Solid Lezyon Görülmesi Ne Demektir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Solid Lezyon Nedir?

Solid Lezyon, bulunduğu yerdeki normal dokulara göre farklı sertliği olan ve içi dolu katı lezyonlara verilen isimdir. Eğer bahsi geçen bu lezyonun içerisinde sıvı bulunursa kist adını alır. Solide kelimesi tıpta sert, içi dolu ve katı anlamlarında kullanılmaktadır. Bu lezyonlar memede, karaciğerde, akciğerde, pankreasta ve vücudun diğer organlarında ortaya çıkabilir. Genellikle altta yatan bir patoloji neticesinde oluşur. Şimdi vücudun hangi organını tutarsa neler düşünmeliyiz sorusunun üzerinde duralım ve tek tek inceleyelim.

Organlara Göre Solid Lezyonlar

Solid lezyonlar karaciğer, böbrek, mesane, rahim dahil olmak üzere vücudun diğer bölümlerinde de ortaya çıkabilir. Yaklaşımlar ve ileri inceleme tetkikleri lezyonun olduğu bölgeye göre değişiklik gösterebilir.

Memede Solid Lezyon

Kadınlar memede ağrı ve ele gelen kitle şikayetleriyle hastaneye başvurduklarında muayene ve görüntülüme yöntemleri neticesinde solid lezyonların varlığı tespit edilir. Memede ortaya çıkan bu lezyonlar bir çok insana kanser mi diye düşündürmektedir. Bu lezyonların kanser olup olmadığının anlaşılması için biyopsi yapılması sağlıklı olacaktır. Memede solid lezyon belirtileri ise şu şekildedir:

 • Memede şişkinlik ve dolgunluk hissi
 • Meme derisinde kalınlaşma ve renk değişimi
 • Memede yara oluşumu
 • Memenin şeklinde bazı değişiklikler
 • Meme başında akıntı olması
 • Memede ağrı ( Memede solid lezyon ağrı yapar mı sorusunun cevabı evettir. )

Ailesinde meme kanseri öyküsü olan bireylerde tespit edilen solid lezyonlarda düşüncemiz biraz daha tümör lehinedir. Biyopsi sonucunun ve hastanın hekim tarafından değerlendirilmesi neticesinde tedavi planı yapılır.

memede solid lezyon

Yukarıdaki resimde memede solid lezyonlara ait ultrason görüntüleri görülmektedir.

Karaciğerde Solid Lezyon

Solid yani katı karaciğer lezyonları birçok hastalıkta görülebilmektedir.  Karaciğerde görülen bu kitleler genellikle kistik veya solid olmak üzere iki tip şeklindedir. Kistik lezyonların ultrason görüntülemesinde duvar yapıları gözlenmez.

karacigerde solid kitle ve lezyon

Bu kitlelerin hangi özellikte olduğu, niteliği, büyüklüğü ve kanser olup olmadığı gibi bilgiler için ultrason yetersiz kalabilir. MR ve BT gibi ileri görüntüleme teknikleri ve biyopsi bizlere çok daha detaylı bilgiler verecektir.

Böbrekte Solid Lezyon

Böbrekte tespit edilen çoğu kitleler tesadüfi olarak tespit edilirler. Bu kitlelere yaklaşımımız bening yani iyi huylu olup olmadığının tespit edilmesi şeklinde olacaktır.

bobrekte solid lezyon

Normalde böbrekte sık görülmeyen solid yapıda lezyonlar nadiren de olsa ortaya çıkabilme eğilimindedir. Böbrekte oluşan solid lezyonlar bazı böbrek hastalıklarının habercisi olabilir. Saptandıktan sonra ileri görüntüleme tetkikleri yardımıyla detaylı inceleme ve analizleri yapılmalıdır.

