Sapho Sendromu

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Sapho Sendromu Nedir?

Sapho Sendromu, vücudun çeşitli bölümlerini etkileyen ender, kronik hastalıklardan bir tanesidir. Bu patolojik tablo hastalığın ortaya çıkardığı belirtilerin baş harflerinin birleştirilmesi yoluyla isimlendirilmiştir. Bu belirtileri şöyle sıralarız: Sinovit, Akne, Püstülozis, Hiperostozis, Osteitis.

sapho sendromu nedenleri tedavisi
Sapho sendomu ile ilişkili görsel.

Bazı bilim insanları bu hastalığın spondiloartropatiler olarak bildiğimiz omurgayı etkileyen hastalık grubuyla ilişkili olduğunu düşünse de temelde cilt, eklem ve kemikleri etkileyen bir hastalıktır.

Sapho Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Sıklıkla karşımıza çıkabilecek olan belirtileri aşağıda liste halinde verilmiştir:

 1. Ağrı
 2. Kızarıklık
 3. Şişlik
 4. Isı Artışı
 5. Eklemlerde sertlik
 6. Hareket alanında daralmalar
 7. Genellikle yüz ve sırtta oluşan sivilceler
 8. Sıvı dolu kabarcıklarla ciltte iltihaplı lezyonlar
 9. Karın ağrısı
 10. İshal
 11. Anal fissür gelişimi

Bunlara ek olarak daha ender görülen bir takım belirtilerin varlığı da söz konusudur.

Sapho Sendromu Nedenleri Nelerdir?

Sapho sendromunun nedenleri henüz tam olarak açıklığa kavuşturulabilmiş değildir. Bu hastalığın ortaya çıkma ihtimalini arttırdığı düşünülen bazı kanıtlar var ancak bunlarla ilgili kesinlik ve yeterli çalışma mevcut değil.  Sivilceye neden olan bazı bakterilerin bu lezyonların görülmesini tetiklediği ileri sürülüyor.

Sapho Sendromunun Tanısı Nasıl Konulur?

Sapho sendromunun teşhisi için öncelikle hekiminiz tarafından detaylı bir şekilde tıbbi öyküsü ve geçmişi sorgulanır. Ardından fizik muayenesi yapılır ve belirtiler saptanır. Kullanılan ilaçlarla veya bazı durumlarla belirtilerin ilişkisi varsa tespit edilir.

Sapho sendromu tanısı için manyetik rezonans görüntüleme, bilgisayarlı tomografi, röntgen gibi ileri görüntüleme yöntemleri kullanılır. Bu testler sayesinde kemiklerde gelişen hiperostozis, inflamasyon ve diğer sistem bulguları rahatlıkla bulunur. Ek olarak tanıyı desteklemek için HLA-B27 gibi bazı antijenlerin kandaki miktarlarına bakılabilir.

Sapho Sendromu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sapho sendromunun henüz standardize edilmiş bir tedavi protokolü bulunmamaktadır. Şu anda uygulanan temel tedavi ortaya çıkan belirtilerin yok edilmesi veya minimize edilmesi mekanizmasına dayanmaktadır.

İlk etapta hastalarda mevcut olan eklem iltihaplarını yavaşlatmak için halk arasında çoğu zmaan ağrı kesiciler olarak bilinen non steroid anti inflamatuar olarak bilinen ilaç grubundan tedaviler uygulanır. Bu gruptaki ilaçların yetersiz kaldığı veya işe yaramadığı durumlarda hastaya enjeksiyon, tablet veya topikal krem formlarında kortikosteroid dnilen ilaçlardan reçete edilir. Bazı antibiyotiklerin özellikle sivilce lezyonlarının ortadan kaldırılmasında etkili olduğu bilinmektedir.

Hastaların eklemlerinde ortaya çıkan sertlikler ve hareket kısıtlılıkları için fizik tedavi bölümü ile mutlaka kordineli bir biçimde çalışılmalıdır. Bu noktada fizik tedavi bölümünün baktığı hastalıklara buraya tıklayarak göz gezdirebilirsiniz.

Tüm bu tedavi ve terapilere rağmen yanıt alınamayan hastalarda bazı cerrahi seçenekler masaya yatırılır. Hastanın ve hekimlerin görüşleri doğrultusunda ameliyatların faydalı olduğu kanısına varılırsa cerrahi seçenekler uygulanır.

Sapho Sendromunun Gidişatı Nasıldır?

Hastalığın ortaya çıkış yaşı büyük olsa da genellikle 30 ve 40’lı yaşlarda ortaya çıkar. Sapho sendromunun prognozu öngörülebilir değildir ve hastadan hastaya değişiklikler gösterir. Kimi hastada ilaçlar faydalı olup görünümü daha uygun hale getirirken kimi hastada fayda sağlamaz ve daha ağır seyreder.

Aşağıda sizler tarafından mail yoluyla sorulan bazı sorulara cevap vereceğim:

Sapho Sendromu Önlenebilir mi?

Sapho hastalığı kalıtsal bir hastalık olmasında ötürü önleyebilmek adına elimizden bir şey gelmemektedir.

Aşağıda bir hastanın sapho sendromuyla ilgili deneyimlerini anlattığı videoyu bulacaksınız:

YouTube video

Yararlanılan Kaynaklar:

 1. Ch Matzaroglou, D Velissaris, A Karageorgos, M Marangos, E Panagiotopoulos, and M Karanikolas – SAPHO Syndrome Diagnosis and Treatment: Report of Five Cases and Review of the Literature

Sapho sendromuyla ilgili olarak merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Sapho Sendromu” üzerine 2 yorum

 1. Merhaba ben Sapho hastasıyım ilaçlar ağrılarımı hiç geçirmiyor bu hastalığın bitkisel tedavisi varmı?

  Cevapla
  • Merhabalar Rukiye Hanım,öncelikle geçmiş olsun.
   Bitkisel destek tedavileri elbette var ve yapılabilir ancak bu noktada mutlaka hekiminiz ile görüşüp hekiminizin bilgisi dahilinde tedavi planı çizmelisiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın