer düşüncesi ile doktora gidilmemesi yanlıştır.

Uyku Apnesi için Hangi Doktora Gidilir?

Uyku apnesi için hangi doktora gidilir konusunda hastalığın nedeni doktoru belirlemektedir. Bu nedenle öncelikle Dahiliye doktoruna gidilebilir. Örnek olarak kişi hipertansiyondan dolayı uyku apnesi sorunu yaşıyorsa Dahiliye bölümü uzmanı gerekli tetkikleri yaptıktan sonra tansiyon nedeni ile kişinin uyku apnesi sorunu yaşadığına tanı koyabilir ve bu duruma göre tedavi başlatılabilir. Diğer yandan kişi solunum yolları nedeni ile horlama gibi nedenlerden dolayı uyku apnesi yaşıyor olabilir. Bu tip durumlarda ise Kulak Burun Boğaz bölümüne başvurulmalıdır.

Uyku Apnesine Hangi Bölüm Bakar?

Uyku apnesine hangi bölüm bakar sorusuna net bir cevap verilemez. Bunun nedeni ise uyku apnesi üzerine bir bölüm bulunmamasıdır. Uyku apnesi çeşitli hastalıklar nedeni ile ortaya çıktığı için uyku apnesine neden olan sağlık sorununa yönelik tedavi uygulanarak hastalık tedavi edilmektedir. Uyku apnesi sorunu yaşayan kişi asıl nedenin bulunmasını sağlamalı ve bu nedene göre tedavi uygulanmalıdır.

Uyku apnesi özellikle psikolojik nedenlerden dolayı da meydana gelebilmektedir. Bu tip durumlarda kişinin psikolojik olarak destek alması gerekmektedir. Psikiyatri bölümüne başvurularak gerekli tedavilerin uygulanması kişinin uyku apnesi yaşamasına neden olan sorunları aşmasına destek olacaktır.

Uyku Apnesi için Hangi Bölümden Randevu Alınmalıdır?

Uyku apnesi sorunu yaşayan kişiler hastanelerden randevu alabilirler. Uyku apnesi için hangi bölümden randevu alınmalıdır konusunda kişi öncelikle kendi durumunu göz önünde bulundurarak uyku apnesine neden olan durumu tespit etmeye çalışabilir. Örnek olarak kişi horlama sorunu yaşıyorsa Kulak Burun Boğaz bölümünden randevu alabilir. Tansiyonunun yüksek olduğunu tespit etmiş ise bu durumda da Dahiliye bölümüne başvurulabilir. Ayrıca muayene sonrasında doktorlar tespit ettiği duruma göre hangi bölüme sevk edilmesi konusunda da karar verebilmektedir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

“Uyku Apnesi için Hangi Doktora Gidilir?” üzerine 2 yorum

 1. uyku apnesi şikayetim için kbb gittim ve uyku apnesi testini yaptır bana gel dedi fakat yeşil kartlıyım hangi bölümden randevu alacağımı bilmiyorum

  Cevapla
  • Merhabalar Ender Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Bu testi yaptırabilmek için hastanelerin uyku laboratuvarı bölümleri ile görüşmeniz gerekmektedir. Devlet hastanelerinde uzun sıralar olabilir bu nedenle özel hastaneler ile de görüşüp fikir almanızı öneririm.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın