Süt Alkali Sendromu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Süt Alkali Sendromu Nedir?

Süt Alkali Sendromu, yüksek miktarda kalsiyum ile birlikte, absorbabl bir alkalinin alınması ile meydana gelir. Alkaloz, renal bozukluk, nefrokalsinozis ve hiperkalsemiye neden olur. Pür absorbtif hiperkalseminin bilinen tek nedenidir. Günümüzde çok sık görülmemektedir. Etki mekanizması bilinmemektedir.

sut-alkali-sendromu-nedir
                                       Süt Alkali Sendromu’nun patofizyolojisi hakkında fikir edinebilirsiniz.

Süt Alkali Sendromu Belirtileri

  • İdrara sık çıkma
  • Kabızlık
  • Halsizlik
  • Yorgunluk
  • Bulantı
  • Kusma
  • Aritmi

Süt Alkali Sendromu Tanısı

Süt alkali sendromunun teşhis edilebilmesi için kapsamlı bir klinik muayeneyi takiben ultrason görüntülemesi, bilgisayarlı tomografi görüntülemesi ve röntgen tetkiki gerekli olabilmektedir.

Ayrıca kan tahlilleri yapılarak kan kalsiyum seviyeleri başta olmak üzere diğer belirteçlerin değerlendirilmesi gerekli olabilir.

Süt Alkali Sendromu Tedavisi

Acil servise başvuracak kadar ciddi vakalarda intra venöz yolla sıvı tedavileri uygulanabilmektedir. Çeşitli tekniklerle kan değerlerinin stabilizasyonun sağlanması amaçlanır.

Böbrek fonksiyonları normalliğini koruduğu sürece tüm gerçekleşen olaylar geçicidir. Dolayısıyla geri dönüşümlüdür.

Temel olarak bu sendromu kavradığınızı düşünüyorum. Merak etiğiniz hususları altta bulunan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın