Epiglottis Nedir? Tıpta Epiglot Ne Demek?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Epiglottis Nedir?

Epiglottis tıp biliminde gırtlağın üst tarafında, dilin arkasında ve ses tellerinin hemen üstünde bulunan kıkırdak özellikte bir yapıdır. Yaprak şekline benzemektedir. Kıkırdak yapıda olması nedeniyle rahatlıkla hareket eder. Üzerinde tat tomurcukları bulunmaktadır. Bazı dillerde günlük konuşmanın içerisinde ses çıkarırken epiglottan yardım alınır ve ses oluşumuna katkıda bulunur ancak bu olabildiğince nadir bir durumdur. Epiglottisin görevi yemek yeme sırasında ortaya çıkar. Öncelikle epiglottisin konumunu aşağıya koyacağım resimden iyice kavrayınız. Konumunu anladıktan sonra görevini anlatacağım. Haydi resme geçelim.

epiglottis nedir
Epiglottis soluk ve yemek borusunun kesiştiği noktada yer alıyor.

Yemek borusu ve soluk borusunun kesiştiği noktada yer almasından dolayı yemek borusunu kullanan materyallerin yemek borusunda devam etmesine soluk borusunu kullanan materyallerinde soluk borusunda devam etmesine müsaade eder. Şimdi aşağıdaki epiglottikus animasyonu dikkatlice inceleyiniz. Animasyonda nefes alırken ve yemek yerken epiglotun nasıl çalıştığını görebileceksiniz:

Epiglotun hareketlerini dikkatlice inceleyiniz. Mükemmel bir animasyondur.

Epiglottisin enfeksiyona uğrayarak şişmesine ise epiglottitis denir. Bu durum zamanında tedavi edilmezse ilerleyebilir ve tehlikeli bir hal alabilir. Bunun dışında epiglottisin disfonksiyona uğradığı durumlarda besin maddeleri akciğere aspire olabilir. Bu ölümcül bir durumdur ve kontrol altına alınmalıdır.

Bu konuyla ilgili olarak merak ettiklerinizi veya eklemek istediğiniz hususları alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum 🙂

Kaynakça:

 1. Visible Body – Human Anatomy – Erişim Tarihi : 14.12.2020

(Bu yazı ilk defa 31 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 14 Aralık 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Epiglottis Nedir? Tıpta Epiglot Ne Demek?” üzerine 7 yorum

 1. Hocam iyi bayramlariniz olsun. cocuk bogazim agriyor dedi agzina bakinca girtlak kapagini gormusuz ama bilmedigimiz icin telasla oyuncak yutmustur belki diye hastaneye goturduk rontgendebirsey cikmadi. internetten biraz bakinca girtlak kapagini gormusuz. girtlak kapaginin gorunuyor olmasi Herhangi bir sorun teskil edermi. Sizlere siddetsiz kazasiz belasiz bir meslek hayati diliyorum.

  Cevapla
 2. Merhaba benim annem 60 yaşında yemek yerken soluk borusuna yemek kaçıyor bazende su ve kendi tükrüğü ile nefes alamaz duruma geliyor..özel boğaz burun doktoruna götürdük kendisinin epiglottikus kapakçığı tembelleştiğini şöylediler bunun için ne yapmalıyız

  Cevapla
 3. Hocam merhaba size özetle sorunumdan bahsetmek ve bilgi almak istiyorum. Bende durduk yere oluşan yutkunma zorluğu var 4 5 aydır. Farenjitle başladı. 2 3 kez üst üste sürekli farenjit oldum boğazım kıpkırmızı yutkunamıyordum sonra geçti ama yutma zorluğu kaldı. Yemek yerken su içerken sorun yok durduk yere boğazım daralıyor sanki bi şey var yutsam gidecek gibi hissediyorum boğazım tıkanıyor psikolojim alt üst oldu gerçekten kurtulamıyorum tıbbi sorun olarak sadece alerjik rinitim var onun da ilacını kullanıyorum yani. Bugün de baktım boğazımda tam yutkunduğumuz duvarda sürekli mukus var asla çıkaramıyorum sürekli yenileniyor dilime çok bastırmıştım o epiglotu gördüm korktum acaba onunla bağlantılı mı diye ama epiglot herkeste varmış tıbbi bi sorun değilmiş. Sesimde de hiçbir tuhaflık yok hocam tiroidlerimde süper nodül felan da yok bunun sebebi nedir gerçekten delirmek üzereyim 🙁 gitmediğim kbb kalmadı kamera ile baksalar içim rahatlayacak bakmıyorlar ne bunun sebebi yani devamlı bi ağız kokusu oluyor bıktık artık dişlerim de tertemizdir halbuki çok dikkat ediyorum. Özele gitmek mümkün değil şuan muane ücretleri çok pahalı hocam ne yapmalıyım bana bilgi verirmisiniz istanbuldayım☹️

  Cevapla
 4. doktor bey ,ben yemek yerken yutma sırasında hep yemeğin nefes borunusuna kaçacak hissi ile sürekli stres yaşıyorum. epiglottis refleksleri yavaş diye düşünüyorum.bu konuda öneriniz ne olabilir.

  Cevapla
  • Merhabalar Veysel bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Bu durum için muayene etmeksizin birşeyler söyleyebilmem zor olacaktır. Bu nedenle kulak burun boğaz bölümüne giderek muayene olmanızı öneririm.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 5. Merhaba 4 yaşındaki kizimin boğaz ağrısı vardı boğazına baktığımda gırtlak kapağını gördüm bu tehlikeli

  Cevapla
  • Merhabalar Cemile Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Gırtlağı görüyor olmanız tek başına sorun teşkil etmez genelde ancak bahsettiğiniz durum muayene sonucunda belirlenebilir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın