Uyku Apnesi için Hangi Doktora Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Uyku Apnesi için Hangi Doktora Gidilir?

Uyku düzeninin bozulması ile uyku kalitesinin bozulması kişinin bütün hayatını etkilediği gibi sağlık durumunu da bütünüyle etkileyebilmektedir. Uzun süreli kişide uyku apnesinin görülmesi ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceği için zamanında tedavi edilmesi çok önemlidir. Hastalığın nedeni değişiklik göstermektedir. Yetişkinlerde görüldüğü gibi çocuklarda da görülmektedir. En büyük etkeni kişilerin boğazlarının dar olması ve hipertansiyon gibi nedenlerdir. Belirtilerinin görülmesi ile kesinlikle tedavi edilmesi gerekir. Uyku apnesi için hangi doktora gidilir konusunda ise hastalığın nedenine göre doktor bölümü değişebilmektedir.

uyku apnesi hangi bolum
Uyku apnesine hangi bölüm bakar ile ilişkili görsel.

Uyku Apnesi için Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Uyku apnesi için ne zaman doktora gidilmeli konusunda belirtilerin görülmesi ile doktora başvurulması önemlidir. Uyku apnesi belirtileri arasında en çok görülenler horlama, uyku sırasında yaşanılan huzursuzluk, uykuda iken sık idrara kalkma, ağızda kuruluk ve solun yollarında oluşan sorunlar söylenebilir. Bu tip belirtilerin görülmesi ile doktora başvurulması önemlidir. Çünkü hastalığa ne kadar erken müdahale edilirse gerçekleştirilen tedaviler o kadar etkili olabilmektedir. Bu nedenle geçer düşüncesi ile doktora gidilmemesi yanlıştır.

Uyku Apnesi için Hangi Doktora Gidilir?

Uyku apnesi için hangi doktora gidilir konusunda hastalığın nedeni doktoru belirlemektedir. Bu nedenle öncelikle Dahiliye doktoruna gidilebilir. Örnek olarak kişi hipertansiyondan dolayı uyku apnesi sorunu yaşıyorsa Dahiliye bölümü uzmanı gerekli tetkikleri yaptıktan sonra tansiyon nedeni ile kişinin uyku apnesi sorunu yaşadığına tanı koyabilir ve bu duruma göre tedavi başlatılabilir. Diğer yandan kişi solunum yolları nedeni ile horlama gibi nedenlerden dolayı uyku apnesi yaşıyor olabilir. Bu tip durumlarda ise Kulak Burun Boğaz bölümüne başvurulmalıdır.

Uyku Apnesine Hangi Bölüm Bakar?

Uyku apnesine hangi bölüm bakar sorusuna net bir cevap verilemez. Bunun nedeni ise uyku apnesi üzerine bir bölüm bulunmamasıdır. Uyku apnesi çeşitli hastalıklar nedeni ile ortaya çıktığı için uyku apnesine neden olan sağlık sorununa yönelik tedavi uygulanarak hastalık tedavi edilmektedir. Uyku apnesi sorunu yaşayan kişi asıl nedenin bulunmasını sağlamalı ve bu nedene göre tedavi uygulanmalıdır.

Uyku apnesi özellikle psikolojik nedenlerden dolayı da meydana gelebilmektedir. Bu tip durumlarda kişinin psikolojik olarak destek alması gerekmektedir. Psikiyatri bölümüne başvurularak gerekli tedavilerin uygulanması kişinin uyku apnesi yaşamasına neden olan sorunları aşmasına destek olacaktır.

Uyku Apnesi için Hangi Bölümden Randevu Alınmalıdır?

Uyku apnesi sorunu yaşayan kişiler hastanelerden randevu alabilirler. Uyku apnesi için hangi bölümden randevu alınmalıdır konusunda kişi öncelikle kendi durumunu göz önünde bulundurarak uyku apnesine neden olan durumu tespit etmeye çalışabilir. Örnek olarak kişi horlama sorunu yaşıyorsa Kulak Burun Boğaz bölümünden randevu alabilir. Tansiyonunun yüksek olduğunu tespit etmiş ise bu durumda da Dahiliye bölümüne başvurulabilir. Ayrıca muayene sonrasında doktorlar tespit ettiği duruma göre hangi bölüme sevk edilmesi konusunda da karar verebilmektedir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

“Uyku Apnesi için Hangi Doktora Gidilir?” üzerine 2 yorum

 1. uyku apnesi şikayetim için kbb gittim ve uyku apnesi testini yaptır bana gel dedi fakat yeşil kartlıyım hangi bölümden randevu alacağımı bilmiyorum

  Cevapla
  • Merhabalar Ender Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Bu testi yaptırabilmek için hastanelerin uyku laboratuvarı bölümleri ile görüşmeniz gerekmektedir. Devlet hastanelerinde uzun sıralar olabilir bu nedenle özel hastaneler ile de görüşüp fikir almanızı öneririm.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın