Triyaj Renkleri

Triyaj Renkleri Nedir?

Triyaj Renkleri, siyah, sarı, kırmızı ve yeşil olmak üzere 4 çeşittir. Şİmdi bu triyaj renk kodlarını tek tek inceleyelim.

triyaj renk kodlamasi

Siyah Renk Kodu

Genellikle afet zamanlarında kulanılan triyaj renk kodlaması üyesidir. Ölmüş ya da ölü olarak kabul edilen hastalar bu kategoriye girerler. Hastalar tıbben ölmemiş olsa bile hekimin kararı neticesinde bu kategoriye alınabilirler. Siyah renk kodu verilen hastalar sağlık hizmeti verilmez.

Kırmızı Renk Kodu

Bu gruptaki hastalar en öncelikli olarak hizmet almalıdır. Ayrıca en hızlı taşınması gereken hastalarda bu triyaj koduyla alınabilirler. Özetle acil renk kodudur.

Sarı Renk Kodu

Durumu acil olmasına rağmen kırmızı renk kodu ile gelen hastalara oranla daha az acil olan hastalara verilen koddur. Yeşil ve kırmızı renk kodlarıyla tanımlanan hastaların ara formu gibi kabul edilebilir.

Yeşil Renk Kodu

Bu gruptaki hastalar genellikle bilinci açık koopere ve oryante olan hastalardır. Hafif yaralı, bekleyebilecek hastalar bu renk kodu ile tanımlanırlar.

[Konu Detaylandırılacak]


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Yorum yapın