Servikal Spondiloz’un Belirtileri ve Tedavisi

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Servikal Spondiloz Nedir?

Servikal Spondiloz, sıklıkla ileri yaşta ortaya çıkan ve boyun bölgesinde bulunan omurların etkilendiği ender görülen hastalıklardan bir tanesidir. Tıp dünyasında Servikal Osteoartrit ve Boyun iltihabı olarak ta bilinmektedir. Omurlarda kıkırdak ve kemik yapısının zamanla yıpranması neticesinde ortaya çıktığı düşünülmektedir.

İlk etapta yaşlılığın neden olduğu hastalıklar arasında görülse de zemin hazırlayıcı diğer faktörlerde göz ardı edilmemelidir. Mayo Clinic verilerine göre gençlik döneminde herhangi bir sorun yaşanmamış olsa da 60 yaşından sonra her 10 bireyin 8’inde bu hastalık bulunmaktadır.

servikal spondiloz nedenleri ve tedavisi
Servikal spondiloz ile ilişkili görsel. Görselde birinci şekilde normal yapıda bir servikal omur yapısı görülürken üçüncü şekilde ise servikal spondiloz hastalığına yakalanmış bir omur yapısı izlenmektedir. Ok ile işaretlediğim bölgeleri dikkatlice karşılaştırıp inceleyiniz.

Bazı hastalarda kronik ağrı ve sertliklere sebebiyet verebilir. Bireylerin günlük aktivitelerine engel olmasa da olumsuz yönde etki gösterecektir.

Servikal Spondiloz Belirtileri Nelerdir?

Servikal spondilozu olan hastaların birçoğunda belirgin semptomlar yoktur. Hastalığın belirtileri kademeli olarak ve artarak ortaya çıkma eğilimindedir. Kronik bir süreç olarak görülebileceği gibi anidende görülebilir.

Omuz bölgesinde ağrı en sık görülen servikal spondiloz belirtisidir. Bazı hastalarda omuz ve el bölgelerinde ağrılar eşlik edebilir. Ağrı sıklıkla ayaktayken, otururken, öksürürken, boynu geriye doğru eğerken ve hapşırırken artış gösterir.

Diğer bir önemli belirti ise kas güçsüzlüğüdür. Hastalar nesneleri kavrarken veya kaldırırken zaman zaman zorlanmalar yaşarlar. Diğer belirtileri ise şunlardır:

 1. Başın arka kısmında değişken şiddetli baş ağrıları
 2. Etkilenen bölgede karıncalanma ve uyuşukluk hissi
 3. Nadirende olsa bacaklarda karıncalanma hissi
 4. Denge kaybı
 5. Mesane ve bağırsak kontrolünde azalmaların ortaya çıkması

Servikal Spondiloz Risk Faktörleri Nelerdir?

Daha öncede bahsettiğim gibi en temel servikal spondiloz risk faktörü ileri yaştır. Bireyler yaşlandıkça yukarıda vermiş olduğum görseldeki gibi omur yapıları yavaş yavaş bozulur. Yaşlanma dışında servikal spondiloza yakalanma olasılığını arttıran faktörler şunlardır:

 1. Boyun bölgesine gelen travmalar sonrasında oluşan boyun yaralanmaları
 2. Ağır yük kaldırma neticesinde boyun bölgesinin zorlanması
 3. Gün boyunca benzer hareketlerin tekrarlanarak kronik stres durumu oluşturulması
 4. Genetik faktörler ( Ailede servikal spondlloz öyküsü varsa bu durum bir risk faktörüdür.)
 5. Sigara içmek : sigara içmek uzun vadede birçok zararının yanında servikal spondiloz gidişatını olumsuz etkiler.
 6. Fazla kilolu olmak
 7. Aktif olmayan sedanter yaşam tarzı olması

Servikal Spondiloz Nedenleri Nelerdir? Neden Olur?

Boyun bölgesinde bulunan omurların önceki başlıklarda bahsettiğim faktörlerden ötürü yıpranma eğilimi vardır. Maddeler halinde servikal spondiloz nedenlerini sıralayalım:

 1. Kemiklerin aşırı büyümesi
 2. Omur kemikleri arasında bulunan eklemlerin işlevsizleşmesi
 3. Spinal disklerin herniye olması
 4. Travmaya bağlı olarak ortaya çıkan hasarlar
 5. Kemiklerin tutunmasını sağlayan ligamentlerin yapısının bozulması
 6. İlgili bölgenin aşırı kullanılması

Aşırı kullanım genellikle bazı meslek gruplarında görülmektedir.

Servikal Spondiloz Tanısı Nasıl Konulur? Nasıl Teşhis Edilir?

Servikal spondiloz tanısı için öncelikle fibromiyalji ve benzeri hastalıkların ekarte edilmesi gerekecektir. İlk etapta hekiminiz tıbbi öykünüzü sorgulayacak ve fizik muayenenizi yapacaktır. Etkilenen bölgede kasları ve kemikleri detaylıca inceleyecektir. Eğer pratisyen bir hekime ya da aile hekimine başvurduysanız ileri inceleme için sizi ortopedi, fizik tedavi ve rehabilitasyon veya nöroloji polikliniklerine yönlendirecektir.

Röntgen filmleri, manyetik rezonans (MR) taramaları,  bilgisayarlı tomografi (BT) taramaları ve EMG gibi ileri tanı yöntemleri servikal spodiloz teşhisi için kritik öneme sahiptir.

Servikal Spondiloz Tedavisi, Nasıl Tedavi Edilir?

Servikal spondiloz tedavisinden beklentimiz ağrının azalması, kalıcı hasarların önlenmesi ve hareket kısıtlılıklarının engellenmesi şeklindedir. Cerrahi yöntemlere gerek kalmadan birçok hasta ameliyat dışı yöntemlerle yüksek fayda sağlamaktadır.

Servikal Spondiloz için Fizik Tedavi Uygulamaları

Hekiminiz sizi bir fizik tedavi uzmanına yönlendirmiş olabilir. Fizik tedavi uygulamaları sayesinde omuz kasları daha güçlü ve gergin hale gelebilir. Buda spondiloz süreci için olumlu bir gelişmedir.

Servikal Spondiloz İlaçları, Hangi İlaçlar Kullanılır?

Hekiminizin reçete edebileceği ilaçlar şunlardır:

 • Kas gevşetici grubu ilaçlar
 • Ağrı giderici narkotik grubu ilaçlar
 • Anti epileptik grubu ilaçlar
 • Steroid grubu ilaçlar
 • Anti inflamatuvar ilaçlar

İnternet ortamından ya da farklı yerlerden duyduğunuz hiçbir ilacı hekiminizin bilgisi olmadan kullanmayınız. Bu ilaçlar ancak hekim kontrolünde uygulanırsa fayda sağlanabilir.

Servikal Spondiloz Ameliyatı, Cerrahi Tedavisi

Eğer diğer tedavi metotlarına cevap vermeyen bir spondiloz hastası var ise çözüm olarak servikal spondiloz ameliyatı uygulanabilir ancak çok nadir uygulandığı unutulmamalıdır.

Aşağıdaki video servikal spondiloz ameliyatı ve cerrahı tedavisi hakkında fikir edinebilmeniz amacıyla paylaşılmıştır. Ameliyatların hekimlere ve hastaara farklılık göstereceğini unutmayınız.

YouTube video

Kaynakça:

 1. https://www.healthline.com/health/cervical-spondylosis

Servikal spondiloz başlıklı konuyu bitirmiş bulunuyoruz. Bu konuyla ilgili olarak merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın