Stridor Nedir?

Bu yazı Doktor Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir ✓ 

Stridor Nedir?

Stridor, genelde solunum yolu enfeksiyonları ve solunum yolu obstruksiyonlarını takiben oluşan, hırıltılı soluk alıp vermeye verilen isimdir.

Stridor sesi ile ilişkili görsel.

Stridor Hangi Durumlarda Duyulur?

Daralmış hava yolları ve düzensizleşen nefes alıp verme stridorun mekanizmasının temelini oluşturmaktadır. Şu durumlarda da bu hırıltılı ses duyulabilmektedir:

  • Boğaza yabancı cisim kaçması
  • Boğaz ile ilgili anomalilerde
  • Bazı enfektif hastalıklar neticesinde görülür.

Stridor genelde duyulması için steteskop gerekmeyen, uzaktan duyulabilen bir sestir. En sık küçük çocukların boğazına yabancı cisim kaçması sonrasında duyulmaktadır.

Çocukluk dönemlerinde bu ses epiglottitin enfeksiyonundan kaynaklanmaktadır.

Stridor’un Nedenleri Nelerdir?

Yetişkinlerde en sık görülen nedenler şöyle sıralanmaktadır :

  • Üst solunum yollarında şişme ve apseleşmeler
  • Ses tellerinin paralizi olması ve hastalıkları
  • Bu bölgeleri tutan bazı tümörler
  • Tiroid bezinin büyüyerek hipertroidi oluşturması
  • Laringeal ödem oluşması
  • Nefes borusunun daralması ile giden durumlar

Neonataloglar ve pediyatristler bebeklerde stridor duyduklarında nörolojik hastalıklar ve konjenital kalp hastalıklarından şüphe ederler.

Stridor Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu durumun tedavisini hangi nedenden kaynakladığına göre şekillendirmekteyiz. Örneğin yabancı cisim kaynaklı bir stridor söz konusuysa tedavimiz yabancı cismin çıkarılmasıdır.

Tedavide trakeal entübasyon veya trakeostomi uygulanmaktadır.

Aşağıdaki videoda stridor sesini dinleyebilirsiniz.


Merak ettiklerinizi ve eklemek sitediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Yazar: Dr. Erhan Yavuz

Ben Kimim?

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum’un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi’ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler’in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020’yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle 🙂

Eğitimim:

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi (2010 – 2016)

Çalıştığım Kurumlar:

Narman İlçe Devlet Hastanesi

Şenkaya İlçe Devlet Hastanesi

Tekman İlçe Devlet Hastanesi

Akşar Aile Sağlığı Merkezi

Karayazı Aile Sağlığı Merkezi

Bana Nasıl Ulaşabilirsiniz?

Bana sağlık sorularınız için erhan.yavuz@saglik.gov.tr mail adresinden, teknik konular için 05312073290 telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Tıbbi sorularınızı yalnızca yorum bölümlerine yazmanız halinde cevaplıyorum

Muayenehane Bilgileri:

Türkiye’nin herhangi bir bölgesinde muayenehanem yoktur. Muayene kabul etmemekteyim. Sadece internet üzerinden herhangi bir ücret talep etmeksizin siz değerli hastalarımın sorularına cevaplar veriyorum.

Adresim:

Yeni Mahallesi, Çakmak Sokak, Karayazı Aile Sağlığı Merkezi, PK:25830 Karayazı/ERZURUM

Yorum yapın