Süperpoze Nedir? Tıpta Süperpoze Ne Demek?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️

Süperpoze Nedir?

Süperpoze, tıpta temel olarak üst üste binen organları ya da yapıları ifade etmek için kullanılan tıbbi bir ifadedir. Tıp dilindeki tam karşılığı “üst üste binmiş” veya “üstüne eklenmiş” şeklindedir. Örnek vermek gerekirse bazı bilgisayarlı tomografi sonuçlarında ya da röntgen filmlerinde dikkatli incelendiğinde yapıların üst üste geldiği görülür. İşte bu durumlarda süperpoze yapılar şeklinde ifadeler kullanılır.

süperpoze olmuş yapılar
Şekilde süperpoze olmuş yapıları görüyorsunuz.

Bir katman diğerinin üzerinde alacak şekilde pozisyon aldığında süperpoze olmuş manası çıkmaktadır. Genel olarak kelimenin anlamını kavradığınızı düşünüyor ve bu yazıyı burada bitiriyorum. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum 🙂

(Bu yazı ilk defa 24 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 4 Aralık 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Süperpoze Nedir? Tıpta Süperpoze Ne Demek?” üzerine bir yorum

Yorum yapın