Mesanede Solid Lezyon

Bazı durumlarda farklı organlarda kanserlere sekonder olarak veya primer mesane lezyonları şeklinde ortaya çıkabilmektedir. Mesane de tespit edilen bu lezyonlarının karakterlerinin öğrenilebilmesi için ışıklı kamera yardımıyla mesane içine girilip detaylıca incelenmelidir.

mesanede solid lezyon

Sizlerde raporlarınızı yorum bölümüne yazarak yorumlanmasını bekleyebilirsiniz.

Rahimde Solid Lezyon

Uterus adını verdiğimiz rahimde görülen solid kitleler çoğu zaman myom olarak yorumlansa da farklı karakterde olabilmektedir. Genellikle ultrason incelemeleri neticesinde tespit edilirler. Bu tespitten sonra ilk etapta bu solid lezyonların karakteri belirlenmelidir. Kitleler bening olabileceği gibi malign karakterde de olabilir.

rahimde ve uterusta solid lezyon

Resimde ok ile gösterilen bölgede solid lezyonu örneği görebilirsiniz.

Yararlanılan Kaynaklar:

 1. http://www.scielo.br/img/revistas/ibju/v40n5//1677-5538-ibju-40-5-0627-gf01.jpg
 2. https://www.researchgate.net/profile/Sunita_Dhanda/publication/264832766/figure/fig7/AS:323679582998536@1454182634514/Sonographic-spectrum-of-GTN-a-Complex-solid-cystic-mass-in-the-uterine-fundus-with.png
 3. http://ultrasoundcases.info/files/Jpg/lbox_23690.jpg

Merak ettiklerinizi ve yorumlanmasını istediğiniz raporlarınızı konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Yorumlamaktan mutluluk duyacağım.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

“Solid Lezyon Görülmesi Ne Demektir?” üzerine 8 yorum

 1. Merhabalar Hocam.
  Boynumun sağ tarafında enseye yakın bölgede bir ay önce ortaya çıkan ve sürekli büyüyen ve yerinde sabit duran sert bir yapıya sabip olan bir kitle çıktı.
  Doktorum ultrasyon çekimi yapmamı istedi.
  Ultrasyon raporumda şöyle bir sonuç yazıyor.Yorumlamanızı rica ediyorum.Şimdiden çok teşekkürler ederim Hocam.
  “İncelenen bölgede çilt altında 7×5 mm ebatlarında solid alanlar içeren non-vasküler kistik görünüm izlenmektedir”

  Yanıtla
 2. Mesane sağ letaralinde 7cm boyutunda heterojen iç yapıda solid lezyon ne anlama gelir usg raporu

  Yanıtla
 3. Serviks-uterin korpus distalinden köken alarak posterioa uzanan heterojen iç yapıda solid oluşum. Yaklaşık 9.5-7.5 cm boyutlarında.Sıkıntılı bir durum mudur yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

  Yanıtla
 4. Korpustra 21. 20 mm boyutlarında hipoekoik modüler lezyon izlendi myom? Nedir lütfen yardımcı olur musunuz

  Yanıtla
 5. Merhaba erkek arkadaşımın el bilegine yakın bir yerde sert şişlik var 3 sene once farketmiş doktora gittinde ultrason sonucu Şişlik lojunda sol el bileği düzeyi üzerinde cilt altında subkutan yağ dokusu içerisinde 11.3×5.3 mm boyutunda düzgün sınırlı heterojen hipoekoik naturde RDUSG de periferik-santral spot düşük hızlı venöz akım içeren solid lezyon izlenmiştir. Muhtemelen hemanjiom ile uyumlu olabileceğini düşünülmüştür kotu birsey midir çok merak ediyorum teşekkür ederim

  Yanıtla
 6. 18 yasında bir kız yegenim var her ıkı memede solid lezyon bulundu SAG MEMEDE 7.9 SOL MEMEDE 8.5.11.5 VE 4.5.5.5 MMLİK DEĞERLER NE YAPMAMIZ GEREKİR

  Yanıtla

Yorum yapın