( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

Epiglottis Nedir? Tıpta Epiglot Ne Demek?

Epiglottis Nedir?

Epiglottis tıp biliminde gırtlağın üst tarafında, dilin arkasında ve ses tellerinin hemen üstünde bulunan kıkırdak özellikte bir yapıdır. Yaprak şekline benzemektedir. Kıkırdak yapıda olması nedeniyle rahatlıkla hareket eder. Üzerinde tat tomurcukları bulunmaktadır. Bazı dillerde günlük konuşmanın içerisinde ses çıkarırken epiglottan yardım alınır ve ses oluşumuna katkıda bulunur ancak bu olabildiğince nadir bir durumdur. Epiglottisin görevi yemek yeme sırasında ortaya çıkar. Öncelikle epiglottisin konumunu aşağıya koyacağım resimden iyice kavrayınız. Konumunu anladıktan sonra görevini anlatacağım. Haydi resme geçelim.

epiglottis nedir
Epiglottis soluk ve yemek borusunun kesiştiği noktada yer alıyor.

Yemek borusu ve soluk borusunun kesiştiği noktada yer almasından dolayı yemek borusunu kullanan materyallerin yemek borusunda devam etmesine soluk borusunu kullanan materyallerinde soluk borusunda devam etmesine müsaade eder. Şimdi aşağıdaki epiglottikus animasyonu dikkatlice inceleyiniz. Animasyonda nefes alırken ve yemek yerken epiglotun nasıl çalıştığını görebileceksiniz:

epiglottis function gif cropped.gif?width=1545&name=epiglottis function gif cropped
Epiglotun hareketlerini dikkatlice inceleyiniz. Mükemmel bir animasyondur.

Epiglottisin enfeksiyona uğrayarak şişmesine ise epiglottitis denir. Bu durum zamanında tedavi edilmezse ilerleyebilir ve tehlikeli bir hal alabilir. Bunun dışında epiglottisin disfonksiyona uğradığı durumlarda besin maddeleri akciğere aspire olabilir. Bu ölümcül bir durumdur ve kontrol altına alınmalıdır.

Bu konuyla ilgili olarak merak ettiklerinizi veya eklemek istediğiniz hususları alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum 🙂

Kaynakça:

  1. Visible Body – Human Anatomy – Erişim Tarihi : 14.12.2020

(Bu yazı ilk defa 31 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 14 Aralık 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Yorum yapın