Koopere Nedir? Tıpta Koopere Olmak Ne Demek?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Koopere Nedir?

Koopere, temel olarak “iletişim kurulabilen” anlamına gelmekle beraber tıpta sıkça kullanılan bir terimdir. Tıpta hasta ile doktor arasında iletişim olması, doktorun sorularına hastanın sağlıklı cevaplar verebilmesi manasında kullanılır. Çoğu zaman “hasta koopere ve oryante” şeklindeki ifadeleri doktor dizilerinden ve hastanelerden duymuşsunuzdur. Hasta koopere dendiği zaman hasta doktor ile iletişim kurabiliyor, iletişimde sıkıntı yok anlamına gelmektedir. Koopere olmayan bir hastaya seslendiğiniz zaman cevap alamazsınız ya da sorduğunuz mantıklı sorulara mantıksız cevaplar alırsınız. Hastanın ko-opere olması tıbbi açıdan oldukça önemlidir. Kooperasyon durumuna göre muayene şekillenir.

Resimde hasta doktorla iletişim kurmuş ve sırtını dinlemesine müsaade ediyor. Bu hastanın ko-opere olduğunun bir göstergesidir.

Konuyu bitireceğim ancak resimde elbisenin üstünden steteskop ile bir dinleme söz konusu gördüğünüz üzere. Normalde elbise üzerinden steteskop ile dinlenmez 🙂

Bu konuyu burada bitirmiş bulunuyoruz. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi alt tarafta bulunan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum 🙂

(Bu yazı ilk defa 23 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 4 Aralık 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın