Epiglottis Nedir? Tıpta Epiglot Ne Demek?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️

Epiglottis Nedir?

Epiglottis tıp biliminde gırtlağın üst tarafında, dilin arkasında ve ses tellerinin hemen üstünde bulunan kıkırdak özellikte bir yapıdır. Yaprak şekline benzemektedir. Kıkırdak yapıda olması nedeniyle rahatlıkla hareket eder. Üzerinde tat tomurcukları bulunmaktadır. Bazı dillerde günlük konuşmanın içerisinde ses çıkarırken epiglottan yardım alınır ve ses oluşumuna katkıda bulunur ancak bu olabildiğince nadir bir durumdur. Epiglottisin görevi yemek yeme sırasında ortaya çıkar. Öncelikle epiglottisin konumunu aşağıya koyacağım resimden iyice kavrayınız. Konumunu anladıktan sonra görevini anlatacağım. Haydi resme geçelim.

epiglottis nedir
Epiglottis soluk ve yemek borusunun kesiştiği noktada yer alıyor.

Yemek borusu ve soluk borusunun kesiştiği noktada yer almasından dolayı yemek borusunu kullanan materyallerin yemek borusunda devam etmesine soluk borusunu kullanan materyallerinde soluk borusunda devam etmesine müsaade eder. Şimdi aşağıdaki epiglottikus animasyonu dikkatlice inceleyiniz. Animasyonda nefes alırken ve yemek yerken epiglotun nasıl çalıştığını görebileceksiniz:

epiglottis function gif cropped.gif?width=1545&name=epiglottis function gif cropped
Epiglotun hareketlerini dikkatlice inceleyiniz. Mükemmel bir animasyondur.

Epiglottisin enfeksiyona uğrayarak şişmesine ise epiglottitis denir. Bu durum zamanında tedavi edilmezse ilerleyebilir ve tehlikeli bir hal alabilir. Bunun dışında epiglottisin disfonksiyona uğradığı durumlarda besin maddeleri akciğere aspire olabilir. Bu ölümcül bir durumdur ve kontrol altına alınmalıdır.

Bu konuyla ilgili olarak merak ettiklerinizi veya eklemek istediğiniz hususları alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum 🙂

Kaynakça:

 1. Visible Body – Human Anatomy – Erişim Tarihi : 14.12.2020

(Bu yazı ilk defa 31 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 14 Aralık 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020'yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Epiglottis Nedir? Tıpta Epiglot Ne Demek?” üzerine 2 yorum

 1. Merhaba 4 yaşındaki kizimin boğaz ağrısı vardı boğazına baktığımda gırtlak kapağını gördüm bu tehlikeli

  Cevapla
  • Merhabalar Cemile Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Gırtlağı görüyor olmanız tek başına sorun teşkil etmez genelde ancak bahsettiğiniz durum muayene sonucunda belirlenebilir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın