Triyaj Renkleri

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Triyaj Renkleri Nedir?

Triyaj Renkleri, siyah, sarı, kırmızı ve yeşil olmak üzere 4 çeşittir. Şİmdi bu triyaj renk kodlarını tek tek inceleyelim.

Siyah Renk Kodu

Genellikle afet zamanlarında kulanılan triyaj renk kodlaması üyesidir. Ölmüş ya da ölü olarak kabul edilen hastalar bu kategoriye girerler. Hastalar tıbben ölmemiş olsa bile hekimin kararı neticesinde bu kategoriye alınabilirler. Siyah renk kodu verilen hastalar sağlık hizmeti verilmez.

Kırmızı Renk Kodu

Bu gruptaki hastalar en öncelikli olarak hizmet almalıdır. Ayrıca en hızlı taşınması gereken hastalarda bu triyaj koduyla alınabilirler. Özetle acil renk kodudur.

Sarı Renk Kodu

Durumu acil olmasına rağmen kırmızı renk kodu ile gelen hastalara oranla daha az acil olan hastalara verilen koddur. Yeşil ve kırmızı renk kodlarıyla tanımlanan hastaların ara formu gibi kabul edilebilir.

Yeşil Renk Kodu

Bu gruptaki hastalar genellikle bilinci açık koopere ve oryante olan hastalardır. Hafif yaralı, bekleyebilecek hastalar bu renk kodu ile tanımlanırlar.

[Konu Detaylandırılacak]


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın